şükela:  tümü | bugün
  • dededen chp'li ve doğma büyüme ege'li biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, sosyal demokratlıkla veya solculukla en ufak bir yakınlığı olmayan hizmettir. gerçi, chp'nin zaten uzun zamandır sol ile bir yakınlığı (ironi olarak, kürt milliyetçiliğini desteklemek dışında) kalmadı da neyse , başka bir konu o zaten.

linç yiyeceğimi bile bile gerçekleri yazıyorum. ege kıyıları chp belediyleri, ben vahşi kapitalistim diyen her uygulamaya rahmet okutacak kadar vahşi kapitalizm ile yönetilmekte.

bunun dışında aklıma gelen bir tek eski dikili belediye başkanı olmuştu bildiğim kadarıyla. suyu, ulaşımı falan bedava yapmaya kalktığında hakkında davalar açıldı ve isveç'e gitti.

mesela en basit örnek, kıyı chp'sinin halk plajlarını arttırmak gibi bir gayesi yoktur. tam tersine barların, restoranların plaja kendi şezlonglarını atıp, ücret istemesine ses çıkartmaz, halkın yararlanacağı kısımları her sene küçültür. gerekirse plajları ihaleye çıkartıp, şezlong şirketlerine* (ironi var) satar.

akp'li belediyelerin yönettiği yerler de var, neden onları eleştirmiyorsun derseniz; adamların varoluş sebebi zaten yukarıda yazdığım şeyler. onlar için normal. anormal olan solcuyum, sosyal demokratım diyerek oy toplayan partinin belediyelerinin yaptıkları.
  • ulan ne salak insanlar var.adam burada yanlış olan bir şeyi dile getirmiş,eleştirmiş.keko geliyor altına akp'de şunu yaptı bunu yaptı yazıyor.yanlış olan bir şeyi başka bir yanlışla savunuyor.çomarın sağı solu yok.zihniyet böyle olduktan sonra sağcısın-solcusun neye yarar. çomar işte!
  • biri sarı köpek diğeri kara köpek ama köpek sonuçta.
    mersin’den başla, saroz körfezine kadar yolun var dostum; beton çöplüğü olmuş bütün şehirler, bütün kıyılar, ne partisinden bahsediyorsun. istanbul’u ele al işte; beykoz akp, sarıyer chp, ikisinin de ormanları saklı site, üniversite, özel okul yuvası.
    özetle memleketin içine birlikte sıçtılar, birlikte de sıçıyorlar; biz hala a parti b parti savunmasındayız...
  • chp'den çok şey bekliyosunuz gençler. asil hayal kırıklıklarını iktidara geldiğinde yaşayacaksınız.(zor gerçi)

bu ülkenin artik chp-akp-hdp-mhp 4 lusunu postalamaya ihtiyacı var.

chp denen parti laik akp,bir fazlasi degil.

bu ülkenin artik kuruluş çizgisine, gerçek atatürkçü çizgiye kayması gerekiyor.
  • -zenginlere yerlilere peşkeş çekilen araziler, ticari alanlar
    -milli bayramlarda atatürk heykelinin başında zıplayan amcalar ve teyzelerle bayrak sallayan başkan
    -istisnasız her yağmurda foseptik kokusuyla dolan şehir ve su basan sokaklar
    -yandaşlara verilen işler ihaleler
    -eş dost akraba dolu belediye

şöyle bi düşündüm de eğer bir siyasi kesime koşulsuz güven verirsen aynı şeyler başına geliyor, bu işin fıtratında var sanırım
  • bunun chp ile akp ile particilikle siyasal görüşle ilgilisi yok. bu anadolulu olmaktır. anadolulu isen para için rant için her tür güzelliği yok edebilirsin, çirkinleştirebilirsin. varsa deniz kıyısını yoksa boğaz köprüsünü satmaya çalışırsın.

"az para kazansak da olur. şehre, ülkeye bir değer katalım. bozmadan güzelleştirelim. yeter ki ülkemiz güzelleşsin. çocuklarımız daha güzel bir yerde yaşasın" diyen yok.

türkün, kürdün, lazın, çerkezin bu ülkede ortak paydada buluşabildiği tek nokta para için ülkenin anasını sikmeleridir.
  • dededen chp'li olanlar dedelerine sorabilir o ege kasabalarini kim yonetiyormus. turkiye'de turizm rantinin esas dagitildigi 1980-2000 arasinda o belediyelerin cogu dyp/anap ekseni elinde idi.

izmir'de 1980-2000 arasinin 10 yili anap/dyp 5 yili da askeri idare ile gecti.
    kusadasi 3-4 yillik bir sure disinda anap/dyp ekseninde idi. 3-4 yil belediye baskanligi yapan chp'li belediye baskani da olduruldu.
    bodrum 2010'lara kadar anap/dyp ekseninde (daha cok mehmet agar diyelim) idi.
    diger yerlerde de durum farkli degil. cesme, mugla, aydin, marmaris. karsiniza askeri idare, anap ve dyp cikar.

ege'de chp belediyeciligi ak parti sonrasi cikmis bir olaydir. chp'li belediyelerin iyi veya kotu olmasi ayri bir tartisma konusu (her belediye baskani farkli). ancak bugun turkiye'nin kiyi kasabalarinda rant coktan paylasilmistir.

bu donemde ranti kolaysa merkezi hukumete (aslinda bir kisiye) sormadan dagitin.

bu arada bir not. sehir iclerindeki plajlar ekseriyetle halk plajdir. beach clublarin cogu seir disinda (gurultu vb nedenlerle normal). bu alanlar da belediyenin yetki alaninda degil.

mutsuzluktan beslenen insanlar utopik konularda yaziyor. bugun chp belediyeleri olmasa sahillerin nasil talan edildigini daha iyi gorurdunuz.
  • aktrollükle alakası olmayan mevzu. velev ki aktroll, doğruyu söylüyorsa da doğrularla yüzleşmek lazım. sahildeki mayfatik işletmeler benim sahili kullanma hakkımı gaspediyorsa ve buna idare (belediye veya merkez teşkilatı) engel olmuyorsa ikisinin de amk. ha, meselenin chp belediyelerine ve akp hükümetine bakan yönleriyle merkezi idarenin ve chp’nin kusurları oranında amk. ayrıca o çekilen fahiş fiyatlar hakkında belediye hareketlerine dikkat etsin. burada serbest piyasa rererö diyen mallar, umarım havaalanı saldırısında taksicilerin 500 lira istemelerine karşı çıkmıyorlardır. çıkıyorlarsa onlara laflar hazırladım.
  • ege kıyıları akp'de olsa; kuzey ege erkekler plajı, güney ege kadınlar plajı olurdu.

haremlik selamlık sahil belediyeleri görürdünüz. antalya bir kez akp'ye geçti ne oldu? akdeniz'de olmasını geçtim; ne oldu? hop yeniden chp aldı. çünkü esnaf baktı ski tutmak üzereler belediyenin uygulamaları yüzünden. plaja giden adam içer, gezer tozar. sen kalkıp belediye olarak saat 22'den sonra gürültü var diye mekanlara ceza kesersen, alkol satıyor diye ruhsat iptal edersen, ne asfalt ne yol yapsın, yeter ki ekmek ile oynamasın diyerek chp'ye oy verir o bölgenin halkı.

bahsedilen yerler turistik yer. gürültü var diye bar kapatırsan, 22'den sonra alkol satıyor diye mekan basarsan; yrrraamı oy alırsın.

balıkesir'liyim. merkez akpye oy verse de sahil chp'dedir.
  • chpli maskesi takmış aktrollerin dolduğu başlık

üstteki yalancılara inanmayın, uzun vadede algı değiştirmek için küçük küçük nefret tohumları ekiyorlar

izmirde yaşamayan vatandaşlar bilgilensin diye izmirden yazıyorum

*körfez kokmuyor, (istanbulda çöp dağları benzeri hala algı pompalanıyor). körfez koku sorunu çözüleli yıllar oldu. bilimsel olarak nasıl çözüldüğünü de isteyene anlatırım)

*suyum en son 3 yıl önce kesildi. onda da sadece 1 gün kesik kaldı.

*plajların olduğu çeşme alaçatı gibi yerler meskun mahal dışında ve jandarma kontrolünde, belediyenin pek bir müdahale şansı yok. onun haricinde çeşme sheraton 5 yıldızlı otelin dibinde dev gibi halk plajı var. boyalıkta 5 yıldızlı otellerin olduğu bölgede, alaçatıda altınkumda vs halk plajları var.

*izmirin bir çok yerinde aracınızı ücretsiz park edebilirsiniz. (akp olsa her karış yeri ispark adına çevirip paralı otoparka çevirirdi)

*90dk uygulamasını ilk başlatan belediye izmir belediyesi. tek basıştan sonra 90dk içinde istediğiniz kadar ücretsiz ulaşım yapabilirsiniz. otobüs+vapur+tramvay... ücretsiz aktarma. ve ulaşım hala istanbul ve ankaradan daha ucuz.

*şirinyer-tınaztepe metro kazısı devam ediyor, balçova metro hattı urlaya kadar uzatılacak devam ediyor. izban hattı aliağadan selçuk ilçesine kadar genişletildi. (izmiri bilmeyenler google dan mesafeye bakabilirler)

*halka hizmet ediliyor. watsapptan şikayet etiğiniz bozuk yol kaldırım vb en kısa zamanda düzeltiliyor. kendim defalarca yaptırdım. başlığı açan aktrole “hak veriyorum” diyen varsa osura osura yatacağına şikayetçi olduğu konu ile ilgili watsaptan fotoğraf göndererek veya telefonla belediyeyi arayıp talepte bulunsun. demokratik ülkede haklarınızı kullanmaktan aciz olmayın. belediye nerden bilsin senin evinin önündeki sokağın kaldırım taşının kırık olduğunu, koca büyükşehirde kaç sokak var haberin var mı? anca yattığınız yerden kendi kendinize şikayet esiyorsunuz.

*türkiyede 0-5 yaş arası çocuklara süt dağıtımını başlatan ilk belediye izmir belediyesi ve hala sayı artarak devam ediyor. bu sayede tire ilçesindeki çiftçiyi süt üreticisini kalkındırıyor. bayındır ilçesinde çiçekçilik yapan çiftçi kesime yardım yatırım yapılıyor.

*yıllardır kaç tane arıtma tesisi yapıldı kimsenin haberi yok. bu hizmet de halk için ama haspam evinin önündeki kaldırımdan şikayetçi. peki arıtma tesisinden haberi var mı? yok tabi.

*tüm körfezi dolaşan bisiklet yolu yapıldı (kaç km: google girip bakın. kuş cennetinden başlayıp yamulmuyorsam güzelbahçeye ya da urlaya kadar gidiyor)

*güzelbahçeden urla sonuna kadar çok kat imarı yok, 3-4 katı geçemezsin, yine aynı şekilde bostanlıdan sonrası gediz deltası 1. derece sit alanı, üçkuyular vapur iskelesinden sonra tabiat parkı koruma altında. tüm bu alanlar körfez kıyısında ve denize sıfır. imar yok. şimdi akp izmiri alınca buraların imara açılmayacağını mı sanıyorsunuz? izmiri istanbula çevirecekler, gözlerini beton bürümüş.

*izmirin şehir olarak bütçeye aktardığı vergi karşısında merkezi bütçeden aldığı payın az olduğunu cümle alem biliyor.

*metro inşaatlarında kendi öz kaynaklarıyla metresini 1x e mal ederken istanbulda ve ankarada becerilemeyen metroları bakanlığa devredip üstüne metresinin 3x e mal edildiğini de herkes biliyor.

*iltidar izban hattının (tcdd ulaştırma bakanlığına ait hat) kullanımını belediyeye vermeyip yıllarca metroyu geciktirdi, izmir halkını cezalandırdı ve insanlar bunun farkında.

*altyapının uygun olmadığı yerlere, belediyeyi bypass edip çevre ve şehircilik bakanlığından dev projeler için imar çıkarttınız kuleler diktirdiniz şimdi o dev yapıların etrafında araç parl edecek 1 karış yer yok, sabah-akşam trafik kilit.

daha yazarım da, neyse siz bu allahsızların iftiralarına bakmayın. belediyenin halkı için çalıştığını bu şehirde yaşayanlar biliyor. ülkenin diğer şehirlerinde yaşayan kardeşlerime sesleniyorum izmir belediyesini karalama propagandalarına inanmayın.

aktroller de istediği kadar maske takıp iftira atsın biz doğruları konuşmaya devam edeceğiz.