1. haberturk'te ekrana cikarak ne denli ilgili ve bilgili oldugunu yaptigi aciklamalar ile kolayca kavrayabildigimiz insan. polislerin, insanlarla ayri bir cizgide olmasinin olaylari son derece dusurecegini yorumlamak kolay ama uygulanamaz iken buyuk bir cesaretle bunu gerceklestirebilmis bir validir. halka onem vererek onlarin muhimligini kavramis ve gercekten suclu`/`sucsuz ayrimini yaparak derin bilgisini islerinde kullanmis ve takdirimizi kazanmis kisidir...
 2. evelsi gün habertürk'te bir programın tekrarında gördüğüm, keşke bu kadar açık konuşabilen, aydın ve de bilinçli valilerimiz daha fazla olsa dedirten, "hep devlet, her zaman devlet" demeyen, devleti oluşturanın kamudan maaş alanlar değil, esas o maaşlar için vergi verenlerdir diyebilecek kadar cesur bir insan olduğunu gördüğüm, ülkemizin ayakta durmasını sağlayan bir kaç kendini bilen bürokrattan biri. allah yolunu açık etsin ne diyelim.
 3. mart 2006 diyarbakır olayları sırasında, "ne yapalım çocukları öldürelim mi? taşlayanlar çoluk çocuktu" diyerek, "çocukları ileri sürmeyin, yoksa ağlarsınız" diyen başbakana ters düşmüş diyarbakır valisi. olaylar sırasında ve sonrasında, "refleksle değil, akılla hareket lazım. sert müdahale etsek, terör örgütünün istediği de bu. sonra 20 yıl geriye gidilecek.", "panzeri üzerine sür olmaz", " camlar, çerçeveler yerine konur, ama can yerine konulabilir mi " şeklindeki, devlet adamlarından duyulmasına alışılmamış konuşmaları basına yansımış ve gazetelerde yeralan eşi türbanlı olduğu için fişlendiği haberleri üzerine, "kapalı yapıların da terör örgütleri gibi şiddetten beslendiğini" söylemiştir.
  (bkz: devlet buna bir şey yapması lazım)
 4. mart 2006 diyarbakır olayları sırasında, "birileri yeniden eline sopa almak istiyor" diyerek bazı çevreleri işaret etti. gerçekten etkili ve akıllı bir vali. bölgedeki askerlerin yardımcılarını fişlemiş olması hiç de şaşırtıcı değil.
 5. diyarbakır valiliği döneminde halkla ve yerel yönetimle sağlıklı ilişkiler kurabilmeyi başarmış başbakanlık müsteşarı. klasik devletçi reflekse sahip valilerin aksine gösteri ve yürüyüş gibi hakların kullanılmasında özgürlükçü duruşuyla diyarbakır halkının takdirini kazanmıştır. osman baydemir bile keşke her vali efkan ala gibi olsa diyerek kendisinden saygıyla bahsediyor.

  not:mezun olduğu istanbul siyasalın mezuniyet törenine katılabilmesi için tören günü dahi ona uygun olarak ayarlanmasına rağmen törene katılmadı (büyük ihtimal katılamadı). öğrenciler olarak kendisine ince bir sitem hakkımız. önümüzdeki yıllarda mezuniyet törenlerinde görmek istiyoruz.
 6. '' insanlar, valilerin, diğer devlet görevlilerinin hoşlarına gitmeyecek şeyleri de, şiddete çağrı yapmayacak şekilde söyleyebilir. korkularımızla değil, çözümlerimizle hareket etmeliyiz"
  (efkan ala)
 7. mehmet baransu'nun iddiasına göre gezi parkı polis vahşetinin arkasındaki kişi!

efkan ala hakkında bilgi verin