şükela:  tümü | bugün
 • iki mutfağa da hakim olan birisi olarak söyleyebilirim ki; doğu mutfağı sofrasında ege mutfağını meze olarak kullanır.
 • bir egeli olarak doğu yemeğini tercih ederim. her şeyiyle mükemmel bir yemek kültürü var. ege yemekleri daha sağlıklı olabilir ama lezzet konusunda her zaman doğu birinciliği götürecektir.
 • karadenizli olup ege mutfağına bok atanları da gördük ya hadi hayırlısı, şimdi klavyeyi yavaşça yere bırakta git biraz hamsili cheesecake ye
 • aslen doğulu olup ege'de büyüyen biri olarak içinden çıkamayacağım karşılaştırma.

  tavsiyem aynı öğünde iki mutfağı harmanlayın.

  etin yanına güzel sebze yemeği cacık zeytinyağlı... oyşş
 • ikisi de candır ve ben bir egeli olarak ege yemeğini tercih ederim. yalnız bu ikisinin arasında kalan orta anadolu yemeği vardır ki hiç çekilmez. ege mis gibi zeytinyağlılarıyla doğu ise leziz kebaplarıyla ne olduğunu bilen sağlam sofralar sunarken orta anadolu denen bölge zeytinyağlı olması gereken sebze yemeklerine kıyma katarak, ince olması gereken pideleri kalın yaparak, kebapların hakkını veremeyerek şu güzel ortamı bozar.

  siz siz olun ya ege yemeği yiyin ya doğu yemeği. aman arada kalmayın.
 • bir iç anadolu insanı olarak bizim buraların karıştırılmamasını rica edeceğim mukayese. hububattan ve davardan başka neyimiz var ibneler.. koyunu doğra, haşlanmış hububata karıştır al sana yemek..

  her neyse ana konuya dönersek doğudan kastedilenin açıkca ortaya konmasını gerekir. doğunun güney kısımlarında eti daha çok kıyma, bıçak arası olmadı kuşbaşı şeklinde kullanırlar. doğudan sayılmasa da adana antep hatay urfa'dan, mardin diyarbakır'a yani neredeyse siirt'e kadar böyle gider. sonra et irileşmeye başlar. tüm but, kol, boyun, kaburga pişirilir. siirt bitlis van ağrı kars bingöl böyledir. doğunun karadenize yakın yerlerinde ise daha çok dana sığır etleri tüketilmeye başlar. doğunun batısı olan malatya erzincan taraflarında eti köfte olarak görmeye başlarız, ayrıca yanında hamurda görülmeye başlanır. zaten kayseri, den itibaren hamur ve et ayrılmaz ikili olarak görülür.

  batıya gelecek olursak gelmeyelim derim. bilmiyorum çünkü. neredeyse 5 senem geçti doğuda, geçmediğim yol gitmediğim şehir kalmadı ama batıyı gezemedim aq. diyorlarki herşeyin içinde ot ve zeytin yağı var. öyle bir yemeğin ne kadar lezzetli olacağı konusu tartışılır valla. doğuda ise kahvaltıdan başlar lezzet, akşam yemeğine ve sonrasına kasar devam eder. ama yaşı 40'ın üstündekilerin neredeyse hepsinde hipertansiyon, yüksek kolesterol görülür. gut çok yaygındır. özellikle sabahları ani kalp krizi çok görülür. çiğ sütten yapılan peynirler nedeniyle brucellalı sayısı çok çok yüksektir.
 • ot ve et ayrı ayrı çok sevdiğim için benim için ege vs doğu değil, ege ve doğudur. ikisini de çok severim

  ve bir izmirli olarak

  ot, zeytinyağlı, meze, balık için elbette ege

  et ve kebap için elbette doğu
 • yazın geldikleri çeşme ve bodrumda yedikleri mezeleri ege mutfağı zannedenlerin egeye bok attığı başlık. bakın şimdi gençler 7 göbek egeli ve çoğu ilçesini gezmiş biri olarak diyebilirim ki ege mutfağı izmirdeki balıkçılardan daha zengin. ege mutfağı sadece ottan ibaret sananlar tutturmuş bi klişe gidiyor. hele karadenizlinin biri çıkıp karadeniz mutfağını arada övmüş. böyle başlıklara girmeden önce bi gidin gezin aydında kuyu kebabı ve pideyi, denizlide etin en saf hali olan kuzudan denizli kebabı ve tavas govecini yine muglada yaşını doldurmuş oglaklardan yapılan kebabı. ayrıca en çok sakatat kültürü yine egede dır. coğu ilinde adım başı kokorecci var denizlide kuzu kelle çevirme ve izmirde kelle sogus dükkanları. mart ayında çıkan kuzugobegi mantarı avrupa mutfağında revactadir. sözün özü baharatlanmamis ve kıyma olmayan saf et kebabı yemek isterseniz bi araştırın sonra gelip burda ahkam kesin.
 • doğu mutfağı güzel ama egeliler daha çok yaşıyor. demek ki et yerken yanında bol yeşillik tüketmek lazım.
 • doğulu olan anaanem 85 yaşında 7 yıl felçten sonra aynı gün 9 kere kalp krizi geçirerek öldü.
  egeli olan babaannem 104 yaşında 1 ay kadar yaşlılık nedeniyle hastanede yattıktan sonra hık dedi öldü.

  aralarındaki en temel fark beslenme şekilleriydi.

  lezzet kıyaslaması yapılamaz ikisinde de hem et hem ot hem de bakliyat vardır, kullanılan yağ, baharat, salça gibi pişirme şekillleri gibi farklılıklar lezzetleri bambaşka yerlere taşır. bölgelere has tatlar zaten karşılaştırılamaz. ama sağlık açısından hangisinin açık ara önde olduğu çok ortada.