şükela:  tümü | bugün
1706 entry daha
  • adam oğlu evlenince, iki katlı evin alt katına yerleştiriyor ve kira alıyor. ulan dede sana çeken akrabalarla işimiz var. anladık kıtlık gördünüz, yokluk gördünüz de insan oğlundan kira alır mı be zalım.*
  • askerde on dokuzunu yeni doldurmuş yozgatlı bir çocuk vardı. bizim başçavuş bunu markete su almaya gönderdi. başçavuş dediğim adam da öyle böyle cimri değil hatta cimri demek az kalır pinti,nekes,elisıkı desek daha doğru. neyse elemanı gönderdi markete bir buçuk litrelik su alıp gelmiş çocuk. neden bir liraya değil de bir lira elli kuruşa aldın diye abartmıyorum on beş dakika azarladı çocuğu hatta bir argümanı da şeydi, "o zaman sen de eve aldığın elli liralık eşyaya yüz lira ver akıl mı bu yani?"
  • 2005 yılıydı. o zamanlar iett de, ikinci araca binişlerde bedava aktarma usulü vardı. ilk araca binerken kullandığın akbili ikinci araca okuttuğunda ücret ödenmiyordu. işe birlikte gittiğim arkadaşımın üzerinde iki adet akbil olduğu için tramvay turnikesinde yanlışlıkla üzerindeki diğer akbili okuttu ve bu nedenle de ücretsiz aktarma olmadı. o zamanlar 1 biniş ücreti de 1 tl idi.

akbili okutunca yanlışlığı fark eden ve canı yanan arkadaşım turnikeden kendi geçmedi ve bana 'turnikeden sen geç, diğer kartımda kalan bedava aktarmayı başkasına satacağım' dedi. az sonra da makineden jeton almaya giden bir adamın önünü çevirdi ve akbil aktarmasını o adam 1 tl ye sattı. kendisi de benim kartımdaki bedava aktarmayı kullanarak turnikeden geçti. bu olay sadece iki dakika içinde gerçekleşti.

iş hayatına birlikte başladığım, o zamanlar hiç bir mal varlığı ve parası olmayan bu arkadaşım 15 yılda yaklaşık 2 milyon liralık mal varlığı edindi. gıpta ile bakıyorum şimdi.
  • benim değil ama kuzenimin başından geçmiş.

öğle yemeğinin müesseseden olacağı şekilde anlaştığı küçük bir ajansta, meslek lisesinin zorunlu stajına başlıyor. ilk gün öğle yemeği vaktinde iskender sipariş etmeye karar veriyolar. sipariş gelince kuzen bi bakıyo sadece 1 tane iskender var. başta anlam veremiyo ama diğer 2 kişi onu da sofraya davet edince jeton düşüyor. 3 kişiye 1 iskender söylenmiş.

ayıp olmasın diye 2 çatal alıp bi bahaneyle dışarı çıkıp yiyip gelmiş çocuk.
  • 2009 yılında mardine askerliğin kalan kısmını tamamlamak için tim olarak gittik. ben tim çavuşuyum birde onbaşı var ali diye biri, adam bulgaristan göçmeni biraz da tuhaf biri ama katlanıyoruz bir şekilde.
    hiç unutmam bir gün (bu arada bir gün ile başlayan askerlik anıları asla bitmez) üs bölgesindeyiz nöbetçiler yerlerinde biz denetliyoruz vs derken ben yedek sigaramı tabur da unutmuşum sigaram bitecek bizim kaçakçı cahit vardı birşey lazım olduğunda arardık gelirdi. ihtiyaçları toplayıp siparişi geçtik ama geç geleceğini söyleyince bende bizim onbaşı ali yavşağına gittim dedim ki 1-2 saate gelecek sigaram bitti bana bir tane ver dedim. tamam karşim dedi verdi. çok geçmedi bizim kaçakçı geldi bölgeye bende 2-3 karton sigara aldım, bak yemin ediyorum saniyesinde yanımda bitti ali. "ya altuğ yanlış anlama ama sana 1 dal sigara vermiştim ya onu geri alabilirmiyim" dedi.
    vay senin ben ızdırabını sikeyim çocuk nasıl bir modelsin lan sen. bir de yanlış anlama diyor daha ne anlayabilirim bende bilemedim hayretler içerisinde 20sn gözlerine bakıp tamam dedim ve 1 adet sigarayı kendisine iade ettim ve hak geçmemiş oldu. ulan ali ne saçma bi insansın bana böyle bir anı bıraktın öpüyorum seni mk çocuğu.
  • balayına giderken, havaalanına gitmek için bavullarla metrobüse binmek