şükela:  tümü | bugün
  • 1)- efes-2018 birleşik müşterek fiilî atışlı tatbikatı;
    türkiye’nin ev sahipliğinde, ege ordusu komutanlığının sevk ve idaresinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımıyla,
    07-11 mayıs 2018 tarihleri arasında;
    batı anadolu, orta ege, izmir körfezi ve doğanbey atışlı tatbikat bölgesinde icra edilecektir.

2)- tatbikatın maksadı;
    birleşik ve müşterek harekâtta, davet edilen ülke unsurları ile birlikte oluşturulan müşterek karargâhın ve birliklerinin askerî imkân ve kabiliyetlerinin, verilebilecek vazifelerin tamamını kapsayacak şekilde geliştirilmesi ve harbe hazırlık seviyesinin idame ettirilmesidir.

3)- tatbikata;
    genelkurmay başkanlığı,
    kara kuvvetleri komutanlığı,
    deniz kuvvetleri komutanlığı,
    hava kuvvetleri komutanlığı,
    genelkurmay özel kuvvetler komutanlığı,
    sahil güvenlik komutanlığı,
    sivil kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte;

abd, azerbaycan, bahreyn, bangladeş, bosna hersek, gürcistan, ingiltere, italya, katar, kazakistan, kosova, kuveyt, macaristan, makedonya, moğolistan, özbekistan, pakistan, romanya, slovakya ve suudi arabistan’dan da birlik ve unsurlar katılmaktadır.

4)- tatbikatın fiilî atışlı safhası 09-10 mayıs 2018 tarihleri arasında icra edilecektir.

konak orduevi'nde açılacak basın bilgi merkezinde, basın yayın kuruluşu mensuplarına 09 mayıs 2018 günü saat 14.00'de, tatbikat hakkında brifing verilecektir.

09-10 mayıs 2018 tarihlerinde tatbikatı izlemek isteyen basın yayın kuruluşu mensuplarının kimlik bilgilerini en geç 06 mayıs 2018 saat 16.00’ya kadar temas noktasına bildirmeleri saygı ile duyurulur.

kaynak:
    türk silahlı kuvvetleri
    genelkurmay başkanlığı

iletişime geçmek isteyen basın ve yayın kuruluşları için "temas noktası" alttaki linkte bulunmaktadır.

http://www.tsk.tr/basinfaaliyetleri/bd_45

tarihimizin ve ulusumuzun göz bebeği şanlı ordumuza;
    türkiye cumhuriyeti yurttaşları olarak tatbikatta başarılar diliyor, bizleri daima onurlandıran varlıklarına saygılarımızla birlikte teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
  • kimse kusuruma bakmasın ama sokayım tatbikatınıza. çatılarımız dibinden geçiyorlar 5'er 10'ar helikopter sürüsü. sabahın 7 buçuğunda yatağımdan fırlayarak uyanmak zorunda mıyım ben sırf siz askercilik oynıyacaksınız diye. hastası var yaşlısı var amk. camlar zangır zangır titriyor, evler temelinden oynuyor lan.

imlâ.

ekleme: şimdilik anlamayan iki gerizekalı yazar çıktı bana mesaj yollayan. bak güzel kardeşim, ben tsk tatbikat yapmasın demiyorum. narlıdere sahil boyunca kıyı şeridi üzerinden çeşmealtına kadar bütün evlerin üzerinden geçiyorlar ki yerden taş alıp havaya fırlatsan helikopteri vurursun, o derece yakın geçiyorlar. helikopterlerden birinde camdan kolunu çıkarmış birinin kolundaki saati okuyacaktım, şimdi anladın mı amına kodumun sayın yazarı. yerleşim birimlerinin üzerinden niye bu kadar yakın geçiyorsun, diyorum ben. zerzenişim bu. gidin biraz ötede oynayın diyorum sayın amına kodumun çocuğu yazarı, anladın mı şimdi.

ekleme 2: biz bunun 20 gündür sıkıntısını çekiyoruz, kıçı kırık apartman çocuğu olacak yazarın tabi bunlardan haberi yok. o'na rahatsızlık ve sıkıntı yok, haspam osura osura uyusun tabi o'na problem yok. ağızını siktiğimin evladı.

özet
  • bu tatbikattan rahatsız olan kesin gotoğlanıdır dediğim tsk'nın yeni görsel şöleni.
  • efes bira içip fil atıyorlar sandığım. başarılar ama çevreye bir uyarı dağıtsalarmış.
  • şımarık yunanistan'a gerekli ayarın verileceği tatbikat.

(bkz: oğlum bak git)
  • tatbikat ayağına çıkarma yapsalar ya 3-5 ada'ya.

(bkz: midilli), (bkz: sakız adası), (bkz: sisam) ve (bkz: kos adası) gayet uygun adalar.
  • şimdiden geceleri camları titreten tatbikat ve hazırlıkları
  • zamanında efes 93 e katılan biri olarak katılanlara kolay gelsin
  • yerli ve milli silahlı insansız hava aracımızın atış gerçekleştirdiği tatbikatta, siha'larımız gururla vatana hizmet ediyor.
    istikbâl göklerdedir! sadece lafta kalmayıp icraat yapmanın ürünleri.
  • tsk'nin yıl içinde yapmış olduğu en büyük tatbikatlardan biridir. ege ordusunun önderliğinde yapılır. amacı yunanistana karşı göz dağı vermek olan tatbikata bu yıl 19 yabancı ülkenin ordusu da katılmaktadır. gerek karacısı, denizcisi, deniz piyadesi, havacısı ya da özel kuvvetleri olsun, tsk tüm hünerlerini bu tatbikatta gösterir. türk ordusunun elinde bulunan hemen hemen tüm silahlı/silahsız unsurlar kullanılır. tam anlamıyla görsel şölendir.

dosta güven düşmana korku vermek gibi bilindik bir özelliği vardır. bu yüzdendir ki bazı kesimlerce hiç sevilmez *

ayrıca rahatsız olan insanları anlamıyorum, bulunduğum bölgede hiç yoksa askeri helikopterler günde 30-40 sefer yapıyor ve beni hiç rahatsız etmiyor. onların o gürültülü geçişleri insana kendisinin güvende olduğunu hissettiriyor.

efes-2018