şükela:  tümü | bugün
  • deu'nun eğitim fakültesi ege'den kat ve kat iyidir.ayrıca buca da son 3 yıldır öğrenci lehine bir değişim var (cafe, bar vs..)
    ha bir de buca'da kiralar bornova'dan daha ucuzdur.
  • seneler evvel tek bir universiteydi bu ikisi ve adi ege universitesi'ydi. sonra ikiye bolundu, muhendislikler dokuz eylul universitesi adi altinda toplandi, tip fakultesi ege'de kaldi. dokuz eylul yeni bir tip fakultesi acti, ege de muhendislik fakultesi kurdu sifirdan. dolayisiyla tipta ege, muhendislikte dokuz eylul daha koklu ve iyidir. sosyal bilimler hakkinda bir bilgim yok.
  • dokuz eylülün mühendisliklerde bir adım önde olduğu karşılaşmadır.

ibf falan işini bilemiycem de buca gelişiyor falan demeyin lütfen arkadaşlar. bucaya alins açıldı , cafe fellini vardı zaten. 3 tane konyalı var. bolulu mangal açıldı bir de. bir de burger king. bir kaç tane de küçük cafe. işte size buca gerçeği. bornova ise cennettir. forum bornovadan , sevgi yoluna kadar belki de onlarca gidilebilcek mekan sayabiliriz. ah bornova ah seni bucayla kıyaslıyorlar :(
  • turkiye genelinde isim yapmis fakulteleri karsilastirilinca egenin agir bastigi gorulur. gemlik'e dogru da deniz gorulur. sasirmayin boyle seylere.

meraklisina not: egeliyim.

gonul, dunyada isim yapmis fakultelerine bakildiginda demek isterdi tabii.
  • beşeri bilimlerde ege üniversitesinin çok önde olduğu karşılaştırma.
  • ben biraz sosyal hayat boyutundan karşılaştırıcam, akademik kısmını herkes başvuracağı bölüme göre karşılaştırmalı diye düşünüyorum.

9 eylül son 10-15 yılda şehrin dört bir yanına dağılmış olan fakültelerini buca'nın sonundaki tınaz tepe denen yerde toplamaya başladı. hatta o meşhur mühendislik fakültelerinin bağzıları da ege'nin kampüsünün içerisindeydi daha önceleri. yeni yeni hepsi kampüs içine toparlandı. mimarlık fakültesi alsancak stadının orda, güzel sanatlar fakültesi narlıdere'de, tıp fakültesi balçova'da, rektörlüğü alsancak'taydı mesela, hala böyle mi bilmiyorum.

işte bu yüzdendir ki 9 eylül kampüsü daha yeni yapıldığı için elbette daha yeni, modern, şık veya "student friendly" bir durumdadır. yeni yeni o bölgeler değerlendiği için kiralar ucuz sosyal hayat nispeten sınırlıdır.

ama ege üniversitesi neredeyse bornova kadar bir alana yayıldığı ( forum bornova'nın olduğu alan bile ege'nindir) ve etrafındaki bölgeler kalkınmasını tamamladığı için daha derli toplu oturmuş bir hali vardır. hatta metro bile ayağına kadar öncelikli olarak ege üniversitesine getirişmiştir. (bkz: 525) kampüs deseniz her yer yem yeşil, devasa bir kampüs. 9 eylül kampüsü ile ayrıldığı bir nokta da bu ege düz ayak bir kampüstür bir ucundan diğer ucuna sıkılmadan yorulmadan dolana dolana gidersiniz (kipa'dan, forum bornova'ya) 9 eylül ise aksine tepelik bir alanda yeni yeni yeşillendirilen bir yerdir keyifsizdir.

bornova içinde herkesin dediği gibi kiralar ucup gitmiştir ama ege'de okuyup, bornova'da (küçük park, büyük park, merkez) yaşarsanız çocuklarınıza anlatacağınız çok güzel okul anılarınız olacağına emin olabilirsiniz. ( hiç öyle değildi de, burası öyle değilmişti de gibi şeyler söyleyecek olanlara eğer böyle anılar yapamamışsanız bu sizin mallığınızdandır)

izmir içindeki izmir'liler arasındaki repütasyona bakacak olursakta ege her zaman daha bir havalı olmuştur. nedendir niçindir bilemem ama bu böyledir arkadaşlar.
  • ege'nin bornova'da bulunması sebebiyle sosyal yaşam anlamında deü'yü mağlup edeceği karşılaştırma.
  • ege havalıdır ve havası boşuna değildir,deü'nün tınaztepesi adı üstünde dağ tepe malesefama eğitim fakültesinin yeri ayrı.. (bkz: buca eğitim fakültesi)
  • her iki üniversite de mühendislik okumuş biri olarak ege bariz üstündür. şimdiki rektörlerin de etkisi olabilir.

ege gerçekten kaliteli mühendisler yetiştiriyor.
    bu demek değil ki deü kötü; bilgisayar, makina mühendisleri gibi bir çok dalda çok iyi yerlere gelen arkadaşlarım var.
    boğaziçi, itü, odtü, ege, haccettepe, iyte birbirine yakın kalitededirler.
    (tespitim sadece akademik başarı değil sosyal olanaklar vb özellikleri de baz aldım. iyte biraz sıkıntı gerçi)

deü de sosyal olanaklar çok kısıtlı farklı kampüsler her biri bir yerde egeye geçince kendimi hogwarts da zannetmiştim.