*

şükela:  tümü | bugün
 • elda'nin, yani efe raki'nin son urunu. temmuz ayi sonunda piyasaya cikarilmasi planlanan "kara efe" emsallerinden farkli olarak ilk kez iki degil uc kere damitilarak 47% alkol orani ile piyasaya surulecek(mis). ozellikle koleksiyoncular icin yuksek kalitede uretilecek olan kara efe'nin sise goruntusu mevcut efe'lerle ayni olmakla beraber siseler bu kez buzlu camdan olacak(mis).

  not: bu yazidan oyle ya da boyle faydalanan, yolu sevgiden, tax-free'den ve kuzeyden gecen arkadaslar.. yapin bir guzellik be... hadi be..
 • hemen test edildi ve görüldü ki öyle çok da ahım şahım bir şey değil. tadı daha çok yeni rakıya benzemiş. içimi yeşil efe kadar rahat değil. fazla damıtılması aromatik tadından ödün vermiş. anasonu çok sevmeyenler bu rakıyı beğenebilir çünkü anason aroması bu rakıda ikinci plana itilmiş gibi gözüküyor. belki bir iki kez daha içilirse tadına alışılabilir. ama bu fiyata piyasada çok yer edineceğini zannetmiyorum.
 • elda'nın "premium" rakı sınıfına sarı zeybek'ten sonra soktuğu ikinci ürünü. kendisini sahneye bekliyoruz. %47 alkol oranı da ilginç.
 • 3 kez damıtılan oldukça rafine bir rakı, üzüm tadı ve anason kokusu fazla gelmiyor. sek içmek için birebir. alkol oranı çok daha fazla olmasa da beni yamultmaya yetti, özelikle de yeşil efeye alıştıktan sonra. bir benzeri için (bkz: smirnoff triple distilled)
 • şu ana kadar en severek içtiğim ama fiyat farkı yüzünden alırken elimin titrediği muhteşem bir rakı...
 • efe rakı'nın son bombası. %100 suma'dan bakır imbiklerde üç kez damıtılmış bozdağ suyu ile üretilmiş türk rakısı diyor. buzlu camdan (buzlu cam diyolar galiba buna) bi şişesi var. ama tabi önemli olan şişenin içindeki.

  alkol oranı %47. bunda herhalde 3 kez damıtılmış olmasının etkisi büyük. tadı son derece konsantre bir tat. yüksek alkol oranına rağmen kesinlikle alkol tadı almıyorsunuz. çok ama çok tok bir içimi var. nargile dumanının genizde yarattığı o tokluk hissinin anason tarafından damağınızda bırakıldığını düşünün. öyle bir şey işte. insanı oturduğu yerde çaktırmadan sarhoş eden bir huyu var yalnız. aman dikkat. herhalde tek eksisi yine rafine şeker kullanılmakta ısrar edilmiş olması. üzüm'ün kendi şekeri olsa sanırım kusursuz olacaktı. eşlik etmek isteyenlere burdan kaldırıyorum kadehimi.*
 • efe serisinden renkli bir raki çeşidi. yeşil efeyi yaş* üzümden yaptıklarını bilince, "kara efe'yi de siyah üzümden mi yapıyorlarmış?", diye düşündüm; itiraf ediyorum.
 • yillarca raki degil bok ictigimizin kanitidir. daha fazla kendimi tutamiyor ve ekliyorum isin sirri olinde iki kere rafine.
 • kısaca black mamba dediğim içkidir kendisi..çarpar ama ne zaman ne ara çarptığını anlamazsın.
 • yalan olmasın atıyor dahi olabilirim şişesi bilmem ne tasarım ödülü almış idi sanki yakın bir zamanda,
  o da bir yana da, benim gibi rakı konusunda pek başarılı örnekler sergileyemeyenleri bile kendine çekecek aromaya sahip,
  ne yaş üzüm rakısı gibi tatlı, şerbetsi tadı var, ne tekirdağ rakısı gibi keskin ve acı, arada bir lezzet tutturmuşlar,
  yüksek alkol varmış onu da anlamıyorsunuz son kadehe kadar elbette, son kadehte vuruyor indiriyor aparkatını,
  özelde de deniz mahsülleri mezeleriyle pek bir ahenkli olabiliyor namussuz.