şükela:  tümü | bugün
  • efemera kolleksiyoncusu.
    özetle anlık geçmişte dahil, geçmişe ait değerli veya değersiz evrak, belge, kitap vs toplayan kolleksiyoner.
    (bkz: efemera)

bu iş genelde otu boku toplamakla başlar, zaman içerisinde kolleksiyondaki belli konudaki parçaların ağırlığı ile, kolleksiyon karakter ve değer kazanmaya başlar. mesela fermanlar, önemli veya ünlü kişilerin mektupları, imzalı kitaplar, 10 kasım, 29 ekim gazeteleri vs gibi.
    bununla beraber kolleksiyoncunun sadece kendisi için değerli olabilecek kişisel evrak toplamada oldukça yaygındır; uçak biniş kartları, piyango biletleri, kendisinin veya ailesinin doğum gününe ait gazeteler vs gibi.

çok zevkli olsada, iş büyüdükçe saklama şartları zorlaşır, vazgeçilemez bir hal alır. benden uyarması.
  • farketmeden bende de ortaya çıkmaya başlamış anı ya da eşya biriktirme huyu diyebiliriz. annem sağolsun atmaz hiçbir şeyi öyle kolay kolay ama onunki tamamen acaba defteri kitabı notu vs. önemli midir acaba diye düşündüğünden. kadıncağız lise defterlerime kadar saklamış koli koli. yeni eve taşındığımızda eşyalarımı gönderdi. her koli ayrı bir anı birikimi gibiydi. birçoğunu ayıkladım aslında ama atmaya kıyamadığım bazı şeyler de vardı mesela vedat buz a ait betalar gibi :) (hala aklıma bir şey takıldığında onun ders notlarını açıp okuyorum.)
    neyse işte... bugün yine bir hususu incelemek için notları karıştırırken, arasında birlikte ders çalıştığımız arkadaşlarımın el yazısıyla bana bıraktığı notlara denk geldim ve sebepsiz yere mutlu oldum. aynı zamanda ona da mesaj attım. uzun zamandır görüşmemiştik. ıyi oldu benim için de.