şükela:  tümü | bugün
  • aslında "ege üniversitesi tıp fakültesi araştırma ve uygulama hastanesi" olarak geçmiştir literatüre.
    dev komplekstir. ayrıntılı bilgiler için: ege üniversitesi tıp fakültesi başlığına yönlendiriyorum.
  • morgunun arka tarafındaki uzun koridorda mescit bulunmaktadır. manidar geldi doğrusu.
  • canlı vericiden yapıladan organ nakillerinde başarı oranı itibariyle avrupa'da 1. sırada yer alan yerdir.
  • küvöz sıkıntısının yaşandığı hastane.
    izmir'in en büyük hastanelerinden biri, üstelik tıp fakültesi hastanesi ama bu, basit yetersizlikleriyle hastalarını madur etmediği anlamına gelmiyor.
  • cocuklugumda uzun bir sure cocuk norolojisi bolumune migren tedavisi gormek icin gittigim devasa buyuk (ya da bana cocuk halimle oyle geliyordu), surekli bir yerlerinde insaatlar yapilan hastane. kadrosu cok cok iyidir ve sizi en ince detayiniza kadar incelerler. hasta yogunlugu ise korkunc boyutlarda olabilmektedir cunku hastane cogu buyuk universite hastanesi gibi yalnizca icinde bulundugu sehir halkina degil, cevredeki pek cok irili ufakli sehre de hizmet etmektedir. yine her buyuk hastane gibi icinde her gun sayisiz dram yasanmaktadir. bir de geceleri, ozellikle de ust katlarindaki uzun koridorlar son derece korkunc gozukur. su bakiniz ise bu hastaneyi cok iyi betimler:

(bkz: hastane mimarisinde ebe siken labirent ekolu)
  • en rahat edilen, en iyi, hayat kurtarılan mucizelerin yaşandığı ve en yoğun, en kötü, en nefret edilen hastane.
  • çalışanlarının, şu sağlık sistemi içinde üslubunun gereğinden fazla bile iyi olduğu hastanedir. tıpkı diğerleri gibi..

üsluba laf edenler, hastanın geldiği taksi içinde doğum yaptıran doktorlara da şahit oldunuz mu? ya da geleli 5 dk bile olmamış hasta yakınları tarafından "ulan 2 saattir bekliyoruz pezevenk" diye kafa göz dalınan doktorları?

ben doktor ya da sağlık çalışanı falan değilim ama siz bence bu suçlamaları gidip sistemi düzenleyenlere, hastaneleri bir bir satanlara söyleyin. ama tabi onlara laf etmeye yemez. siz ancak 24 saat, 48 saat nöbette her türlü küfre, dayağa, tacize rağmen üç otuz paraya it gibi çalışanlara çemkirirsiniz.

şahsen hastanelerde, özellikle acil servislerde olanları gördükçe çalışanların sabrına hayran kalıyorum. içinde yaşadığı boktan düzene karşı tek tepkileri "aaaa ama hastaya bağırıyolaaaa" olan yaşam formları de hiç kusura bakmasın ama onlar gibi hastalara az bile. her gece %99'u acil olmayan yüzlerce hastayla uğraşsın bir de senin gönlünü hoş tutsun. karpuz da kessin mi yersin soğuk soğuk... te allaaam
  • türkiyenin en dandik online randevu sistemine sahip olan hastanedir zira ege üniversitesi web sitesi ve sub domainlerini barındıran server ya 56 k ile internete bağlanmakta yada ram yerine patates soğan kullanmaktadır.
  • doktorlarının odalara son sınıflardaki öğrencileri oturtup gelen hastaları telefonla muayene etmeyi tercih ettikleri hastane. öğrenciler hastanın şikayetleri dinleyip arıyor doktoru, doktor da şunları şunları isteyin deyip tahlile gönderiyor hastayı. ilaçları da öğrenciler yazıp doktorun kaşesini vurup imzasını atıyor. bizzat yaşadım. bir daha gider miyim? allah göstermesin inşallah.

edit: asistan diye bahsederek yanlışlık yapmışım, tıp fakültesi son sınıf öğrencisi desem daha doğru bir ifade olacakmış. kimse kusura bakmasın.