şükela:  tümü | bugün
  • hiçbir kadın efendi erkek aramaz, biraz piç olsun ister. efendi olduğumuz için kaybettik.
  • genelde ciddi düşünmek isteyen kadınlar efendi kişi tercih ederler.
    efendi erkek piç erkeğe göre daha sorumluluk sahibi olur, iyi bir baba olma potansiyeli daha yüksektir. piç erkeğin ise aklı hep piçlikte olur.
  • piç erkeklerle beraberliğin mantıksızlığını anlamış kişilerdir.. piç erkek daha çok kendi keyfine bakar, üstüne düşen vefa görevini sevmez.. efendilik gibisi var mı ya? efendilik iyidir..
  • yaklaş.

selam, buraya sıralayacağımız nedenler çoğunlukla kendi tecrübe ve gözlemlerimizden oluşacağı için, büyük değişiklikler gösterebilir.
    ben, kendimce gözlemlediğim kadarıyla şunları söyleyebilirim;

1- büyüme, yetişme tarzı : şimdi bu konuda çok ince bir çizgi var. geniş bir ailede, küçük bir köy, kasaba veya ilçe ya da küçük bir il büyümüş, nispeten dışa kapalı gelişimini sağlamış kadınlarımız iki türde seyrediyorlar;
    1a - attım kendimi şehre, havalıyım ben be!
    bu tip, kapalı büyümenin verdiği açlıkla kendisini sırtlanların arasında bulmakta ve, bu duruma nispeten ayak uydurmakta olan kadınımızdır. ben, öyle bildiğin kızlara benzemem der, ilk kendisi yem olur { çoğunlukla!}. tercihi, piç adamdan yanadır.
    konumuzla alakalı olan,
    1b- bu tip, yine kapalı ve korumacı bir ailede büyümüş, ince çizgiyi kaybetmeden kendi karakterini koruyabilmiş olan kadınımızdır. her şeyin farkındadır, saf değildir, ailesinde kadına verilen değer fazladır, anne merkezli ailede yetişmiş ve anne öğütleriyle büyümüştür. "koca karı" nasihatları sürekli aklındadır. şimdi, allah korkusu vardır diyeceğim bazıları yanlış tarafa çekecek, iyi niyetli olanlar anladı. dini reddedenler için de vicdan sahibidir diyeyim. efendi adam arar. ege taraflarından ise, çoğunuz inkar etseniz de ailesince kendisine söylenen; kürt olmasın, alevi olmasın ve anne babası ayrı olmasındır { toplumsal bir gerçek, inkar edebilirsiniz gözlemlerim tamamen bu yönde }. bu filtreler ile büyüyen kızımız da, kendisine efendi bir adam bularak, en yakın en olabilecek zamanda yuva kurma amacındadır. sıcakkanlıdırlar, evin tüm yükü omuzlarındadır, tarla, bağ, bahçe ile çocuklukları geçmiştir ve güçlü karaktere sahiptirler.

2- bu tip, yokluk ve varlık bilen kadınımızdır. ne alaka demeyin, yokluk bilen, yokluk görmüş kadın bütün ruh hallerine, duygulara ve durumlara alışık, en olmadı pozitif yaklaşma taraftarıdır. yokluk içinde büyüyerek, bu ince çizgiyi kaçırıp sapıtanlar yok değil mi? var tabi, fakat dediğim gibi ince bir çizgi.

3- çok kadın sesli ailelelerde { büyük anne, teyze, hala ve kuzenler çoğunlukta } yetişen bir tiptir. tüm birikimini, teyze ve halalarının geçmişteki maceralarından kazanmış, bu kafa yapısı ile büyümüştür. değerli olduğu aşılanır - ki kadın değerlidir elbet, bu farklı bir değer algısı onlar adına; erkek sürünmeli ...} daha çok ege tipi bir ailedir. iyi aile çocukları { yine büyük çoğunlukta } aranır. çocuğun maddi durumu kadar, karakteri de önemlidir ve ailesi de. bu tip kadınımız da, çoğunlukla efendi, fakat ara ara piç tavırlar sergileyecek erkekleri aramaktadır.

4- çaresizlik, yaşanmışlık ve deneyim...
    eski tercihlerinin bedelini ödemiş kadınlarımız tarafından, akıllanmaları suretiyle arayış yönünü buraya çevirmeleri ile oluşan tiptir. uslanmamışı, ömür boyu mutlu olamaz. uslanmışı da, şanslı ise iyi aile çocuğu efendi bir adam bulur, her geçen gün daha uslu ve güzel bir kadın olarak, çoğunlukla mutlu bir hayat sürer.

yukarıdakiler, tamamen kendi gözlemlerim olup, hiçbir kadını, dini veya düşünceyi aşağılamak amacıyla yazılmamıştır.
    kendi gözümden, toplumsal bir gerçekliktir.
    her türlü yararlı geri dönüşe ve eleştiriye açığım.
    alınanlar olursa şimdiden özürlerimi sunar, teşekkür ederim.
    efendi erkeklerden şaşmayın.
  • 'efendi' bir kadın olmaları sahip olmaları gereken ilk özelliktir.

edit:imla
  • aslında efendi erkek aramamaları.
  • annesi ve babası birbirini seviyordur.
  • analarının amlarına kadar yollarının olması.

kim söyledi bu lafı bilmiyorum; seversen sikilirsin, sikersen sevilirsin!

iki şeklini de yaşadım. siken taraf olmaya and içtim, ondan beri işler hep açık.
  • piç erkeklerden çok çekmiş olmaları.