• iki sene önce yalova-izmit arasında, sol şeritte 100-110 km. gibi bir hızla seyir halindeyim.
    arkadan yardırarak gelen efe tur otobüsü yol istiyor, sağım dolu, olmuyor.
    bu hayvan beni sollamak için karşı yönün sol şeridine geçiyor, yol virajlı. o sırada karşıdan gelen başka bir araçla kafa kafaya çarpışmak üzereyken, 120-130 km. gibi bir hızla tekrar sağa, benim üzerime dalıyor. can havliyle sağa kaçıyorum, sağdaki araçlar ani fren yapıyor, güç bela en sağa yanaşıyorum. gece vakti, plakasını falan alamıyorum, basıp gidiyor bu orospu çocuğu.
    yarım saat kendime gelemiyorum, resmen ölümden döndük.
    defalarca merkezlerini arıyorum, yer ve saat bildiriyorum. o otobüsün ve şoförünün tespit edilmesi çok kolay olduğu halde, tüm şikayetlerim, çabalarım boşa çıkıyor, bu konuda en ufak bir sonuç alamıyorum.

efe tur; benim, eşimin ve 1 yaşındaki bebeğimin canına kast eden vahşi yamyamların şoförlük yaptığı bir seyahat firmasıdır.
  • vaktiyle bana antalya taraflarına doğru renkli bir yolculuk yaşatan firma.
    yolcusundan muavinine her biri sanki yiğit özgür karikatürlerinden hunileriyle fırlamış gibilerdi. yolcu kişisi ayakkabısını çıkarmış, muavine doğru yalınayak koşuyordu elindeki çubuk krakerle, ''bunu topkekle değiştirebilir miyim'' diyordu. muavinin ''lütfen yerinize geçip ayakkabınızı giyer misiniz, burası cami değil'' azarıyla annesi tarafından haşlanmış çocuk edasıyla yerine geçmişti garibim. topkeki alınca faik gibi sevinmiştir eminim.
  • an itibarı ile tarafıma şöyle bir mesaj yollamıştır:

"tüm araçların dikkatine 17.02.2014 tarihine kadar değirmendere tesisden yeni kıyafetlerinizi temin ediniz.bu tarihten sonra halan eski kıyafet giyen..."

ahahah sonunda da 3 nokta var, sövüyorlar sanırım. tüm yolculara gitmişse baya efsane oldu. hatta yolcular olarak kıyafet teminine gidmeli, üç noktaya gelecek küfürü bilemedik sonuçta riskli. *
  • otobüse biner binmez iki şey sorucam muavine
    1) bunlar yeni kıyafetler mi
    2) eğer eski ise, yeniyi giymedin diye tam olarak ne yaptılar. o üç nokta bi heyecan uyandırdı çünkü.
  • direksiyon başında uyuyan şoförleri var.

birkaç yıl önce, istanbul'dan balıkesir'e doğru giderken önümde, izmir'e gittiğini öğrendiğim otobüs, 3-4 şeritli otobanın en sağ şeridinden en sol şeridine doğru geçti hızlı ve kontrolsüz bir şekilde. bariyerler de yoktu yolun o bölümünde. direkt kafa kafaya çarpışmaya doğru gidiyordu koca otobüs ki şansa yolun bariyerli bölümü başladı da zeminden eğimle yükselen bariyerleri aldı altına. kutu gibiydi. sağa doğru devrilecek gibi eğildi. çarpışma sesine uyanan şoförü yola döndürdü otobüsü. sol ön taraf resmen bariyerin üzerindeydi de yola yüksekten düştü otobüsün sol tarafı.

arkadaki otobüste, insanların ölüme gidişini izledim. balıkesir terminalinde iner inmez şikayet ettim; çünkü efetur otobüsü yolcusunu bırakıp izmir'e devam edecekti. yazhanedeki kimse umursamadı. kavga edecektim "adam uyudu direksiyonda! uyuyan şoför izmir'e yol alıyor!" diye çıkıştım da başında bekleyince birşeyler yapmaya başladılar. polise de haber verdim.

artık hikayenin gerisini takip edecek vaktim yoktu. ayrıldım terminalden, ama uyuyan bir şoförü gamsızca yola süren efetur ile asla yolculuk yapmayacağımı öğrenmiş oldum o gün. kimseye tavsiye etmem.

tez zamanda batarlar umarım! yine yaşadım o anları. sinirlendim yine!...
  • nasıl olduğunu bilmiyorum ama dün akşam izmit'ten gelen otobüs harem'i bulamadı. gözlerimi açtığımda kadıköy'de boğanın ordaydık ve otobüsün şoförü, bir taksiciye "harem'e nasıl gideriz?" diye soruyordu..
  • ziyadesiyle berbat bir firma olma yolunda bayrağı dikmiş firmadır. nereye mi? elbette müşterilerin şeyine. neyine. eline beline diline.
    şöyle bir örnek üzerinden gidersek daha anlaşılır olacağını düşünüyorum:
    dün ankara'dan 16:00 arabasına binilmiş ve izmit'e doğru yola çıkılmıştır. nşa'da en geç 20:30 gibi otogarda olması gereken araba ise 1 saat rötarla henüz gara dahi girememiştir. öncelikle ankara'dan çıkıldıktan yaklaşık yarım saat sonra yaşanan kaza (tır devrilmiş baba) neticesiyle trafik kitlendiği içün araba durmuştur. he bu normal. olabilir. firmanın suçu yok. tamam. okey. ama trafik açıldıktan sonra yolda ben diyim 3, sen de 4 kere bir araba neden durur? üstelik henüz mola yerine ulaşmamışken?? çünkü araba arızalıdır. iki adım gidip sonra hararetinin söndürülmesini beklemektedir vs. sövülerek bir şekilde yola devam edilir. sonra mola verilir ve 20 dakika sürmesi gerek mola 40 dakika sürer. sonra otogara ulaşana kadar belirli aralıklarla araba yine hararet yapar ve şoför inip arabayı sular. çok ilginç lan. böyle de bi'şey varmış yanisi. sonra efem. arabadaki yolcular bağırmaya söylenmeye başlar ve bir efe tur yolculuğu daha sıkıntılı bir şekilde sonra erer.
    yıllardır ankara-izmit arası 9257239429 kere gidip geldim. geliyorum da... bir kere iki kere olan bir şey de değil. arızalı arabayı yolculuğa çıkarmak ne kadar denyo bi hareketse, ciddi manada 'kaba' muavinleri o arabaya sokmak da o kadar rezilce. ben bu kadar trip atan, bu kadar asabi muavinleri bir arada görmedim arkadaş. sinirin kime yani? atarın kime?
    gerçi daha rezil olaylar da yaşadım. du onları da anlatayım. yazıcam bunları gasteye!!!1
    bir kere de efem, en arka 4lü'de bir kız arkadaşımla ankara'dan izmit'e gidiyoruz. yer bulamadık. madem arka 4'lü olsun dedik. diğer tarafta da iki erkek yolcu var. bilet alırken de bu bilgi bize verildi. biz de eyvallah dedik. paranteziçindebenimdeçükümyok. sonra efem, koltukları kontrol eden tek hücreli bir organizma geliyor ve size (4'ünüze) "siz birlikte misiniz?" diye bir soru soruyor. biz de hayır cevabını veriyoruz. buna karşılık olarak da bize "böyle gidemezsiniz, arabadan inin" diyor. aljfalfj. gerçekten. bizi arabadan indirmeye çalışıyor adam. şaka gibi. ama değil.
    sonra bir yerleri arıyor ve bizi bir sonraki arabaya bindirmeye çalışıyor.o esna tabi xmx de durur mu yapıştırıyor cevabı. "ama biz yer ayırtmak için aradığımızda sadece bu arabada boş yer var dediler" diyor ve elbette arabadan inmiyorlar. ayrıca bre öküz, neden iki hatunu indiriyorsun arabadan? madem duvarı yıktın, bari pirketleri kırma, madem kaputu açtın bari adamları indir. hani her durumda da gerzekçe ama... ay neyse. sinirim tuttu bak şimdi hatırlayınca. böyle olaylar yani.

bundan iki sene önce izmit seyahat de ankara'ya gidiyordu. pek seviyorduk. pek memnunduk ama götüne kazık sokturmaya meraklı birtakım yolcular efe tur'un skindirik hizmetinden vazgeçemediği için izmit seyahat'in seferleri iptal edildi. şimdi de söylenip duruyorlar işte. başka firma var da biz mi gitmiyoruz lan!! gerçi var da servisi yok. gölcük'e ben bavullarla nasıl gideyim. öyle olunca da bile bile biniyoruz arabaya.

çok bozdu çok. öyle böyle bozmadı. bi su içiyim ben.

edit: la ben şeyi yazmayı unutmuşum ya la! bu bizi arabadan indirmeye çalışan tek hücreli, bir sonraki ankara-izmit gidişimizde de (yine aynı kız arkadaşla beraberiz) bizim otobüse bindiğimizi görürken muavine bizim duyacağımız şekilde " bu arabada sorunlu yolcular var, dikkat et abi" diyecek kadar frontal lob gelişiminden yoksundur. bu adamları kontrolör diye orada tutuyorlar işte. kuruttun efe tur! kuruttun!
  • kartımda bulunan önceden almış olduğum biletler bittikten sonra kesinlikle bir daha kullanmayacağım, kara zihniyeti olan firmadır.

asıl konuya geçmeden evvel bir kaç ay önce yaşadığımı anlatayım. istanbul'dan izmit'e gideceğim. bilet kesildi, otobüse bindim. bayan yanına vermişler oturdum. kalkış saatini beklerken yanımdaki kadın kalktı ve muavinle bir şeyler konuştu ve gelip yerine oturdu. daha sonra muavin geldi ve bana size yer yanlış yer vermişiz sizi şöyle alabilir miyiz diye sordu. nedenini sordum ve kalkmak istemediğimi belirttim. şirket politikası olduğunu söyledi. yanımda oturan beyinsiz kadına döndüm ve herhangi bir sorun olup olmadığını sordum ve tecavüzcü değilim merak etmeyin dedim. kadın cevap veremedi. daha bir erkeğin suratına bakıp karşılıklı konuşmuş olduğundan şüpheliyim bu kadının. sonra uğraşmadım kalktım ve başka yere geçtim. ama rahatsız oldum bu olaydan dolayı. muavin yanınıza geliyor size birşeyler söylüyor ve siz yer değiştiriyorsunuz diğer yolcular size bakıyor ve suçluymuş muamelesi görüyorsunuz. insanı aşağılayan bir durum.

gelelim asıl konuya.

geçen gün izmit'te işim vardı ve saat 21.30 civarında bitti. 22.30'da dophin avm'ye yakın bir efe tur şubesine gittim. görevli, sadece 23.30 otobüsü kaldığını ve 1 kişilik boş yer olduğunu ancak bayan yanı olduğu için bana veremeyeceğini söyledi. kendisine istanbul'a dönmem gerektiğini ve o saatten sonra ne bir otobüs ne bir tren ya da başka bir ulaşım aracının olmadığını belirttim. reddetti. otobüslerin durma yeri olan kuruçeşme'de bulunan efe tur şubesini arayıp durumumu bildirmesini ya da o bayanı arayıp kendisinden rica edilmesini istedim. buna yanaşmadı. biraz bekle dedi ve yaklaşık yarım saat boyunca beni oyaladı.

o yarım saat içinde boş koltuğun durumunu sordum sürekli ve ekrana bakmadan hala boş dedi. sonunda dayanamadım kalktım yanına gidip ekrana baktım ve bir daha sordum. az önce rezervasyon yapmışlar dedi. o sinirle hem firmaya hem adama saydırıp çıktım şubeden.

sonrasında başıma bir çok aksilik geldi. gazeteden tren saatlerine baktım 10 dakika içinde yetişebileceğim bir tren olduğunu görünce atladım taksiye gara gittim ama tren yoktu. telefonumun şarjı bitti istasyonda şarj etmek zorunda kaldım. kısacası hayatımda hiç bu kadar çaresiz kalmamıştım.

şimdi bu firmanın zihniyetine göre bütün erkekler potansiyel tacizci, tecavüzcü kategorisine giriyor. ayrıca bir erkeğin başka bir erkeğe ya da bir kadının başka bir kadına herhangi bir tacizde bulunması söz konusu değil yine bu firmaya göre. zaten gazetelerde okuduklarımız falan gerçek değil hani kadına kadına, erkek erkeğe ilişkiler falan yalan dolan haberler zaten. bu firmaya bu kuralı getirenlerin kafasından neler geçiyor merak ediyorum ve söylemek istiyorum, ulan dürzü o zaman herkes tek otursun çünkü sapıklığın kadını erkeği yok ya da illa karşı cinse sapıklık yapılacak diye bir durum söz konusu değil.

hadi böyle bir kuralı koydun diyelim ve otobüste yer varken kadının yanına erkeği oturtmuyorsun tamam da otobüste yer yok tek yer var illa kadın mı gelecek oraya ya da boş mu kalacak bu kadar saçma bu kadar rezil bir durum olamaz.

şu firmanın kartındaki biletlerimin bir an önce bitmesini istiyorum. metro turizm, izmit'e sefer açtı bakalım bundan sonra onu denerim. tamam bu saçma kural belki diğer firmalarda da olabilir ama diğer firmalar kalan tek bir yer için müşteriyi bu kadar zor duruma düşürürler mi emin değilim.

özet: efe tur; saçma sapan şirket politikaları olan, müşteri zor durumdayken yardımcı olmayan ve insanı daha doğrusu erkekleri yarı yolda bırakan bir firmadır.
  • annemin iki gündür sabah akşam beddua ettiği firma.

"tepetaklak olursunuz inşallah, batışınız olur da çıkışınız olmaz inşallaaaaah" diye yeri göğü inletiyor bak benden söylemesi.

hiç mi acımadınız yav dizleri ağrıyan, ayakları ağrıyan kadını koşturdunuz terminalin arazisinde sağa sola?

yer: bursa terminali
    kişi: annem

saat üçe bilet satmışlar anneme o da paşa paşa söylenen perona gitmiş beklemiş. saat üçe on kala bir efe tur otobüsü gelmiş. binmiş bizimki bir de bakmış ki yerinde birisi oturuyor. muavini çağırmışlar muavin buna "bu üç arabası teyze, senin biletin 3.05 arabasına, bekle sen bu peronda daha gelecek o" demiş. inmiş garibim.

otobüs hareket ettikten bir kaç saniye sonra efe tur'un terminal görevlisi görmüş annemi "teyze bu senin otobüstü niye binmedin?" demiş. o da durumu anlatmış. görevli hemen otobüsü aramış terminalin çıkışında durdurmuş. annem terminalin çıkışa koşmuş (bu arada ayaklar varis, diz kapakları ağrıyor). durdurulan otobüs ise annemi beklemeden basmış gitmiş. annem de oradan geri yürümek zorunda kalmış.

gitmiş benim yiğidim efe tur yazıhanesini basmış, atmış bileti önlerine "verin paramı!" diye kükremiş. ondan sonra da gitmiş yalova seyahat'ten bilet almış.

daha önce de defalarca söyledim, tekel gibi davranmaktan vazgeçin artık. bu politikayla ve bu kadar çok beddua ile çok yaşamazsınız. biraz daha az paragöz olun, işinizi ciddiye alın!
  • afyon'da bir otobüsü kamyona arkadan giren ve 7 kişinin ölümüne sebep olan otobüs firması. daha önce de benim canıma kastetmişlerdi. (bkz: efe tur/@canim benim)
    resmen katilleri şoför olarak yollara salan, onlarca kişinin canını katillere emanet eden bir firma.
hesabın var mı? giriş yap