şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2018 yılı nisan ayının 13 ünde, 5 kişi gittiğimiz ziyarette, kapıdan dönmemize neden olan ücrettir.

  kişi başı 40 türk lirası talep edildi, 5 kişi 200 tl eder.

  sonra oradan meryem ana'nın evi'ne gittik, onda da kişi başı 10 tl talep edildi. nispeten kabul edilebilir bir ücret tabi ki.

  geçenlerde de benzer bir şekilde truva'ya gidip kapıdan dönmüştük, orası kişi başı 30 tl idi.

  ben demiyorum bedava olsun ama makul bir fiyat olsun. 3-4 kişilik bir aile rahatça girebilsin içeriye fiyatını düşünmeden.

  sonra yerli turist gelmiyor.

  ayrıca turistik mekanların tamamında kazıkçı esnaf olmasına da ayrı ifrit oluyorum. kimse "sürümden kazanmak" olayından haberdar değil midir nedir. sen o bir bardak portakal suyunu 5 tl'ye satsan ben 5 bardak içeceğim ailemle birlikte, 25 tl kazanacaksın, ama sen 10 tl ye satıp sadece fiyat soranlarla muhatap olabiliyorsun. oturdum bir süre izledim, bir çok fiyat soran yerli yabancı turist oldu ancak japon bir çiftten başka alan olmadı, onlar da önce fiyat sordu, 10 tl'yi duyunca döndü, tam o sırada, "okey okey fayf lira" ısrarına karşılık, kadın olan japon bir bardak portakal suyunu almayı kabul etti.

  kazıklanmaya tahammül edemiyorum. isteyen fakir desin umrumda değil.

  edit: tarih düzenlemesi

  edit2: benim burada değinmek istediğim nokta tek bir giriş için fiyatın fazla olmasıdır. müze kart tabi ki mantıklı bir seçim, özellikle yıl içerisinde birden fazla bakanlığa bağlı müzeye gitme ihtimali olanlar için. ancak evime gelen misafirlere bir daha muhtemelen hiç kullanmayacakları müze karta para verdirtmek de apayrı bir saçmalık olurdu. ben ev sahibi olarak tüm ücreti karşılamayı tabi ki de teklif ettim ancak kimse benim ödememi de kabul etmedi.
  tekrar ediyorum, türkiye şartlarında, sinemanın bile 25 tl fiyatıyla ortalama bir türk ailesine pahalı gelmesi göz önüne alındığında, vatan toprağı sınırları içerisinde bulunan bir ören yerinin giriş ücretinin kişi başı 40 tl olması, nerden baksan pahalı olarak algılanır.

  edit3: portakal suyu fiyatını ilk başta 3 lira olarak yazmıştım ancak 5 lira olarak güncelledim. burada anlatmak istediğim, yabancı turistlerin gözünde de "kazıkçı" algısı yaratılıyor fahiş fiyatlar ile. şimdi düşününce 3 lira da gerçekten az olmuş sıkma portakal suyu için.

  edit4: vallahi benim de kafam karışık, yabancı turist için 8 euro tabiki de kabul edilebilir bir ücret, ama gelin görün ki türk lirasının alım gücü düşünüldüğünde 40 lira ortalama bir birey için lüks tüketim sayılabilir. yabancıya ayrı, yerliye ayrı dersek de bu sefer kendime ters düşmüş olurum. bilemedim. (hediyelik mağazalarda bazı ürünlerin altında bulunan çıkartmalarda, örneğim "18" yazıyor, fiyat sorulduğunda ise 30tl diyor satıcı, "peki bu 18 nedir hocam" diye sorulduğunda ise "o euro fiyatı" diyor, 18 euronun 30 tl olmadığı anında farkedilip, kazıkçı yaftası yakııştırılarak mekandan çıkılıyor.)

  edit5: sanırım burada itiraz edilmesi gereken temel nokta, her şeyde olduğu gibi türkiye ekonomisi ve türk insanının alım gücünün düşüklüğüdür.
 • müze kart sayesinde ödenmeyecek ücrettir kaldı ki 9 avro değeriyle turistler için ucuzdur dahi. sonuöta oradaya gelen turistin ülkeye para bırakması gerekiyor.
 • müze kart edinerek efes ören yeri de dahil olmak üzere 50 tl karşılığında bir yıl boyunca yüzlerce müzeye girebilirsiniz. üstelik öğrenci iseniz indirimli kart 20 lira. biraz araştırsanız kapıdan dönmezdiniz belki.
 • internet diye bir sey icat etmisler, gidecegin yerin giris ucretine bakiyorsun gitmeden, pahaliysa gitmiyorsun, bir dene bence , cok faydali.
 • “selçuk belediyesi’nin doyumsuzluğudur” yazmış adam. işte bu kafada olduğunuz için adamlar da yasladıkça yaslıyor kökledikçe köklüyor. “abi” diyor adamlar, “girişe nal gibi kültür bakanlığına bağlıdır yazıyoruz, herif bak gidecek selçuk belediyesine sövecek” diyor, bir de size gülüyorlar. adam bir de yöreye hakim yani, ona rağmen bunu yazmış. gökçek de böyle yapardı, kendi sorumluluğundaki yollardaki asfaltı söker, chpye küfür ettirirdi. adamlar çözmüş sizi.

  edit: imla
  edit2: belediyeyi chpde sanıyorlar, bir de gelip entry döşemişler. adam akp bakanının yaptığı uygulama için chpli sandığı akp belediyesine sövüyor. vallahi size az yapıyorlar
 • burada yanlış olan durum giriş ücretinin 40 lira olması iken yazar müze kart almadı ya da internetten ücrete bakmadı diye suçlu bulunmuş. hırsızın hiç mi suçu yok?
 • iyi olmuş, daha pahalı olsun. ben de atina'da akropolis'e giremedim. giriş ücreti 30 euro idi. 40 tl para mi?
 • 2015 yılında giriş ücreti 40 liraydı, müzekart 50 liraydı. tabiki müzekart aldık.
  fakiriz ama enayi değiliz.
  o zaman da giriş ücretini yüksek bulmuştum. ancak girdikten sonra verdiğim paraya değdini gördüm.
 • muzenin pahaliligi elestirilimiyor ama ne belediyesi kalmis, ne adamin internetten giris ucretine bakmamasi ne de muze kart almamasi.

  iste bu yuzden pompalaniyorsunuz kusura bakmayin. yurt disinda yasiyorum ve euro kazaniyorum. giris ucretini rahatlikla oderim. benzin ve et fiyati da bana koymaz.

  sen agla kardesim sen agla.
 • pahalı falan olmayan ücrettir. ya müze kart çıkar kendine ya da paranı euronun 5te 1ine eşitleyenlere tepki göster. ne yapsalardı yabancı turiste 10 euro türk turiste 20 lira mı?