şükela:  tümü | bugün
 • cok basarili bir avukat ve agir siklet boksoruyken delirip, astronomi alaninda doktora yapan (cok da iyi yapan) zati muhterem.. newton'dan beri savunulan hatta, einstein'in da zamaninda savundugu statik evren modelini gumburtiye gitmesindeki en onemli iki bulustan birini yapan kisidir ayni zamanda.. (bkz: mikrodalga statik) (bkz: doppler kurami)
 • evrenin genisleme hizi olan hubble sabitinin isim babasi..
 • newtondan beri suregelen duragan evren modelini yaptıgı deneyler sonucunda(spektral deneyler gibi bi sey olmalı) evrenin surekli genisledigini bulan zati muhterem.
 • (bkz: hubble)
 • evrenin genişlediğini ve galaksilerin birbirlerinden uzaklaştığını ispat eden bilim adamı. en önemli teleskoplardan birine adı bu yüzden verilmiştir. 1929'da bu keşfi yaptığında einstein'ı bile çok şaşırtmış, einstein'ın genel görelilik teorisine kozmoloji sabiti denilen bir integral sabiti etklemesine neden olmuştur. ayrıca 90ların başına kadar da einstein'ın sonradan eklediği bu sabitin esasında eklenmemesi gerektiği düşünülmekteydi. öte yandan son yıllarda ortaya atılan kara madde teorisi ancak bu sabitin varlığı ile açıklanabilmektedir. görüldüğü üzere hubble kanunu ile kozmoloji ortamında kafalar karışmış napsak netsek bilemedik moduna geçilmiştir.
 • california mount wilson gözlemevinde, yıldızların uzaklıklarına bağlı yaydığı ışıklardan, evrendeki yıldızların ve galaksilerin dünyadan ve birbirinden uzaklaştıklarını saptayan bilim adamı. araştırmaları başlangıç aşamasındayken çoğunlukla andromeda galaksisini incelemiştir. daha sonra diğer galaksilere yönelerek araştırmalarını geliştirmiştir.
 • evrenin sürekli genisledigini bulan bu amca aslinda sunu da farketmis: madem evren genisliyor, demek ki gecmiste daha kücüktü; hatta ilk basta bir noktaydi. bu ise bizi büyük patlama (big bang) teorisine götürür.
 • evrenin genişlemesini formüle etmeye yarayan hubble yasasının aslında hubble değil, ondan iki yıl önce 1927 yılında belçikalı fizikçi georges lamaitre tarafından bulunduğu, fakat küçük bir dergide yayınlandığı için gözden kaçtığı ortaya çıkarılmış.

  buraya kadar pek sorun olmasa da, lamaitre'ın makalesi 1931 yılında royal astronomical society'de yayınlandığında, hubble yasasını "önceden" ortaya koyduğu denklem ve çözümleri edwin hubble'ın bilgisi dahilinde sansürlemişler.

  insanlığın yaptığı en muhteşem teleskoba ismi verilen hubble'ın "çakal" (belki de intihalci) çıkması... hayat ne garip...

  detaylar için:
  ingilizce: http://sarahaskew.net/…emaitre-lost-in-translation/
  türkçe: http://gokgunce.blogspot.com/…inmeyen-hikayesi.html

  lamaitre'ın 1927 tarihli ilgili makalesi
 • evrenin genişlediğini ispat ettiğinde; bunu teorik olan ispatlayan ancak açıklamayan einstein'ı pişmanlığa sürekleyen bilim adamı.
 • imza'sı ilginç hatta imzadan çok el yazısına benzeyen ulu astrofizikçi.
  imzası