• efes antik kenti ile karıştırılmaması gereken müzedir. ingilizce adı efes arkeoloji müzesi olarak geçen müzede, çevredeki kazılardan çıkan eserler sergilenmektedir.
    hayatımda en çok etkilendiğim heykellerden birisi olan efesli artemis burada bulunuyor. sırf artemis'in iki farklı heykelini görmek için bile gidilmesi gereken bir müzedir. müzeyle ilgili bilgiler ve artemis heykeli fotoğrafları için
  • efes'ten, ayasuluk tepesi ile civarındaki arkeolojik kazıların devam ettiği yerlerden çıkan eserlerin sergilendiği müzedir. çok iyi bir müzedir. görülmesi tavsiye edilir, hatta antik kente gidip de müzeye gitmemek ayıp kaçabilir... o heykelleri ve büstleri gördükçe hayran kalmamak elde değil... umarım efes'te daha kazısına adamakıllı başlanılmamış olan limana yakın arazilerde nice eserler bulunur ve bu müzede sergilenir...
  • izmir'in en güzel müzesidir.*
  • türkiye'nin en güzel müzesidir. *`::)`

edit: ışık hızıyla bir sürü mesaj aldım. sevgili yazarlar evet biliyorum türkiye'de çok daha büyük müzeler var çoğunu da gezdim. hatta new york'taki, baltimore'daki pek çok müzeyi bile görmüş bir insan olarak benim efes müzesi'ni ayrı yere koymam tamamen duygusal sebeplerden. 1- selçuk çok cici ve özel bir yer atmosferini, vibe'ını severim.
    2- stoa felsefesinin yeri bende ayrıdır. bu yüzden efes müzesi'ndeki marcus aurelius büstü bile tek başına bende burayı özel bir yere koyuyor. daha oradaki o görkemli artemis heykeline falan girmiyorum bile..
  • ülkenin en önemli müzelerinden birisi. izmir selçuk’ta çok güzel bir sokak üzerinde bulunur. ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden.
  • ismindeki efes'in kaldırılması sadece "müzesi" şeklinde yaşamına devam etmesi gereken müze. en azından ramazan ayında öyle olmalı. biraz saygı lütfen!

(bkz: eyüplü şakirtler rahatsız)
  • viyana’da bulunan ve viyana kültür tarihi müzesinin bir parçası olan müzedir.

1895 senesinden beri avusturyalı arkeologların çalışmalarını sürdürdükleri efes antik kentinden, çıkardıkları ve legal veya illegal yollarla viyana’ya 1906 senesine kadar getirdikleri antik buluntuları sergiledikleri müzedir aynı anda.

bu buluntuların arasında aşağıda belirttiklerim yer almaktadır:
    - part anıtı
    - artemis sunağından bir amazon heykeli
    - bir sporcunun bronz heykeli
    - kuşaklı ördekli çocuk heykeli
  • efes antik kenti ana baba günüyken burasının boş olması insanı üzüyor.gora filminde reklamı yapılan bereket tanrısı(erekte penis heykelciği) bu müzededir.
hesabın var mı? giriş yap