• doğu mutfağından kasıt doğu anadolu mutfağı ise lezzetli ama ağırdır, kırk yılda bir kaçamak için güzel olur. ama sürekli bu şekilde beslenirseniz şişersiniz; hem fiziksel hem de psikolojik olarak. ege mutfağı ise çok daha hafiftir, daha açık damaklara göredir, sebze ve balık ağırlıklıdır. ilk yiyenler ot ve inek esprileri(!) yapsa da zamanla alışır, bir daha da vazgeçemez. ilk zamanlardaki "doyamıyorum, kuş yemi kadar bu!" diye isyan ederken zamanla "oh be, kuş gibi hafif hissediyorum, meğer zamanında vücuduma işkence etmişim!" dersiniz.

uzun vadede ege mutfağı kazanır.
  • rastgele karşıma çıkan bu başlığı görünce şok oldum. neyle neyi kıyaslıyor insanlar şaka gibi.

egede insanların severek yedikleri şeyleri doğuda ot niyetine hayvanlara yediriyorlar o kadarını söyleyeyim. egeli de değilim doğulu da. ama doğu mutfağını bu kadar ele ayağa düşürmeyin.

edit: ayrıca bir karadenizli olarak bizim mutfağımızı egenin önünde görüyorum. kısıtlı malzemeyle çok fazla çeşit ortaya çıkıyor. ya ben nerden gördüm bu başlığı. acıktım şimdi durduk yere. bi mısır ekmeği olsa da yoğurtla yesek.*
  • "doğu mutfağı ne demek?" sorusunu sordurtan versus.
  • her ikisi de yerine göre çok güzel.
  • kıyas bile götürmez. doğu'nun herhangi bir yemeği ege'nin tüm yemeklerine bedeldir. keşkek hariç..
  • ot ve et ayrı ayrı çok sevdiğim için benim için ege vs doğu değil, ege ve doğudur. ikisini de çok severim

ve bir izmirli olarak

ot, zeytinyağlı, meze, balık için elbette ege

et ve kebap için elbette doğu
  • ege mutfağı insana mutluluk verir, doğu mutfağı biraz ağır gelebilir.
  • iki mutfağa da hakim olan birisi olarak söyleyebilirim ki; doğu mutfağı sofrasında ege mutfağını meze olarak kullanır.
  • iki tarafın kendilerine has yemekleri vardır. sadece bir taraf daha popülerdir.

elma ile armut karşılaştırması gibi olmuş.
  • ege karadeniz versusu yapabilirsiniz belki de doğu mutfağı klasman ustu nokta
hesabın var mı? giriş yap