şükela:  tümü | bugün soru sor
  • avrupa birliği vatandaşlarının aile bireylerine birleşik krallık'a giriş izni sağlayan vize çeşidi.
    ingilizce detaylı bilgi burada
  • ilk başvurumda "beş yıldır beraberiz, iki yıldır da evliyiz yazmışsın ama ben nerden bileyim bunu. hani fotoğraf koymamışsınız." diyerek red aldığım ve sonra facebook'tan tarihlerin de görüleceği şekilde bir sürü ekran görüntüsü alarak, ikamet belgelerimizi tercümana çevirterek falan tekrar başvurup aldığım vize türü.
    bu vizeyi alan ingiltere'de çalışma izni de almış oluyor.
  • basvurular sheffield'de degerlendiriliyor butun belgeler ıngilizce olmazsa basvuruyu direk reddediyorlar diye cesitli forumlarda okuduktan sonra kesin sekilde red beklerken 2 hafta icinde vizesini almanin mutlulugunu yasamistim. turkiye'den 6 aylik olarak cikiyor oraya gidince uzatabiliyorsunuz 5 yillik olarak.
    benim turkiye'de calistigim yerden aldigim yazi, bankamdan aldigim yazilar hep turkceydi. surda tanistik surda evlendik gibi bir mektup da eklemedim. hatta dugun davetiyemi bile koymamistim. hatta ve hatta evlilik cuzdani yerine sadece formul b belgesini koymustum. dugunden bir kac fotograf, iliski surecinden birkac fotograf disinda iliskiyi kanitlayici bir belge de cok koymamistim. eski pasaportlarimi yanimda goturdum ama 'a4'e fotokopi istiyoruz' dediler. 'onsuz olmuyor mu?' dedim 'sizin isterseniz basvurunuzu onlar olmadan yapin biz bir sey soyleyemeyiz.' deyince usengecligim agir bastigindan gidip de fotokopi cektirmedim. biraz da koca ıngiltere basvuru formunda zaten ulkeye kac kere girip ciktigimi yazdirmis, kontrol edemiyor mu sisteminden diye dusunerek hareket etmistim.

vize veren kisinin iyi gunune mi denk geldim? yanlislikla mi verdiler vizeyi? yoksa elalem gereksiz yere kasiyor mu? karar veremedigim vize turudur.

muhtemelen onceki vizelerimin etkisi buyuk oldu diye dusunuyorum.