şükela:  tümü | bugün
 • eft; elektronik fon transferi olarak açıklanmakla beraber geniş bir tabir olup, t.c.m.b. bundan yaklaşık 10-11 ay önce ayrıma giderek bankalar arası yapılan büyük montanlı işlemleri bu adla anmaya başlamış, müşteri bazında yapılan küçük tutarlı işlemlere ise pös (perakende ödeme sistemi) adını vermiştir. bu durumun müşteri açısından bir farkı bulunmamaktadır.

  detaylı olarak özelliklerine bakılırsa eft, bankanızdan farklı bir bankanın herhangi bir şubesine hesaptan hesaba, hesaptan isme, isimden hesaba, isimden isime ve kredi kartı ödemesi olarak gönderilebilir. bankalar arası bir işlem olduğundan komisyon dışında merkez bankası mesaj ücreti olarak cüzi bir ücret ödenmesi gerekir. büyük tutarlı miktarlar ve transfer sırasında iban kullanıp kullanılmamasına göre onay süresi değişebilir.

  havale ise; aynı bankanın farklı şubelerine yapıldığından kısacası para aynı bankada kaldığından daha hızlı, daha ucuz ve daha esnektir.

  bir de paranın aynı bankanın aynı şubesindeki hesaplar arasındaki transferi olarak tarif edeceğimiz virman var ki o konuya hiç girmiyorum.
 • havale 7 gün 24 saat yapılabilir.

  sene olmuş 2018, eft hala mesai saatlerinde yapılabiliyor.
 • "eft mesai saatlerinde yapiliyor" tam olarak dogru bir ifade degil. eft cut-off ile mesai saatleri ayni degiller.

  mesai bitimi 18.00 iken son eft saati 15.30 olabilir.

  bunun sene ya da teknolojik alt yapi ile de pek ilgisi yoktur. bankalar arasi fon transferi peer to peer olmaz. a bankasindan cikan fon once bir ara kuruma gider, oradan b bankasina yonlendirilir.

  kimi zaman b bankasinin ilgili subesine direkt bile gitmeyebilir, once temerkuz olur bir subede, oradaki ilgili operasyon gorevlisi tutari alicinin subesine yonlendirir.

  bankalarin uymak zorunda olduklari yasal uyum prosedurleri vardir. (bkz: compliance)

  sureci tamamen otomasyona donusturecek donaniminiz olsa dahi bir noktada bir insanin aml, sanction filan gibi kontroller yapmasi da gerekir.

  dahasi, banka gun sonunda cashflow 'unda surprizle karsilasmak istemez. gece 3'te bankadan cikip baska bir bankaya gidecek paranin maliyeti de, baska bankadan sizin bankaniza gelecek paranin maliyeti de risktir. o yuzden bir cut-off vardir, sonrasinda gelen transfer talepleri takip eden is gununun mesai saati baslangicina birakilir.

  dunyanin hemen her yerinde boyledir. turkiye'deki ornekleri gerek teknolojik alt yapi, gerekse yonetimsel anlamda dunyanin en iyileridir.