şükela:  tümü | bugün soru sor
40 entry daha
  • radyo -tv ve sinema bölümünden mezuniyetimin olduğu fakülte. bizler çok eskidik ama, 2000 de mezun olup, diplomamı alıp birdaha görmedim malesef, aklımda kalan detayları anlatsam, bir demet tiyatrodaki “ telviye teyze” muamelesi görürüm muhtemelen, bizim zamanımızda edebiyat fakültesi binasıyla bitişikti. karşılıklı iki vagonu andıran yapının ortasında kalan bahçeye bayılırdık, başka bir atmosferi vardı o bahçenin... edebiyatın kafesine bizler iletişimin kafesi derdik, önündeki tören şölen alanının akıbeti nedir bilmem, çok rock konseri dinledik orda. bizim zamanımızda ikonik hocaları vardı ( tülay süar hoca mesela). bir de her başım sıkıştığında kendimi kapısında bulduğum huriye kuruoğlu hocam, ( sevgilerimle hocam ). başlığa yazılanları okuduğumda katıldığım birçok konu var. şimdiki aklım olsa seçmezdim. seçmenizi tavsiye etmem, türkiye’de iletişim fakültesinin meslek olarak seçilmesi doğru değil malesef. kendinize para kazanmak için ikinci bir meslek yapmanız lazım, sektörün hali ortada gittikçe de kötüye gidiyor, gelir durumu iyi olan aileler, çocuk üniversite okusun, okurken de genel kültür edinsin diyorlarsa gönderebilirler, her konuya dair ders ve bilgi mevcut bölümlerde. rts mezunları post prodüksiyon konusunda ilerlerlerse ekmek yerler, gerisi hikaye. ben ne mi yaptım, mezun olmadan önce, mezun olanların bir çoğunun formasyon alıp öğretmenlik yaptığını gördüğümde, akademik kariyer düşünenlerin, dinozorların, yakınları için rezerve ettikleri asistanlık vs. kadrolarının yanından bile geçemediklerini gördüğümde, bir kısmının çeşitli yerel kanallarda işe başlayıp, fiziken güzel olup, program yapan kızların, kamera arkasında programa gelen faxlarını istiflediklerinde ( ozamanlar fax çekilirdi tv lere ), kendime farklı bir yol izlemeye karar vermiştim. grafik tasarım konusuna eğilip şu anda da hayatımı kazandığım bir yol açabildim kendime. puanlarınıza yazık, iş alanı çok kısıtlı, özelde işiniz çok zor, bir yığın mezun veriyor buralar, kamuda bir yer elde etmek için çok yüksek puanlar almak lazım diycem, o konuda malum. türkiye’ de iletişim ve medya varolması en zor meslek koludur, başka türlü dinamikleri var, naçizane tavsiyem, daha sayısal ağırlıklı, daha pozitif bilimlere yönelik bir üniversite hayatı hedeflemenizdir.