şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1-3 yüzünden bir cok ogrencinin kaldıgı bolum.
  • ege universitesi ingiliz dili ve edebiyati bolumu ve ege universitesi amerikan kulturu ve edebiyati bolumlerine kom$u olan karde$ bir dil/edebiyat bolumu. bu bolumun ogrencileri genelde kendi aralarinda almanca konu$urken sagda solda gorulebilirler.
  • 4 yıllık fakülte olmasına rağmen 2 yıl uzatıp 6 yılımı geçirdiğim bölüm.

o uzayan 2 sene okuldaki ilk 2 senemden kaynaklandığı için birlikteliğimiz yüksek nefretle başladı. bornova'daki öğrenci bolluğu, özgürlük, kampüs hayatı falan derken baya boşladık tabi okulu. ancak dersleri çözünce gerisi de geldi. sorun şu ki hocalarının %90'ı ezberci sisteme göre eğitim verir. sınavlar, teorik dersler yorumdan çok ezber üzerinedir.

en önemlisi ve acı gerçeği. meslek kazandırmaz.
  • okulu ve bölümü severek şevkle ders çalışıldıgında hatta ingiliz/amerikan dili bölümlerinde yan dal ya da çift anadalla taçlandırıp okulun daad işbirliği ile almanya'da sunduğu birçok burs imkanı değerlendirildiğinde hem meslek hem de yeni bakış açıları kazandıran harika bölüm. kendim okuyorum diye söylemiyorum ama alanında uzman ve öğrenciyi derse ilgili tutmak için herseyi yapan saniye uysal ünalan, nergis das ve constanze eichler gibi efsane hocalar sayesinde ülke genelinde ün yapmış bir bölümdür , ayrıca en yüsek puanla alan alman dili ve edebiyatı bölümüdür.
  • hazırlık bölümünden söz etmek gerekirse yeterli değildir. en önemli neden fotokopi kitaplarla ders işlenmesidir. öğrenci profili de genellikle yaşamda zorluk çekmemiş anne baba parası yiyen kişilerden oluşur. amaç da statü sahibi olmaktır bu bölümü okuyarak. ders çalışıp gelen orta sınıf çocukları çevirmenlik okur genelde. bunun dışında bir hevestir gelip bırakanı da çoktur. iklimin verdiği gevşeklik disiplinsizliğe neden olur. öğrenci kalitesi diğer bölümlerle karşılaştırılamaz tabi daha iyidir. kütüphanesinde almanca kitap çok azdır.
  • hazırlığında b1 seviyesinde almanca öğreten bölüm. ancak hocaların iddialarına gore sinavdan 85 üstü alanlar b2 oluyorlarmış. yaz tatilinde de özel bir kursta c1 kuruna gitmeni öneriyorlar.