şükela:  tümü | bugün
 • edward joseph snowden eski cıa ve nsa çalışanı. nsa ve cıa tarafından amerikalıların telefon ya da iletişim verilerini toplandığına dair çeşitli bilgileri sızdırdı. daha sonra rusya’ya sığınarak orada yaşamaya başladı.

  amerika’da bu verilerin toplanmasının anayasal bir suç olup olmadığı tartışmaları başladı. kimileri bunun suç olduğunu kimileri ise ulusal güvenlik kapsamında yasalara uygun olduğunu açıkladı.

  snowden hakkında ise kimileri halk kahramanı kimileri vatan haini ve casus ilan etti.
  dün filmini seyrettikten sonra türkiye’de olsa ne olurdu sorusu aklıma geldi.

  1. öncelikle bu kadar insanı etkileyecek seviyede bir sistemin olmadığını düşündüm ve nsa vb. yapılarla türkiye’deki yapıları kıyaslamaktan vazgeçtim. boşa vakit kaybı olurdu.
  2. kurumlar suç işlese bile iktidar bunu kendisine yönelik bir lobicilik faaliyeti olarak ele alacak ve kurumların hesap vermesinin önüne geçecek.
  3. tck’nın “devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk” (326-339 arası) maddeleri kapsamında işlem yapılacaktı.
  4. okuduğu okul, arkadaşları hayatı deşilecek. daha önce herkes tarafından bilinen ilişki ve yaşadıkları yeni bulunmuş gibi saçma sapan bağlantılarla oluşturularak medyaya servis edilecek.
  5. snowden büyük ihtimalle pkk, fetö, dhkp-c vb. örgütlerin ipini elinde bulunduran dış mihrakların maşası, şer odaklarının sözcüsü olarak anlatılacaktı.

  bu liste uzayıp gidebilir. amerika’da olsa durum farklı mı olurdu? çok farklılık olacağını sanmıyorum. sadece dış mihraklar, maşa vb. kavramların arkasına sığınmazlardı.

  buradaki asıl mesele ne biliyor musunuz? adamın filmini yaptılar. işte amerika ile bu noktada ayrılıyoruz. senaristinden ışıkçısına kadar hepsini terör örgütü propagandası yapmaktan alır içeri atardık. insanlar ise oh iyi oldu derdi. sonra kimse düşüncesini açıkladı, tweet attı diye hapse girmedi diye söylemlerde bulunurduk. sonra birileri çıkıp kardeşim bu adamlar örgüt adına hareket ediyor diyerek konuyu uzatırdı.

  gelebilecek eleştiriler:
  kardeşim snowden’ın bi örgüte üyeliği yoktu durum farklı / türkiye’de olsa kesin bir örgüte üyeliği bulunurdu
  kardeşim bize ne snowden’den o amerika’nın sorunu / başka birisi içinde bizim sorunumuz değil denilmişti. sonra ucu bize dokundu galiba.

  her şeye bize ne dememeli. bu durumlardan ders çıkarıp sıkıntılarla karşılaşmadan ahlaki doğruları bulmamız gerekir.