şükela:  tümü | bugün
 • internet üzerinden ingilizce reading ve listening seviyesini ölçen ücretsiz sınav sitesi. sınavlarının ielts, toefl ve cambridge ile denk olduğunu iddia ediyorlar.

  normalden 76, plustan ise 74 alarak ikisinde de c2 seviyesinde olduğumu tespit etti. başka yerde test etmediğim için ne kadar doğru bilemeyeceğim.

  efset.org
 • (bkz: icc) için yaptığım başvuruda bu testi çözmem istendi.
  bilkent üniversitesi'nde ingilizce eğitim almış biri olarak şimdiye kadar girdiğim en zor sınav olduğunu belirtmekte fayda var.
  iki bölümden oluşan sınavda 25 dakikadan oluşan reading ve listening sectionlari mevcut. ancak alışılmışın dışında bir soru stili ile karşı karşıya olduğunuzu belirtmekte fayda var. reading kısmında 2 adet gazete haberi tarzında bölüm okuyup ilgili bölüm için 6 şıkdan oluşan 8 er soruya yanıt verilmesi gerekiyor. süre sorunu yaşamamak elde değil bu yüzden testi alacak arkadaşların önce soruları okuyup cevaplarını metinde aramasının kolaylık yaratacağını düşünmekteyim.
  listening bölümü ise tam bir kaos. arka arkaya ses kayıtlarından çıkarılabilecek anlamlar çoklu seçenek olarak karşımıza çıkıyor. örneğin bir kadın ve bir erkek evde eğitim ve okulda eğitim konusunu 3 dakika boyunca tartışıyorlar. sorular kadın aşağıdaki hangi iki seçeneğe daha yatkındır ya da adam hangisini kabul ederdi yahut ikisinin ortak noktaları hangi ikisidir şeklindeydi. her bir kayıtı yalnızca iki kere dinleme hakkınız var ancak toplam süreden gitmeye devam ediyor yani emin olduğunuz bölümleri teyit etmek yerine hızlı davranmak avantajınıza olacaktır. sorular kayıtlarla paralel gitmiyor alışılmış bir listening beklemeyin. örneğin 2. soruyu en son tartışırlarken 5. sorunun cevabını çoktan duymuş ancak soruyu okumamış olduğunuz için cevabını da bilemeyeceginizi unutmamak gerek. en güzel çözüm ise yanınızda bir kağıt kalem bulundurarak kısa kısa notlar almak ve argüman/kişi sırasını belirlemek.
  ben testi çok beğendim fazlasıyla zor olsa da zorluğun belirleyiciligine inandığım içindir belki de. üstelik 75/100 gibi alelade bir sonuçla bile c2 sıralaması hak edilebiliyor yani test zor olduğunun bilincinde ve bunu göz önünde bulundurarak adil davranıyor.
 • b2 upper indermediate seviyesinde olduğumu söyleyen dil sınavı sitesi.
 • 69 puanla c1 seviyesinde olduğumu 2 puanla taktiri kaçırdığımı öğrendiğim sitedir. ols testinden epey zordur ama ols'yi zor yapanda ingilizce aksanlı listening bölümleriydi zaten. (bkz: efset) 'te ise kendi ingilizceme genel anlamda güvenmediğim için sonuçların yanıltıcı olabileceğini düşünüyorum. ayrıca kalan zaman konusunda epey sıkıntı çıkarttı bana. soru sayısını 3 parça ve açık/koyu pembe olarak yansıttıkları için başta bir karmaşaya sebebiyet veriyor çünkü hangi soruda olduğunuzu ve kaç soru kaldığını karıştırabiliyorsunuz. o yüzden teste başlamadan mutlaka üstte yazan ufak bilgiyi okuyun. özellikle reading bölümünde ise paragrafa hızlıca göz atıp sorulara göre cevap bulmak zamandan kazandırabilir.