şükela:  tümü | bugün
  • msa eğitmen şeflerinden.

"1987 istanbul doğumlu olan efe çakıroğlu, hayatının ilk yıllarından itibaren mutfakla iç içe oldu. aile restoranında mutfağın her aşamasını deneyimleyen çakıroğlu, istanbul üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünü bitirdikten sonra mutfaktan kopamayacağını anlayarak mutfak sanatları akademisi'nde profesyonel yiyecek-içecek işletmeciliği ve profesyonel aşçılık eğitimini başarıyla tamamladı, chef & owner olarak mezun oldu. stajını msa’nın eğitim restoranı okulun mutfağı’nda yapmak için 144 öğrenci arasından seçilen ilk ekipte yer aldı. okulun mutfağı’nın kurulum ve açılışı yapan çekirdek kadrosu arasında yer aldıktan sonra sevilla cuisine restoranda 2 yıl chef & owner olarak çalıştı. 2011’de istanbul’a dönerek eksen group bünyesindeki kalamata restoranın mutfak ekibine chef de partie olarak katıldı. aralık 2012’de msa kadrosuna profesyonel aşçılık eğitmen şefi olarak dahil oldu. beslenme yöntem ve düzenleri, gıda çeşitleri, adil, doğru ve temiz beslenme konularındaki ilgisini eğitimle birleştiren efe çakıroğlu msa’daki raw food workshoplarında eğitmen şef olarak yer alıyor."
  • kendisinin yemek yapışını izlediğim için kendimi şanslı saydığım şefim.

mutfaktaki duruşu, tehlikeli durumlarda (alev alan tavalar, açık kalan ocaklar vs.) soğukkanlılığı, ciddi durumlarda takındığı sevecen tavrı ve minestrone çorbama domates koymayı unuttuğum için "mükemmel bir minestrone bu, dışarıda 50 lira veririm bu çorbaya, tam olarak bir minestrone çorbadan beklediğim bu ama reçeteye uymadığın için bırakıyorum seni" diyerek ilk pratik sınavımdan fail almama neden olan mutfak insanı.

durgun başlayan güne "allora!!" ile neşe katan, "ben yapabiliyorsam herkes yapabilir" mütevazılığında olan şefim, okursanız buraları saygıyla selamlıyorum sizi.

bu arada alev alan tavadan korkan bir öğrenciye "korkma evladım, ekipmandan korkma, ekipman senden korksun" demesiyle mutfak hayatıma ufak ama etkili bir dokunuşta bulunmuş insan.
  • yerli ve milli şefimizdir.

(bkz: milli şef)