şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ege üniversitesi astronomi ve uzay bilimleri bölümü'ne bağlı araştırma merkezi, ilim irfan yuvasıdır. 1965 yılında prof. dr. abdullah kızılırmak tarafından kurulmuştur.

  türkiye'nin en büyük ikinci, ama gözlem zamanı %100 türklere ait olan en büyük teleskobu buradadır(48cm). (tug'un 150cm'lik rtt150 teleskobu %60 gözlem zamanı ile ruslar'a ait)

  48cm, 40cm, 35cm, 30cm ve 15cm olmak üzere 5 sabit teleskobu ve muhtelif boyutlarda çok sayıda seyyar teleskobu vardır.
  48cm ve 30 cm'lik teleskopta fotometre, 40cm ve 35 cm'lik teleskoplarda ccd gözlemleri yapılmaktadır. 15 cm'lik teleskop ise amatör çalışmalar için kullanılmaktadır.

  genellikle değişen yıldız gözlemleri yapılmaktadır. bunlar çift yıldız ağırlıklı olmak üzere zonklayan yıldız, lekeli yıldız ve gezegen sistemi gözlemleridir. bu gözlemlere dayanılarak sayısız yayın çıkarılmıştır.

  bilimsel çalışmaların yanı sıra burada amatör ve halka yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. bunların başında ege üniversitesi amatör astronomlar yaz okulu gelmektedir. ayrıca bazı geceler halk gözlemleri yapıldaığı gibi 15cm'lik teleskopta astrofotoğrafçılık çalışmaları da yürütülmektedir.

  zorunlu edit: türkiye'nin gözlem zamanının tamamı türklere ait olan en büyük teleskobu unvanı ağustos 2009'dan itibaren 1.22 cm'lik teleskobu ile çanakkale onsakiz mart üniversitesi*'ne bağlı çanakkale astrofizik araştırma merkezi* ve ulupınar gözlemevi'ne geçmiştir.
 • ana binasının ortasında bir tane foucault sarkacı olan gözlemevidir.
 • hemen hemen tum egede yaklasik yarim saat bir dagin tepesine dogru yol alirsaniz butun manzara ayaklarinizin altina serilir ama manzarasi burasi kadar etkileyici olan bir yer cok cok azdir.

  pek cok teleskopun yer aldigi rasathanede epeyce buyuk bir foucault sarkacı da bulunur.
  amatorler icin muazzam tesis ama amator adam o teleskoplarin cogunu kullanamaz. en kotu teleskopuyla bile amatorler icin muazzam tesis :). zaten hali hazirda profesyonel kisiler arastirma, gozlem yapiyorlar. ama ben bir gideyim goreyim diyorsaniz izin var mi herkese bilemiyorum.
 • yillar önce üniversite 1'de astronomi kulübündeyken gözlemevine gidicez, otobüsler aksam kalkicak haliyle ve günbatimindan sonra gözlem yapilicak, geceyarisi dönülecek. annemden izin istiyorum.
  annemin tepkisi: "gece gece ne gezisiymis bu?" ...!!#@???///...

  (bkz: üniversitede okurken aile ile yasamak)
 • türkiyenin en sıcak akademisyenlerinin yaz boyunca astronomi meraklilarini ağirladiği,
  güneş batar iken izmir korfezi manzarası esliginde beyaz sarabınızı icebileceginiz kartal yuvası. gece baslayıp sabalara kadar suren gozlemler ve muhabbetle, gunduz ise hamakta sallanmaktan bitkin dusulen ama bir o kadar da eglenilen, 25 cm lik teleskobu tarafımdan 2 kez bozulan ilim irfan yuvası.
 • rasathanede bulunan 15cm lik teleskopun ilginç bir hikayesi vardır. bundan yıllar önce tekstil mühendisliği bölümünün deposunda bir temizlik başlar ve bölümdekiler çöplerin arasından bir teleskop bulurlar, hemen astronomi bölümünü bu durumdan haberdar ederler fakat astronomi bölümündekiler bulunanın değersiz bir dürbün ya da benzeri birşey olduğunu düşünür ve ilgilenmezler. aradan zaman geçer ve tekstil mühendisliğindekiler "ilgilenmiyorsanız bunu atıcaz fakat gördüğümüz kadarı ile değerli birşeye benziyor" derler, akabinde harekete geçen astronomi bölümündekiler olay yerine geldiğinde gerçekten çok şaşırırlar. kimse nasıl ve kim tarafından o çöplerin arasına bırakıldığını bilmesede bugün bu teleskop lisans öğrencilerinin genellikle ilk gözlemlerini gerçekleştirdikleri teleskoptur.
 • fakültenin kendi öğrencilerini götürmediği mekan. (!)

  ege üniversitesi astronomi ve uzay bilimleri bölümü'ne internet üzerinden başvurularak, bireysel değil de grup halinde cüzi bir ücret (5 tl) karşılığı gidilebilir. isteyen kendi aracıyla da gidebilir görüşüp. kemalpaşa tarafında rasathane.

  http://astronomy.ege.edu.tr/…012_egeden_gokyuzu.pdf
 • 2009 yılı itibariyle ege üniversitesi gözlemevi uygulama ve araştırma merkezi* halini almış ve ege üniversitesi fen fekültesi dekanlığından ayrılarak doğrudan ege üniversitesi rektörlüğüne bağlanmıştır.
 • çoook uzun seneler evvel, bornova/hacılarkırı'nda askerleiğimi jandarma olarak yaparken bizleri tim olarak eğitime götürdükleri ve engebeli dağlık arazisi ile güneydoğuyu (güneydoğu gibi olamaz tabi) bizlere simüle etmeye çalıştıkları yerdir.

  bu tür eğitimler genellikle 3 gün sürer, biz acemi askerlere arazide nasıl yol alınır, açık arazide nasıl gece geçirilir, düşman ile karşılaşmadan önce ve karşılaşınca nasıl hareket edili gibi bir takım askeri taktikler öğretilirdi.

  elimizde silahlar sırtımızda çantalar saatlerce yaya intikal ile buraya varırdık ve dost ve düşman unsurları olarak gruplara ayrılır, bu arazi üzerinde birbirimize pusu atardık.
  silahlarımızda kuru sıkı mermi olurdu ve bir çatışmaya girme psikolojisini damarlarımıza kadar hissedip yaşardık.

  ne günlerdi hakikatten, macera dolu askerlik.
 • internet sitesinde ziyaret kısmı açılmayan bu sebeple ne zaman ne koşullarda gidebileceğimi öğrenenediğim gözlemevi