şükela:  tümü | bugün
 • ismindeki efes'in kaldırılması sadece "müzesi" şeklinde yaşamına devam etmesi gereken müze. en azından ramazan ayında öyle olmalı. biraz saygı lütfen!

  (bkz: eyüplü şakirtler rahatsız)
 • ilçe müzesi olmasına rağmen çevresindeki ören yerlerinden* getirilen eserlerle müthiş bir koleksiyona sahip olan müze.

  müze şu bölümlerden oluşuyor:
  1- yamaç evler buluntuları salonu
  2- çeşme buluntuları salonu
  3- yeni buluntular ve küçük buluntular salonu
  4- büyük avlu
  5- mezar buluntuları salonu
  6- artemis ephesia salonu
  7- imparator kültü salonu
  8- küçük avlu
  benim özellikle görmenizi tavsiye ettiğim ve müze tanıtım afişlerinde de görseli en çok kullanılan eser, efesli artemis olacaktır. görsel . bildiğiniz gibi antik yunan'daki bakire artemis heykelleri normal genç bir kız şeklindedir. dünyada benim bildiğim bizdekiler* gibi tasvir edilmiş heykeller yok. muhtemelen anadolu ana tanrıça'sı* etkisindendir diye düşünüyorum.
  bir de dış avludaki biri yarım kalmış olan kuros heykellerini görmek beni epey şaşırttı ( bir kuros heykeli ).çünkü kuros'lar antik yunan sanatının henüz kendi sanat dilini oluşturamadığı, mısır etkisinde olduğu, arkaik dönemlere ait. bu kadar erken dönemden bir eser görmek insanı gerçekten heyecanlandırıyor.
 • efes antik kenti ana baba günüyken burasının boş olması insanı üzüyor.gora filminde reklamı yapılan bereket tanrısı(erekte penis heykelciği) bu müzededir.
 • ülkenin en önemli müzelerinden birisi. izmir selçuk’ta çok güzel bir sokak üzerinde bulunur. ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden.
 • efes'ten, ayasuluk tepesi ile civarındaki arkeolojik kazıların devam ettiği yerlerden çıkan eserlerin sergilendiği müzedir. çok iyi bir müzedir. görülmesi tavsiye edilir, hatta antik kente gidip de müzeye gitmemek ayıp kaçabilir... o heykelleri ve büstleri gördükçe hayran kalmamak elde değil... umarım efes'te daha kazısına adamakıllı başlanılmamış olan limana yakın arazilerde nice eserler bulunur ve bu müzede sergilenir...
 • efes antik kenti ile karıştırılmaması gereken müzedir. ingilizce adı efes arkeoloji müzesi olarak geçen müzede, çevredeki kazılardan çıkan eserler sergilenmektedir.
  hayatımda en çok etkilendiğim heykellerden birisi olan efesli artemis burada bulunuyor. sırf artemis'in iki farklı heykelini görmek için bile gidilmesi gereken bir müzedir. müzeyle ilgili bilgiler ve artemis heykeli fotoğrafları için
 • izmir'in en güzel müzesidir.*
 • türkiye'nin en güzel müzesidir. *`::)`

  edit: ışık hızıyla bir sürü mesaj aldım. sevgili yazarlar evet biliyorum türkiye'de çok daha büyük müzeler var çoğunu da gezdim. hatta new york'taki, baltimore'daki pek çok müzeyi bile görmüş bir insan olarak benim efes müzesi'ni ayrı yere koymam tamamen duygusal sebeplerden. 1- selçuk çok cici ve özel bir yer atmosferini, vibe'ını severim.
  2- stoa felsefesinin yeri bende ayrıdır. bu yüzden efes müzesi'ndeki marcus aurelius büstü bile tek başına bende burayı özel bir yere koyuyor. daha oradaki o görkemli artemis heykeline falan girmiyorum bile..
 • viyana’da bulunan ve viyana kültür tarihi müzesinin bir parçası olan müzedir.

  1895 senesinden beri avusturyalı arkeologların çalışmalarını sürdürdükleri efes antik kentinden, çıkardıkları ve legal veya illegal yollarla viyana’ya 1906 senesine kadar getirdikleri antik buluntuları sergiledikleri müzedir aynı anda.

  bu buluntuların arasında aşağıda belirttiklerim yer almaktadır:
  - part anıtı
  - artemis sunağından bir amazon heykeli
  - bir sporcunun bronz heykeli
  - kuşaklı ördekli çocuk heykeli
hesabın var mı? giriş yap