şükela:  tümü | bugün
 • m theory yi bulan fizikci..sanirim 95 yilinda bulmus...ah dan kisa ozgecmisi...

  dr. witten is the charles simonyi professor of mathematical physics at princeton university's institute for advanced study. the author of more than 200 scientific papers, most of them on string theory, witten is ranked among the world's principal theoretical physicists. his research on strings has yielded numerous major theories in the field, including m-theory, which combines the five separate string theories into one master equation. witten earned his b.a. in physics in 1971 from brandeis university and did his doctoral work at princeton, where in 1976 he received a ph.d. in physics.
 • 80'lerde sicim teorisini canlandiran, ince sesli, sifir karizma bir fizikci*.
 • doktorasini aldiktan 4 sene sonra princetonda profesor olan bilim adami.
  string theory konusunda cali$an herkez bu adamin digerlerinden birkac kat zeki oldugunu kabul etmektedir. zira m theory bircok bilimadamina "yillarin kiraliyim boyle api$ip kaldigimi hatirlamiyorum" dedirtmi$tir, dedirtmediyse bile de du$undurtmu$tur.
  (bkz: dedirten entry)
 • matematiğin nobeli sayılan fields madalyasını iki kez almış bir dahi
 • "there was this string theory conference and i would go and talk there, so i thought that i should do something interesting for the occasion. i saw that there were 5 string theories trying to explain one thing, and everyone was confused about it. i thougt it would be a good idea to get rid of some of them."

  böyle de alçakgönüllü, hafif utangaç, bir çok fizikçi tarafından dünyanın en başarılı fizikçisi kabul edilen cinyıs bey.
 • hem erdos sayisi hem de bacon sayisi olan ender insanlardan. ayrica kendisi lisans diplomasini tarih alaninda almis. anlasilan adamda oyle bir zeka var ki, bir kac yil icinde de princetondan fizik alaninda doktorasini almis. guzel bir biyografisi yazilsa da okusak.
 • elegant universe yi seyrederken konuşmasından, ses tonundan, gülümsemesinden, rahat duruşundan vs.. kıllandığım, kendi kendime bu mazlum duruşun altında birşey var dediğim, akabinde m teorisini bulan kişi olduğunu öğrenince ceee diye kaldığım;

  einstein'ın, an itibari ile yaşayan varisi kabul edilen yarmış bitirmiş kişi..

  belgeselde bir arkadaşı "ed, 5 string teoriyi birleştirmiş dediler, şaşırmadım" gibi bişey söylüyordu,
  ed de "ya fizik konferansı başlayacaktı, bende bişey hazırlayayım dedim, oturdum.." gibi bişey söylüyor
  bekliyomuş meğerse
 • aynı einstein gibi yahudi bir ailede doğan bu enteresan mülayim adamın pederinin de kütleçekimi ve genel görelilik konularında uzman bir fizikçi olması kaderin hoş bir cilvesi gibidir.

  ayrıca pek çok matematikçiden daha matematikçi bir insan evladıdır kendisi.
 • bir röportajı:
  http://www.youtube.com/watch?v=ilzkqgbnfck

  yazdığı makaleleri dünyada anlayabilen kaç insan var onu da merak ediyorum. misal:

  http://www.iop.org/…5ff-2fd8-4837-b780-a7e96a4ddc0f

  denklemlere bak hizaya gel.
 • dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilen kişi. kime göre derseniz, çok başarılı ve zeki olduğunu bildiğim iki fizik profesöründen duydum.
  http://www.youtube.com/watch?v=d1h--jlepu4