şükela:  tümü | bugün
  • çanakkale carrefour'da 2012 yaş üzümlerinden elde edilenini görünce birini dostlarla birini kız arkadaşımla içmek için sepete attığım enfes rakıdır. rakı diye saf anason içmek istemeyenlere tavsiye edilir.
    ayrıca içimi lezzetli diye neden kız rakıs oluyor amk sığırları, illa reflü azdırıp boğaz m yakacak rakı dediğin asit mi içiyoruz lan.
  • bu rakıya kız rakısı diyen adamlar ne içiyor çok merak ediyorum. içkinin erkeği kızı mı olur ? böyle yorum yapan adamlarla zaten rakı sofrasına oturmayın.
  • eskileri hatırlatan rakı. bilenler bilir, tekelin kahverengi etiketli rakıları vardı. leş mi leş. şişenin dibine bakıp da numarasının küçük olması efsanesi işte o rakıyla başlar. bu bazen çok iyi çıkar, bazen de çok kötü. kötü derken neyi kastettiğimize bakmak lazım. ispirto kokulu bir rakı, ispirto tadı veren bir rakı kötü bir rakıdır. bunu ortak doğrumuz kabul edelim. kötüdür.

lakin şöyle bir yöntemle yumuşatılabiliyordu bu rakı: burulmuş bir parça kağıt peçeteyi şişenin ağzından içeri tıkarsınız. rakının suyuna banarsınız. peçete rakıyla ıslanınca peçeteyi çakmakla yakarsınız. bu sayede ispirto kokulu alkolün bir kısmından kurtulmuş, yumuşak içimli bir rakı elde etmiş olursunuz.

geçen bir dostla sohbetimizde geçti bu. yumuşak rakıları kız rakısı diye adlandıran bir arkadaştan söz etti. öyle alışmışız ki kalitesiz şeyleri yiyip içmeye; güzelini bulunca da kıymetini bilemiyoruz. örneğin babam hala pazar kahvaltılarına kalitesiz parmak sucuk alır. bol baharatlı, acılı. beşinci sınıf. alıştığı sucuk tadı o olduğu için. pahalılarından alıyoruz. gerçek sucuk değil bunlar diyor.

kaliteyi bize yaşatmış bir rakıdır efe yaş üzüm rakısı. bir üst sınıfa geçmiştir. hakettiğimizdir.
  • "olsa da içsek" rakısı.

bu arada, sanırım alkol oranı tekirdağ yaş üzüm rakısından düşük. şahane bir keyiflik rakı. canım benim. olsa da içsek sahi :/
  • o öyle yudum yağ gibi akar ya...

(bkz: olsa da içsek)
  • ara sıra keyif olsun diye içenlerdenseniz ve keyfinize keyif katmak niyetindeyseniz bu rakı içilmeli. ha efkar yapmak da serbest tabii ki. akıveriyor gırtlaktan, yumuşacık. mezeye bile gerek bırakmıyor o derece yani. o kadar güzel ki kokusu, aroması. alkolik yapar insanı, dikkat etmek lazım.

lokum lokum. yeşiline kurban.
  • o karisimi bulan muhendislerin, onay veren gurmelerin, masamiza gelene kadar emegi gecen herkesin onunde saygiyla egiliyorum ve merak ediyorum; insanlar neden baska raki icerler ki..
  • çok meyvemsi ve aromatik bir rakı,okkalı bir duble bile koysanız tadı yakıcı ve çekilmez olmuyor,lokum gibi rakı diye buna denir..

şu aralar büyük marketlerde görebilirsiniz tekrar çıkmış ortaya,insan içmeye kıyamıyor sınırlı sayıda olduğu için..

teker teker alın stok yapmayın bize de kalsın adamın asabını bozmayın..

edit:daha 24 saat geçmedi bir tane bile kalmamış,defolun gözüme gözükmeyin.
  • yılbaşı akşamımızı şenlendiren çıktığından beri hiç rakı içmeyen kadınların dahi sevdiği hatta bir tanesine ben daha önce neden denememişim bunu dedirten enfes rakı çeşidi.
  • rakının adı rakı degıl artık,yeşil efe olmustur göynümüzde.

-nevizade de yeşil efe, balık?
    +bu sogukda donarız
    -masayı donatırız gecer.