• 2007 yılında "ege ordu komutanlığı" ibaresini alan ifadedir.
    --- spoiler ---

işin ilginç tarafı, 2007'den itibaren "ege ordusu komutanlığı" ibaresi kullanılıyor olmasına rağmen, "balyoz darbe planı" olduğu ve 2002-2003 yıllarında yazıldığı iddia edilen dosyalarda da "ege ordusu komutanlığı" olarak geçmektedir.

helal olsun, nostradamus gibi adamlarmış. 5 sene sonrasındaki isim değişikliğini bile hesap etmişler.

--- spoiler ---
  • 1974 kıbrıs barış harekatı esnasında, türkiye'de henüz ege ordusu bulunmamaktaydı ve mevcut bulunan orduların hepsi nato kapsamındaydı. türkiye, harekatta nato'ya danışmaksızın bu orduları kullanınca, nato antlaşmasının dışına çıktı ve yaptırımlarla karşılaştı. işte bir daha böyle bir kriz yaşanmasın diye, harekattan sonra, nato'dan bağımsız olan ege ordusu kurulmuştur.
  • aldigimiz duyumlara gore kuzey irak savasinda kara kuvvetlerinin temelini olusturacak ordudur. nedenine gelince de bu ordu digerleri ordular gibi ***natoya bagli degildir. yunanistana karsi gelistirilmis bir kuvvet oldugu icin envanteri, yonetimi vs. natodan ve diger muttefiklerden saklanmistir. tabii soruldugunda "o mu? aman caniiim, o ordu diil, kolorducuk, egitim icin, yoksa karincayi bile incitmez onlar" seklinde savunmaya gecilir.
  • resmen ordu olarak geçse de organizasyon ve yapı bakımından kolordu niteliğinde olan türk silahlı kuvvetleri birliği. türkiye'nin, üçüncü kolordu ile birlikte eğitim ve teçhizat bakımından en iyi durumdaki birliklerindendir.
  • karargahı narlıderede bulunan nato kapsamında olmayan tek ordudur.
  • yunan adalarının 1947 paris antlaşması'na aykırı olarak (oniki adanın silahlandırılmamak koşuluyla italya'dan yunanistan'a devredildiği antlaşma) silahlandırılmasından sonra, 1975 yılında kurulmuş olan, ege bölgesinde her türlü sınıf ve silahların eğitiminin yapılması maksadıyla genelde eğitim birliklerinden oluşturulmuş ordudur.

daha detaylı bilgi için:
    http://www.geocities.com/turkishgreek/adalss.htm
  • şu anki komutanı orgeneral hayri kıvrıkoğlu'dur.
  • kıbırs'ta bulunan kıbrıs türk barış kuvvetleri bu orduya bağlıdır. aslında temelde bir eğitim ordusudur. ege bölgesinde komutası altında olan birliklerin çoğu eğitim birliğidir.

buna rağmen karşı kıyıda bulunan yunan ordusu türk ordusuna göre cüsse olarak küçük olduğu için ege ordusu batı anadoluyu olası bir yunan saldırısına karşı savunabilecek bir güçtedir.

ancak asıl mesele bir eğitim ordusu olduğundan dolayı bir seferberlik durumunda gücünü kısa süre içerisinde oldukça arttırabileceği gerçeğidir. bu açıdan ege ordusu aslında oldukça işlevseldir.
  • gücünü yakın zamanda dosta düşmana gösterecek ordu.
  • ilk komutani kenan evren dir.
hesabın var mı? giriş yap