şükela:  tümü | bugün
 • eflani'nin bilinen tarihi, bitinyalılar tarafından buraya bir savunma kalesi kurması ile başlar. 1084'de kara tigin bey tarafından ele geçirilen bölge, bir süre sonra bizans hakimiyetine girmiş ve 1213'de tekrar türk hakimiyetine geçmiştir.
 • eflani adının paflagonya kelimesinden geldiği söylenmektedir. ismine dair spekülasyonlardan biri de "eflan baba" adlı kişinin bir zamanlar bu yörede yaşadığı yönündedir.
 • hep umutlarının altında biten ekinleri ile bu topraklarda en çok peydah olan şey; karamsarlıktır. böyle gelmiş böyle gidecektir. inançları tükenmiştir. mevcut düzen iflas etmiştir ama yine de düzeni değiştirmek için çaba sarfetmeyecektir bu yörenin insanı. artık uğraşacak meşgaleleri de olmadığından kahveden arta kalan zamanlarda indina jones culuk oynarlar. ama bu oyun, bazen kötü neticeler veriyor maalesef. bu beldede, aslanlı taş vardı. tam bir tarihi eser. insanı, uzaktan baktığında buralarda aslan olduğuna ikna edecek kadar inandırıcı görüntüsüyle... devlet , hiçbir zaman onu oradan almayı düşünmedi. bilmiyorum belki "açık hava" müzesi yaratmaya çalışıyorlardı.
  zamanlardan bir gün ,açık hava müzesinin yanından geçerken bir baktım ki; bu müzenin, tek dişi kalmış medeniyeti paramparça olmuş. sonradan öğrendim ,bizim indina jones'lardan biri altın var umuduyla kırmış. yani anlayacağınız, baltayı tam anlamıyla taşa vurmuş hem de oyunu yanlış oynamıştır. indina jones için önemli olan, aslanlı taş olmalıydı , içindeki altınlar! değil. sonrasında belediye görevini yaptı; etrafa dağılan taş parçalarını topladı.
 • karabük ilinin köy gibi ilçesidir. ilçe büyükşehirlere fazla göç verdiğinden dolayı orada yaşayan insanların yaş ortalaması yüksektir. pazartesi günleri ilçede pazar kurulur ve uzak köylerden dahil olmak üzere insanlar özel arabalarıyla veya servislerle (servisler genelde köy muhtarlarına ait olur) alışveriş yapmaya, önemli işlerini görmeye vs. gelirler. amma velakin pazartesi günleri eflani pazarına gitmek, ilçe/köy insanları tarafından ritüelleşmiştir. işi olmayanın bile orada işi vardır. ayrıca ünlü sanatçı hakan peker'in memleketidir.
 • hindisi meşhurdur. ilçe merkezinde hindi heykeli vardır.
 • 30 dakikada her yerini gezebilecek kadar küçük bir ilçedir.
 • ilkokul üç ve dördüncü sınıfını okuduğum, beşinci sınıfa geldiğimde öğretmenlerin babamla yaşadıkları sorunları ve kızgınlıklarını benim notlarımla oynayarak alma aşağılıkları yüzünden, okuldan nefret ettiğim ve bu yüzden anne-babadan ayrılıp memlekete, büyük annelerin yanına giderek orada öğrenime devam ettiğimden bir yıl uzak kaldığım, daha sonra da zaten hepten ayrıldığımız, okul ile ilgili bir kaç kötü anı dışında çok güzel çocukluk anılarımın olduğu, ilk aşkımı tattığım, tuttuğum takımı belirlediğim, ilk bisikletime sahip olduğum, ilk bisiklet kazasını yaşadığım, kışın kar kıyamette kızak yarışları yaptığımız, diğer memur çocuklarıyla çok iyi arkadaşlıklar kurduğumuz, sonraki yıllarda gördüğümde 'aman burası ne zaman böyle köyleşti' diye şaşırdığım eskinin zonguldak, bu günün karabük vilayetine bağlı köy azmanı şirin ilçesi.
 • yöre halkı tarafından "eflanı" diye telaffuz edilen karabük ilçesidir.

  bunun sebebi küçük ünlü uyumudur. her ne kadar "e" ile başlasa da "a" ile devam eden cümleyi sineye çekmesine rağmen son sesliyi illede kalın kılma eğilimiyle tamamlanan bir öz türkçe kuralı yansımasıdır. yöre halkı candaroğulları beyliğinden kalan oğuz boyları ağırlıklıdır. bu tip türk dil kuralları yöre halkında fazlasıyla gözlemlenir. (nazal nesi vb.) hiç biri kuralı bilmez. ama mekanik tıkır tıkır işler. işte o zaman "oh my köklütengri" dersiniz.
 • o kadar küçük bir ilçedir ki, dünyanın en küçük ilçeleri listesine tepeden giriş yapabilir.