şükela:  tümü | bugün
  • bir halk eğitim kursunda çayı şekeri ortaklaşa kendi paramizla alıyoruz.
    bir gün arkadaş tuvalete gidiyor, bakiyor ki kurstakilerden biri çay bardağını lavobaya döküyor. bizim ki soruyor abla neden döktün diye, kadın "ya benle x çay içmeyiz, ancak kursa uymak için çaya para veriyoruz, e hakkımızı da bırakmak istemiyoruz" diyor.
  • geçen gece erkek arkadaşım çok hastaydı normalde uyumayacağı zamanlarda ilaç içip uyudu diye onun sigarasını içtim. sabah kalktığında sigaram nerede diye sordu. içtim dedim. kavga çıktı. olay sigarayı sakındığından değilmiş. saygısızlık olarak görmüş bence tamamen cimrilikten. bencillikten. hemen bir sigara sarıp önüne bıraktım. ortam yumuşadı. aynı gün evde bana bıraktığını sandığım sigara paketini temizlik yaparken tükettim. bir kaç saat sonra geldiğinde pakette ki tek bir sigarayla karşılaşınca yine kavga çıktı. hastasın sen içme diye tükettim dedim. böyle böyle alıştık birbirimize.
  • aylık 10-15 bin tl net geliri olan akrabam gitmek istediği yere her türlü toplu taşıma olmasına rağmen para vermemek için avm müşteri servisiyle ilk başta evinden avmye oradan da bir süre bekleyip tekrardan servise binip gitmek istediği yere gidiyordu.
    son bir kaç senedir de tuvalet kağıdı pahalandığı için avm ve devlet dairelerinden de tuvalet kağıdı araklıyor.
  • arkadaşımın 25 kuruş aktarma basmamak için 2 km yol yürümesi ve benim otobüse binip önden gitmem. 25 kuruş ya. ben vereyim dedim ona da yok. bir de yine aynı kişinin doğalgaz faturası gelmesin diye bütün kış kombi yakmaması battaniyelerle oturması.
  • universiteden arkadasimi anlatmadan geçemicem.
    ismi mehmet olsun
    mehmetle tüm gün ders kitaplarini almak icin pasaj pasaj geziyoruz aciktik haliyle. diger arkadaslarla da bulusup bir yere girdik ama mehmet,ben kalkayim yaa hem gec oldu hem de yurtta yemek cikmistir orda yerim dedi. cebinde parasi oldugunu bildigimden oglum gitme etme otur iste surda bozma ortami dedim oturttum
    neyse menüye bakti sesli düşünerek: bakayim en ucuzu neymis, abi yurtta yemek varken disarda mi yenir yaaa diye soyleniyor bir yandan da.
    cunku asla disarda yemek yeyip biseyler icen bi arkadas değil ve unideki 3 yili boyunca bir ilki gerceklestiriyordu.
    makarna sipariş etti. ekmek ucretsiz demi la dedi 1 sepet de ekmek istedi.. uzun uzun makarnayi ekmeğinin içine koydu yedi. ve tam 3 sepet ekmek bitirdi. arkadaslarla saskinlikla izliyoruz. garson da gizliden göz atiyor 3 sepet ekmegin nasil bittigini görmek icin.
    bizimki gülerek, "insallah yurtta makarna cikmamistir yoksa cok icime işler boşuna para vermis olurum" dedi ve tabaktaki son 1 makarnayi da ekmegiyle siyirarak mideye indirdi.
  • geçtiğimiz günlerde bir arkadaş tutturdu dışarı çıkalım size birşeyler ısmarlayayım güzel bir haber aldım diye, bu arkadaş da aynı zamanda sürekli otlanan bir tip, dedik heralde otlanmalarının karşılığını vermek istiyor çocuk bizde kötü düşünüyoruz hakkında felan diyoruz kendi kendimize. neyse gittik güzel bir mekana rakılar, yemekler, mezeler serildi önümüze güzelce yedik, içtik. hesap ödemeye gittiğimizde harbiden de kimseye elini cebine attırmadı. ben usulen adisyona baktım 4 kişiyiz 450tl gibi bir meblağ tutmuş, makul dedim kendi kendime.

gelelim olayın koptuğu yere, arkadaş geldi bize ya abi yds ücreti yatıracağım da bana x bankası lazım ordan ücretsiz yatırılıyormuş dedi sende o vardı galiba yatıralım ben sana eft yapayım dedi -çoğu bankadan ücretsiz yatırılıyor zaten- dedim gel yatıralım. sınav ücreti o dönem 120tl neyse yatırdık eyv dedi, sana eft yapayım iban ver dedi, verdim. eft geçti ama ben hiç bakmadım tabi aklıma bişey gelmedi.
    ertesi gün mobil bankacılıkla işim oldu giriş yaptım bir de ne göreyim bu pezevenk 120tl sınav ücreti yatırıp bana 30tl eft geçmiş, gavat geçen ödediği hesaptan dolayı kesik atmış bana sonradan öğrendim diğer 3 arkadaştan da farklı zamanlarda çeşitli otlakçılık ve kesiklerle ödediği hesabı çıkarmış bir şekilde.
  • çayı çalışanına para ile satan patron biliyorum.çaycı gelip çayı verdiğinde çok şaşırmıştım.ilk iki çay bedava,diğerleri ücretli demişti.
  • hiç sahip olmadığım hikayelerdir.

üstelik hiç de zengin değilim, ancak karakterim nedeni ile sıkıntıya gelemeyen bir yapım var bu yüzden de, bir şey alacağım zaman pazarlık etmeyi geçtim, adamın söylediğinden daha fazla para veririm ki muhabbet uzamasın, hemen alıp gideyim. darlanıyorum mk öbür türlü.
  • yukarı da sifon çekmeme muhabetti dönmüş .

3 kişilik bir ailenin gün içerisinde tamamının ihtiyaçlarını giderip günde bir defa yatmadan önce sifon çektiklerini duymuştum .
  • cimrilik ve parasızlığın karıştırılmaya başlandığını gösteren hikayeler.