şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ihsan oktay anar kitabi. hakkaten güzel yaziyor.
 • ölüm, uzun ihsan'ı ararken, bişey dede'nin de canını almaya gelmiştir, bişey dede ve ölüm birbirlerine hikaye anlatırken bişey dede uzatmaları oynar...
 • cezzar dede, olum'e,

  " sen yakasina yapi$tigin her insani korkak mi saniyorsun ? yoksa olumsuz oldugun icin korkusuzlugun sana mi mahsus oldugunu du$unuyorsun ? benim dunyada tattigim en buyuk lezzet, hayat degil, insanlik ! her zaman oldugu gibi, $imdi de ya$iyor olmanin degil, insan olmanin zevkini cikariyorum . anlattigim her hikaye icin bana bir saat sure verdigin icin sana mute$ekkirim . fakat $unu iyi bil : ben bu sureyi ya$amak yerine, hikaye anlatmak icin kullaniyorum ."
 • 18 kasım 2001 de istanbul devlet tiyatrosu akm'de sahnelecek olan ihsan oktay anar'ın aynı adlı romanından oyunlaştırılan fantastik tiyatro şahaseri.

  carina cheres'in dev boyutlu kuklaları ve erkan oğur'un özgün müzikleriyle...
 • ihsan oktay anar'ın diline erişememiş, onun anlatımını yakalayamamış, dolayısıyla olmamış [bence diyebilirim ama çünkü objektif olamayabilirim tapıyorum ben o adama daha iyisine layık] tiyatro oyunu.
 • korku, din, aşk ve cennet hikayeleri ile akm'de sergilenen, 3 saat süren oyun.
 • son sezonda en büyük hayalkirikligi yaratan oyun. oyuncularin soyledikleri kesinlikle anlasilimiyor, maskeler yuzunden en onden bile mimik gorme ihtimalinizde yok. velhasil ne gorsel nede sessel
  en ufak bir oyuncluk zerresi bulamadik biz. sahneye konusundaki dahiligide cozemedik. cok ugrasilmis ama hedef tutmamis
 • ihsan oktay anar ın istanbul dt'ye hibe ederek yazık ettiği kitabı. oyun ışıl kasapoğlu rejisinde ve yurt dışı destekli dekor ve de kostüm tasarımıyla oynanmış olsa da, "sevgili halkımız kitap iyiydi fakat bir tiyatro metni olarak başarıyla göçerttik, zaten siz bu kadarını anca anlarsınız, zaten biz de bu kadarını anlatabiliyoruz" söyleminden ileri gidememişti. buna rağmen her defasında salonun dolup taşmış olması, ihsan oktay anar'ın güzel ismine ve oyunun diğer dikkat çekici unsurlarına, mesela kalabalık ve bol isimli kadrosuna, mesela rejisörün varolan namına, mesela ithal kreatörlerin ne yaptığının merak edilişine bağlanabilir. söylemeden geçmemek gerekir ki, kukla ve mask tasarımlarının yerindeliği oyunu çekilir kılmak için gösterilecek iyi bir sebeptir. netice itibariyle oyun bütün olarak ele alındığında 'neredeyse bütün uyarlamalar kötü olur' genellemesine hizmet etmektedir. eminim ihsan oktay anar efendi de hayıflanmıştır sonrasında.
 • yarisina kadar okuduktan sonra bir supermen hikayesi oldugu anlasilan super oykuyu de icinde barindiran , sahne uyarlamasi oldukca basarisiz olan ihsan oktay anar kitabi.
  (bkz: puslu kitalar atlasi)
  (bkz: kitabul hiyel)
 • yanlış anımsamıyorsam ihsan oktay anar bu kitabı askerdeyken yazdığını söylemişti, yine yanılmıyorsam kitabı yazarken çok zevk aldığını da eklemişti...