şükela:  tümü | bugün
1405 entry daha
 • dolarla maaş alıp birikim yapmış olmasına rağmen 1 tl vererek minibüsle gitmek varken 50 kr vererek otobüsle gitmek için 15-20 dk beklemeyi tercih eden bir arkadaşım vardı.
 • bir akrabamın da dahil olduğu hikaye.

  kendisi bizim memleketin en belli başlı esnaflarındandır ve şu dakika mal beyanında bulunsa en az 500 milyon liralık mal mülk çıkar adamdan, fazlasını da bilmiyorum.

  bir gün dayımın bu adamla bir işi varmış ve bunun arabasına binmiş. (tabi sehirdeki en büyük iki üç oto galeri kendisine ait olmasına rağmen 25 yaşındaki fiat tipo marka bir arabaya biner) kırmızı ışığa gelince kontağı kapatıp yeşil yanınca tekrar çalıştırıyormuş. yani adam fiat tipo’da bildiğin start-stop özelliği varmış gibi kullanıyor.
 • nedense okuması çok zevkli, merakla yeni hikayeleri bekliyoruz. kahramanını seç maceraya başla.
 • anneme çay içerken başlıktan bahsettim, o anda efsanevi bir fikir geldi aklına.

  artık çayı demledikten sonra, termosa boşaltacakmış. çayı termostan içecekmişiz. böylece çayı sıcak tutmak için ocağın altının kısık da olsa yanmasına gerek kalmayacakmış.

  bu da bizim hikayemiz sözlük.

  edit: telifi ona aitmiş sevgili sözlük.

  edit 2: tamam suser kardeşlerimiz fikir eskiymiş. ama anneme söylemedim kadın güzel bir fikir buldum diye sevindi, kalbini mi kırayım durduk yere? telifi hala onda bilsin.
 • dört kuzen batak oynamaya karar verip eşli olmasını istedik. bir kuzenim; ben eşli oynamam dedi.
  diğer kuzenim; o kadar cimri bir insansın ki batakta bile tek başına hep ben algısıyla bakıyorsun. kağıtlarını bile paylaşamıyorsun.
  tekli oynamaya başladık sonra.
 • tdk sözlüğe göre cimri parası olduğu halde harcamayan, türlü sıkıntılar çekerek para biriktiren, para harcamaya eli varmayan (kimse).
  eş anlamlısı: elisıkı, pinti.
  burada bazı hikayeler var ki cimrilik değil yokluk. bazı hikayeler de direkt yol yordam bilmeme saygısızlık görgüsüzlük. eve yemeğe davet edip alışverişe ortak etmek mesela görgüsüzlük. bunları birbirinden ayırmak lazım. cimri adam bir şeyden değil her şeyden kısar. kendisi için değil çevresindekiler için zorluk çıkartır. kendisi çünkü öyle yaptığı için rahattır. öyle davranmazsa kendisi rahatsız olacaktır kendi rahatsız olacağına çevresindekiler rahatsız olsun. çünkü para gitmesin de ne giderse gitsin. bir arkadaşla bir yere gideceğiz. iki kişiyiz. bir tramvay bir de otobüs kullanacağız. daha önce ben o mesafeyi taksiyle 14tl ye gittim. dedim ki bak iki kişiyiz kişi başı 7 tl verelim bu sıcakta in bin uğraşmayalım. baştan bir sürü söylendi. yok ne gerek var şimdi falan. sonra bir an boş bulundu olur dedi. dedi ama farkettim ki pişman oldu. sonra da sırf o fazladan çıkacak 2,5 tl için bir süre daha söylendi. sonra metro da şimdi serindir rahat rahat gideriz falan diye ortamı yokladı.en sonunda da gelmekten vazgeçti.
 • babam giyim konusunda cimridir, yeme içme de ise herhangi bir cimriliğine şahit olmadım. çocukken bursa kapalı çarşıdan ayakkabı almaya gitmiştik. ayakkabı 12 lira idi. pazarlık sünnettir diyerekten hep pazarlık eder. burda da yok poşet almayalım, yok fiş almayalım, yol parası bırak vs derken 6 liraya kadar indi adam yarım saatte. hah dedik alacaz ayakkabıyı, ben vazgeçtim dedi almayacağım. madem 6 liraya verecen 12 niye diyorsun dedi. döndük gittik, bu da böyle bir çocukluk anımdır.
 • tüp söylemek için aradığımda adam benden değişim parası da alacağını söyledi, niye ki dedim, petgaz'ın bu bölgeye bakan tek bayisiyiz ve 2 sene önce almışsınız kayıtlarımıza göre dedi. demek ki bu arada başka tüp almışım sandı, hayır dedim, almadım! en son sizden aldığım tüp şimdi bitti, adam şok agjahahag
  cimri değilim, zor kazanıyorum ve çarçur etmeyi sevmiyorum.
 • o zaman bir hikaye de benden. isim akrabalık falan belirtemeyecegim zira günün birinde bir gören falan olur risk almaya değmez.
  bahse konu kişi nerden baksaniz 2-2.5 milyon tl değerinde gayrimenkule sahip biri. yani paraya pula çok çok ihtiyacı yok. buna rağmen mülk alıp oturayım demez kirada oturur, halen 2007 model bir araba kullanmaktadır. bunlar kişisel tercihtir sonuçta çok da takılmamak lazim. açıkçası ben de cimri olmamakla birlikte tutumlu yapıda bir insanım. ancak ben eğer tasarruflu bir yasam sürülecek ise masraf anlamında büyük ve gereksiz olan kalemlere yapilacak olan harcamaları kısarak yapmak taraftarıyımdır. örneğin ihtiyacimi karşılayan ve zevkime uygun bir arabam varsa sırf gösteriş olsun diye üzerine kredi çekip daha lüksünü almaya çalışmam. neyse konumuza geri dönelim. zaman zaman aramızda geçen sohbetlerde ben ne gerek var diye herhangi birseyin gereksiz olduğunu belirtsem söz konusu şahıs bana dünyaya bir defa gelindiğini ve imkanımız varken yapmamiz/almamız gerektiğini söyler. yas olarak da benden epey büyük olduğundan tatsızlık da çıkmasın diye siz peki niye boyle yaşıyorsunuz diyemem. oysa bahse konu kişi bırakın hayati yaşamayı, dışarda yemek yemeyi bile müsriflik gören, alacağı deterjan hangi markette daha ucuzsa diye 3-4 marketi gezip öyle karar veren biri. bana gelip para pul konularında ahkam kesmesine tabiri caiz ise ayar oluyorum. hem cimri hem de benden varlıklı ama lafa geldiğinde hayata bir defa geliniyormus. duy da inanma.
 • hastanede prof. dr. olarak çalışan cimri kişimiz bir dönem milletvekilliği de yapmıştır. bu kişi şu an bile çok iyi kazanıyorken doktorların çok daha iyi kazandığı eski dönemlerde de doktorluk yapmış, yaşı kemale ermiş birisi. gayrimenkul zengini. işte bu kişi milletvekili seçilince çalıştığı çekirdek ekibi yani asistanlarını hemşirelerini (tahminim toplamda 10-20 kişi arasındadırlar) yemeğe götürmüş ama herkes kendi hesabını ödemiş.
21 entry daha