• ölümü bile şeytani olan, saygı duyulması gereken ve yaşamış en büyük denizcilerden biri.
 • olduruldukten sonra kafasi maynard tarafindan geminin pruvasina asilmis ve kiyiya varincaya kadar da orada sergilenmis olan korsan.

  ayrica cok degisik eglence aktiviteleri olan teach, bir seferinde "hadi kendi cehennemimizi yaratlim ve kim ona daha fazla dayanacak gorelim" diyerek once kamaranin butun cikislarini kapattirmis ve ardindan (simdi adlarini hatirlayamadigim) dumencisi ve first matei ile odadayken iceriyi atese vermistir. anlatilana gore diger iki kisinin temiz hava icin yalvarmalari ve lumbozlarin acilmasi neticesinde yarismayi teach kazanmistir.

  hikayedeki first mate daha sonra teach'in baska bir sarhosluk eglencesi esnasinda dizinden vurulmus ve omrunun sonuna kadar sakat kalmistir. bu olay da teach'in masanin altinda kendisine yonelmis olan dolu silahi atesleyip atesleyemeyecegini sordugu soruya firstmate'in "oyle birsey yok, blof yapiyorsun" diye cevap vermesi sonucu gerceklesmistir.
 • one piece serisin de karanlık meyvesini yemiş olan korsan. ace ile birbirlerine girmişlerdir. akıbeti belli değildir.
 • okuma yazma biliyorumus.boyu 2m oldugu için tüm mürettebat ondan baya korkarmıs.
 • one piece dunyasinda gol d. roger'in en buyuk rakibi whitebeard pirates'in lideri edward newgate'e adini, ve yildizi bu dunyada yeni yeni parlamaya baslayan ve kotu karakter olarak lanse edilen blackbeard pirates kaptani marshall d. teach'e soyadini veren korsan.
  digerleri icin;

  woodes rogers - gol d. roger
  bartolomeo portugues - portgas d. ace
  francois l'ollonais - roronoa zoro
  john hawkins - basil hawkins
  francis drake - x. drake
  awilda - alvida
  john auger - van auger
  samuel burgess - jesus burgess
  jean lafitte - lafitte
  samuel bellamy - bellamy
  bartholomew roberts - batholomew kuma
  henry morgan -captain morgan
  william kidd - captain kid
  anne bonny - jewelry bonney

  ayrica soyismi thatch diye okunur. thatch, blackbeard'in whitebeard tayfasindayken oldurdugu arkadasinin adidir.
 • sadece eylül 1717-kasım 1718 arasında (yaklaşık 15 ay) faaliyet göstermiş bir korsan için epeyce ünlüdür.

  namı-diyar "karasakal". bu şekilde anılmasının nedeni kolayca anlaşılabileceği üzere uzun, siyah ve gür sakalıdır. maynard tarafından söylendiğine göre sakalını kurdelelerle bağlayıp bir ahtapotun kollarıvari bir görüntü yaratırmış. üzerinde taşıdığı askısında genellikle 5-6 civarı tabanca olduğu da başka bir söylenti.

  1701-1714 yılları arasında ispanya veraset savaşında savaşıyor. savaştan sonra ise bir şekilde bahamalar'a new providence'e gidiyor. burada korsan benjamin hornigold ile tanışıyor ve onun mürettebatına katılıyor. korsanlığı oldukça çabuk bir şekilde öğreniyor ve esir alınan bir geminin kaptanlığı hornigold tarafından kendisine veriliyor -ki bu gemi queen anne's revenge'dir-. ardından new providence civarında ünlenmeye başlıyor.
  woodes rogers'ın new providence'a gelmesiyle yeni bir üs bulma ihtiyacı ortaya çıkıyor ve kuzey carolina, ocracoke adasına yerleşip bu adanın yakınından geçen gemileri yağmalamaya başlıyor. fakat tabi ki filmlerde ve çizgi filmlerde gördüğümüz gibi her gemiden sandık sandık altın çıkmıyor. karasakal bu yağmalar sonucu ele geçirdiği rom, köle, odun vs gibi sayısız malları yakındaki kasabalarda satıyor. hatta bu amaçla valiye rüşvet vererek hakkında bir af çıkarttırıyor ki yargılanmaktan kurtarabilsin.

  neyse, mart ayı civarında ele geçirdiği gemilerle birlikte toplamda 400 mürettebatlık bir donanmanın başındadır. fakat bu süreç boyunca özellikle güney carolina'daki charleston limanının kuşatılması, 8'den fazla geminin yağmalanması ve sürekli şikayetler kraliyet donanmasının dikkatini çekmiş, donanmaya harekete geçilmesi yönünde emir verilmiştir.

  bu amaçla, maynard yönetimindeki hms pearl ve hms lyme mürettebatı ocracoke adasının büyük savaş gemilerinin yanaşmasına müsade etmeyecek kadar sığ olması nedeniyle iki küçük şalopa'ya -jane ve ranger- aktarılmış, sayıca az durumda olan karasakal ve mürettebatına -adventure- ani bir baskın düzenlemişlerdir. çıkan çatışmada karasakal adventure'ı, maynard'ın jane'ine aborda etmek gibi bir hata yapmış. bunun sonucunda ise çoğunluğu jane'in güvertesinde saklanmış kraliyet donanması askerleri saklandıkları yerden çıkarak karasakal'ı sayıca az durumda bırakmışlardır. buna rağmen karasakal maynard'ı öldürmek üzereyken maynard'ın mürettebatındaki bir iskoç yardımına koşmuş ve karasakal'ın kellesini uçurmuştur. ardından karasakal'ın kellesi geminin civadrasına asılmıştır.

  kaynaklar: pirates 1660-1730, osprey publishing
  korsanlar arasında yaşam, david cordingly, dost yayınları
 • kullandığı korsan armasına(jolly roger) bakarak, günümüzde yaşasa emo olacağı sonucunu çıkardığım, efsanevi korsan.
  işte o arma: http://wholesale.piratemerch.com/…ckbeard_shirt.gif
 • assassin's creed 4 black flag'de de boy gösteren korsan. oyunun girişinde ana karakterimizi "bu adam benden bile manyak" şeklinde bir konuşma ile över. zaten adaş olduğu baş karakterle* iyi arkadaştır da.
 • (bkz: karasakal)
  (bkz: blackbeard)

  yüzünün iki yanına yanan fitiller takarak zaten sahip olduğu ürkütücü görüntüyü daha da pekiştiren korsan.
 • populer kulturun sisire sisire balon yaptigi korsanliga en guzel ornek. 1 yil orda burda ticaret gemilerini yagmalamis , ilk catismada olmus.
hesabın var mı? giriş yap