şükela:  tümü | bugün
 • renaultun geliştirdiği çift kavramalı şanzıman sistemi
  http://www.renault.com/…pages/transmission-dct.aspx
 • megane hb için, mauel şanzıman ile arasındaki fiyat farkı dört bin lira.
 • 1.5dci dizel motor ile çift kavramalı otomatik şanzımanın kombinasyonu olan teknoloji. edc'nin yakın gelecekte nissan modellerinde de kullanılması şaşırtıcı olmaz.

  http://www.renaultedc.com/
  http://www.renault.com/…pages/transmission-dct.aspx
  http://www.patakute.com/…-edc-efficient-dual-clutch
 • çift kavramada dsg tekelini kıracak olan şanzıman.
 • yaptığım test sürüşünde geçişler sırasında yanlış seçimler yaptığı oldu, biraz ağırkanlı ama 1.5l dci ile kombinasyonu gerçekten müthiş bir yakıt ekonomisi sağlıyor. vw'nin kol gibi fiyatları karşısında iyi bir alternatif, en azından meksika yerine ispanya, fransa, türkiye üretimini tercih edenler için.
 • megane hb 1.5 dci privilege test aracında denediğim ve rampada geriye kaydırmadığını gördüğüm çift kavramalı otomatik şanzımandır.
 • kısa bir süre önce renault'nunda dizel motorlarında kullanmaya başladığı vites sistemi.
 • 250 nm kadar tork desteklediği için yeni çıkacak olan renault megane hatchback'in makyajlı kasalarında göremeyeceğimizi düşündüğüm şanzıman.

  1.6 130 bg ve 320 nm tork bulunan araçta renault'nun şu anda kullandığı mevcut şanzımanı kullanması maalesef mümkün gözükmüyor dolayısıyla makyajlı megane'lar ilk başta manuel olarak piyasaya çıkacak gibi duruyor.
 • uzun bir süre düz modunda kullanımdan sonra otomatiğe geçtiğinizde bi süre saçmalayan şanzıman tipi.(renault)
 • iyi tarafları yazılmış. yokuşta kaydırmaz, freni bırakınca yavaş yavaş ilerleyerek trafikte ve park manevraları sırasında kolaylık sağlar, yakıt tüketimi konusunda düz viteslerden çok kötü değildir, geçişler hızlı ve sarsıntısızdır vs. bunları anladık. peki hiç kötü tarafı yok mu bu meretin?

  var tabii. öncelikle tüm testlerimin 1.5 dci (k9k) 110hp motorla olduğunu belirtmeliyim. bu şanzımanın iki tane temel sorunu var:

  - yokuş aşağı çok saçmalıyor.

  gaza basmaya devam ettiğim halde rahatlıkla vites yükseltebilecekken, muhtemelen hızı artırmamak ve frensiz ama güvenli inişe müsaade etmek için inatla yükseltmiyor.

  eğer hızlanmak isterseniz gazı biraz ittirdiğinizde devir yükseltmekte isteksiz olan dizel motorun bağırmasına ve gereksiz gürültüye sebep olursunuz, ayrıca beklediğiniz yüksek vites geçişi de motorun devri neredeyse 3000 d/d'ya ulaştığında yapılır ve bu geçiş yapıldığında doğal olarak tork yoksunluğundan bir öne yığılma oluyor.

  yokuş aşağı vites yükseltmesi istediğiniz bir durumsa vites kolunu sola çekip ileri itin, düze inince tekrar sağa itip otomatik (drive) moduna geri alın, bu dertten kurtulun. ne anlamı kaldı otomatik vitesin, kendi neden yapmıyor derseniz de size tavsiyem getrag ve renault'a küfretmeniz, haklısınız çünkü.

  bildiğin yokuş aşağı test etmemişler aleti.

  - soğuk havalarda korkutuyor.

  şanzıman -10 civarı düşük sıcaklıklarda ilk kalkışta (ve galiba motor ısınana, şanzıman da sürtünmenin sebep olduğu ısı sayesinde ısınana kadar) şanzımandan çok tuhaf, korkutan sesler geliyor. ben bunun bir üretim hatası olduğunu düşünüyorum, sanırım şanzıman içerisindeki yağ düşük sıcaklıklarda akışkanlığını kaybediyor ve şanzımanın içinden sürtme sesleri geliyor.

  eğer bu sorunla karşı karşıya iseniz mesaj kutumu yeşillendirirseniz memnun olurum. ayrıca yetkili servislerle de görüşüp aslını astarını araştıracağım. bana bu tuhaflık şanzımanın ömrünü kısaltabilecek kadar tehlikeliymiş gibi geldi ama bilemiyorum.