*

şükela:  tümü | bugün
 • aşık olduğu amerikalı dul wallis simpson için tahtından vazgeçen ingiltere kralı sonrasında ingiliz gazetelerinde bayan simpsonın bir nazi işbirlikçisi olduğuna dair belgeler de yayınlandı ve bunu kraliçe olabilmek için yaptığı iddia edildi üstelik kadın hiç de güzel değilmiş..
 • şu andaki ingiltere kraliçesi ikinci elizabeth'in amcası, 1936'da 11 ay kadar krallık yaptıktan sonra tahttan -çok dramatik bir biçimde- çekilir ve tahtı kardeşi altıncı george'a bırakır. çekilme nedeni ise ısrarla amerikalı bir dulu (bkz: wallis simpson) karısı yapmak istemesidir, tabi ki aile ve hatta meclis buna şiddetle karşı çıkar. neticede 11 aylık bir gerilimin sonunda edward başlarım sarayına da tacına da diyerek, radyodan meşhur veda konuşmasını yapar ve tahttan çekilir, müstakbel karısını da yanına alarak fransa'ya gönüllü sürgüne gider, evlendiğinde düğününe kraliyet ailesinden kimse gelmez.

  "...i have to tell you that i have found it impossible to carry the heavy burden of responsibility and to discharge my duties as king as i would wish to do without the help and support of the woman i love... "

  (...size; sevdiğim kadının desteği ve yardımı olmaksızın bu ağır sorumluluğun yükünü taşımayı imkansız bulduğumu ve kral olarak görevlerimi dilediğim şekilde yerine getiremeyeceğimi söylemek zorundayım...)

  anafikir: koskoca kral da olsan aşk sana "the woman i love" (sevdiğim gadın) gibi kadın dergisi minvalinde cümleler kurdurtabilir.
 • ugruna tahtan vazgectigi karisinin kendisiyle beraberken bir de galeri sahibini idare ettigi ortaya cikan sanssiz asilzade.
 • yahu daha bugün adamın eliyle yazdığı orjinal veda konuşması kamuoyuna açıklandı ki orjinalinde tahttan çekilme mevzuunun bahsi bile geçmiyor, adam meğer "bırakın da sevdiğim kadınla evleneyim sayın halkım" tadında hazırlamış konuşmasını. tabi ki hükümet tarafından geri çevrilmiş bu versiyon, zorla sürgüne göndermişler yani adamcağızı. karısı hakkında da "hermafroditmiş"e kadar varan türlü türlü dedikodular vardır, zira kimse sevmez bu hatunu ne amerika'da, ne ingiltere'de. bu galeri sahibiyle yaşadığı iddia edilen kaçamağı da edward'a hususi olarak söylememişler ki evlenmekten vazgeçmesin ve mecburen tahttan çekilsin diye, zira edward'ı hükümette sevmeyenler çoktu. gerçi adamın belirgin bir nazi sempatizanlığı vardı ama casus da değildi canım, çüş.
 • 11 aylık krallığı süresince yaptığı işlerden biri türkiye'yi ziyaret etmek olmuştur ve istanbul'a geldiği geceyi "i remember very few nights in my life as beautiful as that one" (en kötü gecemiz böyle olsun) şeklinde tanımlamıştır, zira çok iyi ağırlanmıştır. atatürk'le de kişisel bir yakınlık kurduğu, tahtı terketmek zorunda kalmasının atatürk'ü üzdüğü söylenmekte.

  (dipnot: bu geziden sonra ingiliz gazeteleri artık "constantinople" yerine "istanbul" demeye başlamışlardır.)
 • 1936 istanbul ziyaretinin yeni çıkan kayıtlarında atatürk ile birlikte üstü açık otomobilde halkı ordu evi askeri gibi el aşağı inmeden arka arkaya selamlayan kral.
 • bu amcanın en çok konuşulan özelliği sevdiği kadınla evlenebilmek için tahtından feraget etmesidir ki detaylı bilgiyi merak eden bol bol bulabilir. (http://en.wikipedia.org/…ard_viii_abdication_crisis)
  ayrıca bu konuyla ilgili çekilmiş filmler de var. en yenisini madonna daha bir kaç ay önce çekti. daha izleme şansımız olmadı tabii ama imdb bayağı yerden yere vurmuş filmi: w.e
  şahsen ben bu kraliyet entrikalarını pek sevdiğim için, tabii gerçek hikaye olmalarının etkisi büyük, bu filmi de izlerim muhtemelen.
 • http://www.facebook.com/…hoto.php?v=240044102732250 adresindeki videonun 6. dakikasindan itibaren istanbul ziyareti ve mustafa kemal atatürk'ün karsilamasini izleyebilirsiniz.
 • - love, love alone caused king edward to leave the throne!

  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=_97u-9gpmto)

  "take my ship,
  take my goat,
  leave me with my fishing boat.
  take my money,
  take my throne,
  leave me with my love alone."

  buyrulmuştur.
  aslansı kral kaplan kunduzudur.

hesabın var mı? giriş yap