şükela:  tümü | bugün
 • 11 aylık krallığı süresince yaptığı işlerden biri türkiye'yi ziyaret etmek olmuştur ve istanbul'a geldiği geceyi "i remember very few nights in my life as beautiful as that one" (en kötü gecemiz böyle olsun) şeklinde tanımlamıştır, zira çok iyi ağırlanmıştır. atatürk'le de kişisel bir yakınlık kurduğu, tahtı terketmek zorunda kalmasının atatürk'ü üzdüğü söylenmekte.

  (dipnot: bu geziden sonra ingiliz gazeteleri artık "constantinople" yerine "istanbul" demeye başlamışlardır.)
 • ugruna tahtan vazgectigi karisinin kendisiyle beraberken bir de galeri sahibini idare ettigi ortaya cikan sanssiz asilzade.
 • şu andaki ingiltere kraliçesi ikinci elizabeth'in amcası, 1936'da 11 ay kadar krallık yaptıktan sonra tahttan -çok dramatik bir biçimde- çekilir ve tahtı kardeşi altıncı george'a bırakır. çekilme nedeni ise ısrarla amerikalı bir dulu (bkz: wallis simpson) karısı yapmak istemesidir, tabi ki aile ve hatta meclis buna şiddetle karşı çıkar. neticede 11 aylık bir gerilimin sonunda edward başlarım sarayına da tacına da diyerek, radyodan meşhur veda konuşmasını yapar ve tahttan çekilir, müstakbel karısını da yanına alarak fransa'ya gönüllü sürgüne gider, evlendiğinde düğününe kraliyet ailesinden kimse gelmez.

  "...i have to tell you that i have found it impossible to carry the heavy burden of responsibility and to discharge my duties as king as i would wish to do without the help and support of the woman i love... "

  (...size; sevdiğim kadının desteği ve yardımı olmaksızın bu ağır sorumluluğun yükünü taşımayı imkansız bulduğumu ve kral olarak görevlerimi dilediğim şekilde yerine getiremeyeceğimi söylemek zorundayım...)

  anafikir: koskoca kral da olsan aşk sana "the woman i love" (sevdiğim gadın) gibi kadın dergisi minvalinde cümleler kurdurtabilir.
 • yahu daha bugün adamın eliyle yazdığı orjinal veda konuşması kamuoyuna açıklandı ki orjinalinde tahttan çekilme mevzuunun bahsi bile geçmiyor, adam meğer "bırakın da sevdiğim kadınla evleneyim sayın halkım" tadında hazırlamış konuşmasını. tabi ki hükümet tarafından geri çevrilmiş bu versiyon, zorla sürgüne göndermişler yani adamcağızı. karısı hakkında da "hermafroditmiş"e kadar varan türlü türlü dedikodular vardır, zira kimse sevmez bu hatunu ne amerika'da, ne ingiltere'de. bu galeri sahibiyle yaşadığı iddia edilen kaçamağı da edward'a hususi olarak söylememişler ki evlenmekten vazgeçmesin ve mecburen tahttan çekilsin diye, zira edward'ı hükümette sevmeyenler çoktu. gerçi adamın belirgin bir nazi sempatizanlığı vardı ama casus da değildi canım, çüş.
 • aşık olduğu amerikalı dul wallis simpson için tahtından vazgeçen ingiltere kralı sonrasında ingiliz gazetelerinde bayan simpsonın bir nazi işbirlikçisi olduğuna dair belgeler de yayınlandı ve bunu kraliçe olabilmek için yaptığı iddia edildi üstelik kadın hiç de güzel değilmiş..
 • sevdiği kadın uğruna tahtı saltanatı elinin tersiyle itmiş, gönüllerin kralı olmuştur.

  11 aralık 1936 yılında tahtan çekildiğini halka ilan ettiği radyo yayınında kurduğu bir cümle var ki...
  "sevdiğim kadının yardımı ve desteği olmadan sorumluluğun ağır yükünü taşımayı ve yapmayı dilediğim gibi bir kral olarak görevlerimi yerine getirmeyi imkansız buldum."

  kardeşinin kekemeliğiyle ilgili bi çok film belgesel çekilmiştir. nedense onla daha çok ilgileniyor yapımcılar. oysa, bana viii edward daha ilginç daha çekici geliyor. sıradan ve dul diye aileye yakıştıramadıkları wallis ile de çok eğlenceli fotoğrafları var. kaç kral şu pozu verebilir ki? veya şunu? ya da bunu?
  aşk güzel şey; ünvan, sınır, kural tanımıyor.
 • kendini ve karısı wallis simpson'u , evliliklerinden sonra kraliyet ailesi'ne kabul ettirememiş, tahttan vazgeçmiş yine de yardan vazgeçmemiştir.

  ikinci dünya savaşının hemen öncesinde hitler'in konuğu olarak , eşiyle birlikte almanya'ya gitmiş, 'avrupada barışı sağlamak' adına , kapalı kapılar ardında görüşmeler yapmıştır.. her ne kadar krallık yaptığı dönemde, ve olaylı evlilik döneminde, halktan bir insan olduğu için halkın desteğini almış olsa da, bu hitler'le görüşme meselesinden sonra, halk tarafından nazi sempatizanı damgası yemiştir.

  wallis simpson'nun , prens edward'tan habersiz bir şekilde, ingiltere'nin gizli devlet politikalarını hitler'e anlattığı düşünülüyor. kadın , kendini düşes olarak kabul etmeyen ingiltere kraliyetine , bir numaralı düşmanlarına sırlarını anlatarak ihanet etmiş , türk dizilerindeki kötü kadınlara selam çakmış .

  ikinci dünya savaşı başladıktan sonra , bu spekülasyonların ışığında , prens edward iyice takım dışı kalmış, bahamalarda valilik görevine sürgün edilmiş..

  işsizler için yaptığı yeniliklerle ve halkçı bir insan olması sebebiyle çok sevilmiş bir yarım kral *
 • krallıktan çekilmesinin nedeni, wallis warfield simpson ile yaptığı evliliktir. çünkü simpson duldur ve katolik kilisesi boşanmasını tanımamaktadır. bu duruma rağmen, kardeşinin kekemeliğine güvenip burnunun dikine gitmiş ve onunla evlenmeye karar vermiştir. ancak kilise ve hükümetin baskıları sonucunda, krallık ile eşi arasında seçim yapmak zorunda kalmıştır. sonuç olarak, eşini kraliyete tercih etmiştir. böylece tahta küçük kardeşi george vi geçmiştir.

  krallığının sona ermesinden sonra, ömrünün sonuna kadar wallis warfield simpson ile evli kalmıştır. ancak kadın onu hayatı boyu boynuzlamış ama yine de ayrılmamıştırlar. çiftin hiç çocuğu olmamıştır. bu durum, tahttan indirilmese bile, bugün ingiltere tahtında ikinci elizabeth'in oturuyor olacak gerçeğini ortaya koymaktadır. sadece göreve başlama süresinde değişiklik olacaktı. zira sekizinci edvard1972'de hayatını kaybederken, altıncı george 1952'de ölmüştür. yani sabık kral edward, sadece kardeşinin değil, yeğeninin hükümdarlığına da şahit olmuştur.
 • 1936 istanbul ziyaretinin yeni çıkan kayıtlarında atatürk ile birlikte üstü açık otomobilde halkı ordu evi askeri gibi el aşağı inmeden arka arkaya selamlayan kral.
 • http://www.facebook.com/…hoto.php?v=240044102732250 adresindeki videonun 6. dakikasindan itibaren istanbul ziyareti ve mustafa kemal atatürk'ün karsilamasini izleyebilirsiniz.