şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aka. 1200 göçleri. mö. 1200'lerde balkanlardan gelen kavimlerin hellen ve anadolu bölgesinde büyük yıkımlara neden olduğu göçlerdir. yunan yarımadasında miken uygarlığının yıkılmasına, anadolu'da ise hititlerin zayıflayıp doğuya doğru çekilmesi ve oralarda eriyip gitmesine sebep olmuştur. ayrıca anadolu için karanlık bir dönemdir. yazı 400 sene kadar ortalıktan kaybolmuştur.. lidyalılar ve frigyalılar bu göç dalgasıyla gelen kavimlerdendir..
 • iki aşamada gerçekleşmiş büyük bir kavimler hareketidir.
  deniz kavimleri olarak da bilinen yunanistanda yaşayan bu kavimlerin hareket nedeni genelde ekonomiktir. ama; orta avrupadaki siyasal çekişmeler olduğu da düşünülmektedir.

  bu göç dalgası; balkan yarımadasını iliryalıların istila etmesi ile yunanistan'da ve batı anadoluda oturan savaşçı kavimlerin ön asyaya doğru göç ve istila hareketi olarak başlar.

  bu saldırılar o kadar şiddetlidir ki dönemin süpergücü diyebileceğimiz hititleri ortadan kaldırmış, mısıra kadar dayanmıştır.

  mısır firavun'u ll. ramses bu göçler için şöyle diyor*

  "hatti (hitit) ülkelerinden hiçbiri bunların saldırışına dayanamadı. kode, kargamış, arzaova ve alaşia(kıbrıs) tahrip edildiler. by insanlar amurru ülkesinde bir yerde ordugahını kurdular. buranın halkını sanki hiç yokmuş gibi mahvettiler. bunların önlerinde bir ateş perdesi bulundurmak suretiyle mısır üzerine yürüdüler. müttefikler arasında pelest, turşa, şerdana, şekeleş, zakkari, danuna ve vavaşlar vardı. bu insanlar dünyanın kenarındaki ülkelere bile el uzatıyorlardı."
 • yıl olmuş 2018 ...ne bitmez göçmüş amk