şükela:  tümü | bugün
 • hemen dibinde forum bornova, ikea, kipa mevcut; kucuk park'a da max 10dk yurume mesafesinde. binalar guzel gorunuyor. cevre duzenlemesi de guzel olursa filmlerde gorup de ozenilen universite ortami misali super bir yer olur burasi..
 • ege üniversitesinin yaptırdığı üniversiteye bağlı özel yurtlardır. odalarda iki kişilik ve tek kişilik olarak dizayn edilmiştir. odalarda mini buzdolabı, internet bağlantısı, telefon, tuvalet mevcuttur. yurdun bahçesi büyük ve yurt forum bornovaya yüz metredir.
 • fiyat/performans olarak diğer yurtlarla kıyaslanınca, gayet de uygun olan, girmek için ne tür kriterlerin incelendiği hala çözülememiş; önce öss puanı denmiş ancak gıda mühendisliği okuyan arkadaşların dışarda kalmasına rağmen su ürünleri ve biyoloji okuyanların ortalıkta fink attığı görülünce bu puanın muhtemelen torpil puanı olduğuna inandıran, eğer kafa arkadaşlarınız yoksa yaşamanın o kadar da eğlenceli olmadığı, tek kişilik odalarıyla, evinizdeki odanızda, bilgisayarınız ve kitaplarınızla geçen hayatınıza kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayan, özel devlet yurdu. bahçesinde nasıl bir zemin var bilmiyorum ancak yağmur yağdığında direk ufak gölet oluşumları gözlenebiliyor. hem de öyle deli gibi yağmasına da gerek yok. ha eğer deli gibi yağarsa da ege üniversitesi öğrenci köyü bir anda form değiştirip ege üniversitesi öğrenci açık yüzme havuzuna dönüşebiliyor. üstelik ücretsiz!

  konumu güzel. okula gitmek için metro'ya yürüyüp 525'e binebiliyorsunuz. yürümek için uygun bir yol var ve maksimum 10 dakika sürüyor. aynı zamanda okulun içine giren ve bu yıl aktif olan alt geçitten de 15 dakikalık yürümeyle kampüsün merkezine ulaşabilirsiniz. okul içindeki inşaat çalışmaları nedeniyle de bir kaç haftadır 525 bu yolu kullanmakta. yani öğrenci köyü'nün tam önü ilk durak oluyor. ama 525 kapıları açar açmaz yüzünüze öğrenci fışkırdığı için, otobüse girebilmek için ya fazlasıyla şanslı ya da 30 kilo ve profilden bakıldığında pek kalınlığı görülmeyen bir insan formu olmanız gerekiyor. neyse ki şoförler son bir kaç gündür insaf edip arka kapıyı açıyorlar da, öğrenciler bir şekilde sıkışmaya çalışıyorlar. bu noktada 525'in altın kuralını hatırlatmakta fayda var: arka taraf her zaman boştur. her ne kadar öğrenci mottosu olarak görülüp önemsenmese de; bu otobüslerde, önlerde aşırı yakınlaşmadan dolayı çoktan akraba olmuş, kaynaşmaya başlamış insanlar bulunmasına rağmen, arka taraflarda genelde piknik yapılabilecek kadar boş alan bulunur. artık bunu neye yorarsınız, bilemem. konuma geri dönersek, forum bornova'nın dibinde bulunmakta. hatta ikea tarafındaki otoparkın arka tarafında, öğrenci köyü'ne direk geçiş için merdivenler bile mevcut; fakat dikenli tellerin önünde. yani oradan geçiş yasak. merdiven de süs zaten. güzel duruyor yahu, öyle demeyin. yine de ikea'nın önüne geçmek o kadar zor değil. en fazla 5 dakikalık yürüme mesafesi diyerek ona da bir nicelik yapıştıralım.

  bir adet yemekhanesi ve bir adet de cafesi bulunur. yemekhanede uygulanan fiyatlar:

  sebzeli ana yemek + iki menü seçeneği: 3.5 ytl
  tavuklu ana yemek + iki menü seçeneği: 4.5 ytl
  kırmızı etli ana yemek + iki menü seçeneği: 5 ytl

  menü seçenekleri arasında çorba, pilav, makarna, yoğurt, salata, cacık, tatlı gibi şeyler, bazen dönüşümlü olarak, genelde bir arada bulunmakta. kırmızı etli yemeklerde bazen komik şeyler olabiliyor tabi. mesela 5-6 parça kıyma içeren patates yemeğini, kırmızı etli ana yemek olarak sayıp da 5 ytl verince insanın bi vicdanı sızlıyor, bi garip, hoş duygulara kapılıp kendinden geçebiliyor. bunun gibi saçmalıklar dışında (ki uzun süredir benzeri yaşanmadı) yemek fiyatlarını da uygun bulmaktayım. 3 tabak yiyecek ile deliler gibi doyabiliyorsunuz çünkü. yemekleri de güzel yapıyorlar, haklarını yiyemeyiz. ama öğrencilerde genel olarak bir isyan hali mevcut. önceki hafta yemek fiyatları çok fazla diye imza toplandı örneğin. cafesinde de pek çok yiyecek türünü uygun sayılabilecek fiyatlara bulmak mümkün.

  ha yok ben illa isyanlardayım, giderim yerim başka yerde diyorsanız da, dediğim gibi, öğrenci köyü metro'ya 10 dakika uzaklıkta. metronun arkası da küçükpark zaten, bilindiği üzere.

  giriş çıkış saatleri de uygun olmasına rağmen (cuma hariç haftaiçi her gün ve pazar: 00:30, cuma-cumartesi: 2:00), geç kalacağınızı güvenlik görevlisini bildirdiğinizde, zorluk çıkarmıyorlar. iyi insanlar..
 • yeri itibariyle kampusun agirligini iyice bati yakasina kaydirdigi; forum bornova, küçük park ve kampüs üçgeni arasinda kaldigindan "param olsa da kalsam" denilecek cinsten ögrenci konaklari. eger zaten yerlesmisseniz, tadini cikarin.

  gecen gece bisikletle tunelden ilk kez gecip kendimi kapisiyla yuzyuze buldugum yer, sonra saga dondum ve yolun ilerde bittigini farkettim. etmesem çok komik bir sekilde balçik içinde yüzecektim (yagmur yagmisti)(bkz: merak kediyi öldürdü). efendim bu yer ve çevresinin isiklandirmaya ihtiyaci var.
 • ege üniversitesinin özel yurt düzeyinde hizmet veren öğrenci yurdudur. yeni kurulmuş olması nedeniyle bir çok eksiği olmasının yanı sıra sadece tek ve çift kişilik odalar bulunmasının verdiği avantajla bir çok öğrencinin tercih nedeni olan yurt.

  ege ünivesitesinin küçük kampüs denen e.ü. hastanesi tarafındaki kampüste okuyacaksanız ulaşımınız son derece rahattır,yürüyerek gidip gelebilirsiniz. ancak ana kampüs(büyük olan)te okuyacaksanız kampüsün içine giren ve adeta üniversite servisi görevi gören meşhur 525 belediye otobüsünü(bkz: körüklü otobüs kullanan deli şöförler) kullanmanız en mantıklısı olacaktır. virajlarda şöför size körüklü otobüsün körüğünün ne işe yaradığını gösterecektir:)

  ek bilgi: şu an inşaat halinde olan spor tesisleri(halı saha,tenis kortu, basketbol sahası...) yurdun adının "öğrenci köyü ve bornova idman yurdu" olarak değiştirilmesine neden olabilir:)

  ek bilgi2: araçların belirli bir yerden daha ileriye parkedilemiyor olması, dışarıdan verdiğiniz yiyecek siparişlerinin dışkapıdan içeri alınmaması suretiyle kapıya kadar yürümek zorunda bırakılmanız gibi garip kurallar konmaya başlanmıştır.

  ek bilgi3: masa tenisi masalarının dışarıya konulması gibi bir saçmalığa göz yuman bir yönetimi bulunmaktadır. insan hiç mi düşünmez duşarıda rüzgar olabileceğini ve topun uçabileceğini.

  öğrencilere hizmet vermek için kurulmuş bir kurumun neden hayatı bu kadar gereksiz yere zorlaştırmaya çalıştığını anlayabilmiş değilim. "diğer yurtlarda bunlar da yok, nankörlük yapma" diyebilirsiniz ama diğer yurtlardan bir farkı olmalı ki bu yurdun insanlar 5 katı ücret ödemelerinin karşılığını alabilsinler.
 • bedava internet oldugu için yurttaki ögrencilerin genelde asosyal oldugu, yönetim kademesinin ilginç kişilerden oluşması, 10 dakikalık yağmurda bile göletlerin olustugu, genelde tıpta okuyan ögrenciler için ideal olan ögrenci köyü.
  ayrica 525 in bir süreliğine metro calısmalarından dolayı önünden gectigi yurt.
 • sadece ege üniversitesinde okuyan ögrencilerin barınabilecegi yurt.
  binaları ve dıs görünümüyle ege kampüsündeki binalardan daha bir güzeldir. zaten kendiside bir nevi kampüstür.

  http://www.ogrencikoyu.ege.edu.tr/?page=anasayfa
 • yönetimin ve yurt dahilinde hizmet veren kafeteryanın sürekli zamlarla öğrencilerin tek gelirlerinin harçlık olduğunu ve onun piyasalara veya enflasyona göre değil babaya göre belirlendiğini unutup onları iş adamı zannederek tüm cüzdanlarını boşaltan müessese. (bkz: öğrenciyi kaz gibi görme)
  son dönemlerde bir türlü düzeltilemeyen alt yapı problemlerinden dolayı internetin kesik olduğu dönemlerde hizmetlerin tam verilmemesinden dolayı yatırılan aylıkların* internetle ilgili kısmının iade edilmesi için öğrenciler idareye talepte bulunmuştur. yönetimin cevabı merakla beklenmektedir.
 • uzun süredir internet kesikliğinden orada kalan arkadasları sinir etmiş köydür.

  bilardo, langırt, masa tenisi gibi faaliyetler ücretsizdir.

  binalara çiçek ve agaç isimleri konmustur. erkeklerin kaldığı binalara agaç, kızların kaldığına ise çiçek isimleri. konsept çok yaratıcı anlıyacağın.

  üniversite içinde olmasına rağmen popüler yerlere yakınlığı övülecek tarafıdır. forum bornova, ikea, kipa, kucuk park gibi. canın sıkıldı mı odada oturmaktan? sınav falan da yok mu? tıklım tıklım küçük park ayağının altında ya da alıs veriş yapacagın, yiyip sıcacagın, dolasacagın, film izleyeceğin forum bornova köyün hemen arkasında kafanı kaldırsan görürsün.)

  fen edebiyat diş ziraaat fakültesi gibi fakültelerin bölümlerinde okuyanlar, hemen köyün önünden gecen otobüsle yani meşhur 525 ile iki, üç dakika içinde derslerine yetisebilir. tabi dolu gelmezse otobüs. bazen metrodan öyle dolu gelirki taşar körüklü otobüs şaşarsın, diğerini beklersin ya da yürürsün daha iyi ;)
 • hala düzgün bir internet bağlantısı sağlayamayan yer. yemekhane köşelerinde süründürüyorlar insanı. o düzgün çalışsa yine gam yemem ama oradaki kablosuz internet bağlantısı da insanların sürü halinde akın etmesi nedeniyle hızın düşmesiyle birlikte işlevsiz kalıyor. (bkz: 2.0 kbps) son olarak geçen hafta bağlanacağını söylemişlerdi ama hala hiçbir hareket yok. bekliyorum bakalım ne zaman bitecek bu çile...