*

şükela:  tümü | bugün
 • hitit kralı dördüncü tudhaliya tarafından yaptırılmış, 3300 yıllık muhteşem havuz ve anıtlar kompleksi. konya'nın beyşehir ilçesi sadıkhacı köyü yakınlarındadır. bakımsızlıktan malesef acınacak haldedir.
 • konya beyşehir ilçesi, beyşehir gölü kıysında bulunan m.ö. 1300 olarak tarihilendirilen bir hitit anıtı. yapılış amacı olarak, konya'yı su baskınlarından korumak, diye tahmin ediliyor.

  http://www.turkcelil.com/…latunpinar_-_close_up.jpg
 • garip bir yer. köylüler burası hakkında, tahminimce bölgedeki hitit heykellerinin yapısı yüzünden; bir abinin kız kardeşine tecavüz etmek isterken, küçük kızın allah'a feryadının neticesinde abinin de küçük kızın da taş olduğunu söyler. hakikaten bakımsız bir yerdir. oysa islam dininden eskidir. bakımsızdır ama heykeller ve havuz başındaki insan figürleri hala oldukça canlıdır. çok nadiren turist görebilirsiniz. heykel figürlerinin arkası ise sevgiliyle sevişmek için uygun bir yerken, malesef hemşehrilerim tarafından insan dışkısı ve bira şişeleriyle doldurulmuştur.
 • konya ili, beyşehir ilçesi sınırları içinde yer alan, hitit imparatorluk dönemine ait olan, son derece güzel ve göz kamaştırıcı bir tarihi miras. anıt 19 adet devasa taş bloğun üst üste konmasıyla oluşturulmuş olup, 7 m. yüksekliğindedir. anıtın önünde yer alan havuz 30x35 m. ebatlarındadır. eflatunpınar boğazköy yazılıkaya'dan sonra ikinci önemli dini merkezdir. bu anıtta dağ tanrıları, yer altı tanrıları, güneş ve fırtına tanrısı gibi hititli tanrılar ve göğü taşıyan kanatlı cinlere ait kabartmalar bulunmaktadır. havuzun dış kısmında ise üç adet birbirine bitişik son derece görkemli bir boğa heykeli bulunmaktadır.
  seyrine doyum olmayan bu eşsiz güzelliği gidip görmeniz şiddetle tavsiye edilir.
 • beyşehirden eğirdire göçürürken kendimizi bir sarı tabelaya kanıp düştük peşine. 3000 sene önce hititli kardeşlerimizin inandıkları korktukları ne varsa kayalara oydukları kabartmalardan baktık figürlerine. sakin sessiz kim bilir kaç yıldır akan küçük derenin içinden bulutları izledik. bir dağ başında bu güzelliği gördüğümüz için şükrettik. anadolu’nun
  her adımda şaşırtan, her adımda sevindiren, her adımda içimizi açan ruhunu hissettik. yollarda olmak , yolcu olmak ruhu olan yerlerde güzel bir kez daha anladık.
  sözün özü yolunuz düşerse oralara üşenmeyin görün eflatun pınarını.
 • beyşehire yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki bir pınarın kaynağına hititlerce inşa edilmiş sunak alanına verilen isimdir. göz alabildiğine geniş bir ovaya yaz günü ekinlerin sarısı hakimken, hiçbiryerden gelip yukarı çıkan su başlı başına büyüleyicidir, sizi bozkır estetiğine hayran bırakır. aynı yerden en az 4 bin yıldır aynı suyun çıktığını bilmek hayranlığı huşuya çevirir. suyun çıktığı alanda hititlerin inşa ettiği havuzun etrafını türlü çeşitli tanrı, tanrıça ve hitit tarihinden kimi zatları tasvir eden, bazısı epey büyük heykeller sarmıştır. yaklaşık 35 kilometre ötedeki fasıllar anıtının burası için yapılıp bilinmeyen bir nedenden olduğu yerde bırakıldığı savlanır (bkz: fasıllar anıtı) muhtemelen hititler döneminin hac merkezlerinden biri olan eflatunpınarda doğa ve sanatın ahengi görülmeye değerdir. ayrıca su da oldukça lezzetlidir, tam yüzeye çıktığı noktadan avuç avuç içiniz. hemen yanıbaşında uzun yıllar pavyon olarak hizmet verdiği söylenen karaktersiz bir bina vardır. eflatunpınar unesco geçici miras listesindedir, kalıcı listeye terfi etmesi umulur *
 • serbest olarak çağrıştırdığı için (bkz: enflamatuar)
 • hititler için su kaynakları kutsal yerlerdi, bu sebeple kendi toprakları içerisinde olmamasına rağmen beyşehir'deki kaynağın üstüne tapınak inşa etmişlerdir.