şükela:  tümü | bugün
  • masajın ilk manipulasyonu.

    el ile yapılan hafif ve kayıcı tazyikler olarak bilinen efloraj; elin parmaklarıyla, avuç ici el ayasıyla, tek elle, çift elle ve ellerin dorsal kısımlarıyla yapılır. eflorajın en önemli etkisi, deri yüzeyinin daha fazla kan ile beslenmesini sağlayarak derideki kan dolaşımını artırmasıdır, böylece yüzeysel olarak ısınan deri ve deri altı masaja hazır hale gelir.
    efloraj, kasların deri üzerindeki izdüşümlerinin oluşturduğu alanlara ve liflerin gidiş yönlerine doğru yapılır. efloraj yapılırken parmakların iç yüzü ve avuç içi deriye tam temas ederek adalenin şeklini almalıdır ve efloraj, kasın, kalbe en uzak olan yapışma yerinden, kalbe daha yakın olan yapışma yerine doğru yapılmalıdır.
  • masajın hem ilk hem de son manipülasyonudur. sıvazlama olarak da adlandırabileceğimiz eflöraj, ki$iyi masaja hazırlar. petrisaj öncesinde kasları sıvazlayarak ısıtma hareketleri.

    klasik eflöraj'dan farklı olarak, oluklu olanda ba$parmaklar daha aktif olur, atlamalı olanda bir el diğerini takip eder, el el üstünde olanda ise dairesel hareketler yapılır.

    (bkz: friksiyon) (bkz: petrisaj)