• ege'nin her yerini gezen ve bilen, 4 farklı ilinde yaşayan ve halen ege'de yaşamakta olan şahsım tarafından belirlenen skalalara göre puanlama yaparak yaşamak istediğiniz ili seçebilirsiniz, şahsım tarafından size amme hizmeti

ege medeniyet-yobazlık yani kültür skalası:
    izmir-muğla-aydın-denizli-çanakkale-balıkesir-uşak-manisa-kütahya-afyonkarahisar şeklindedir.

ege iklim-doğa skalası:
    muğla-aydın-izmir-balıkesir-denizli-çanakkale-manisa-uşak-afyon-kütahya şeklindedir.

ege sanayi/ticari gelişmişlik/iş imkanı skalası:
    izmir-manisa-denizli-aydın-balıkesir-uşak-çanakkale-kütahya-afyon-muğla şeklindedir.

ege faşistlik skalası:
    kütahya-uşak-balıkesir-aydın-izmir-çanakkale-afyon-manisa-denizli-muğla şeklindedir.

ege dincilik skalası:
    manisa-afyon-kütahya-uşak-balıkesir-denizli-aydın-çanakkale-muğla-izmir şeklindedir.

bu skalalara bakarak kendinize göre egenin en yaşanılabilir ve en yaşanamaz kentini seçebilirsiniz.

edit: faşistlikten kasıt ırkçı şovenist hırtlıktır. onlara kısaca faşist diyoruz.

büdüt: manisa ege'nin en fazla tehlikeli dinci/tarikatçı barındıran şehridir.

düdüt: adam faşist dememe içerlemiş, sonra köyüne geri dön demiş, tekrarlayan komedi gibi amk. lan gerizekalı kafan basmadığı için açık açık söyleyeyim, beğenmediği kişinin gözünün önünden ve ortamından kaybolmasını isteyen faşisttir zaten. senin gibilere o yüzden faşist diyoruz. sen şimdi o düşük iq'un ile bu paradoksu çöz.
    bir de benim nickaltıma bakım da akit ororspu çocuklarının yazdıkları sebebiyle beni kürt zanneden gerizekalılar var. hiç önemsemediğim bir şey olsa da tanrı dağı kadar türküm sayın gerizekalılar. üstelik muhtemelen genetik olarak sizden daha fazla, fenotipim, gözlerim ve geldiğim yer öyle söylüyor çünkü. buna rağmen sizin gibi ırkçı değilim ve ırkçıları da gerizekalı olarak görürüm, hatta görmem direkt teşhis ederim. ırkçı=gerizekalı
  • sana afyon uygun gibi geldi kardeş.
  • bu ülkede faşist demekle ne kastediliyor ise o kastedilen başlık. alınan arkadaşlar izmir'li sanırım. izmir faşist bir şehirdir, parti ayrımı olmadan. izmir insanını severim ama faşist yanlarını sevmem.
  • saçmalık.
  • canakkaleyi egede sanan mal beyani.
  • asarlık - menemen
  • oturun oturduğunuz yerde. bir şekilde memnuniyetsizlikleriniz varsa emin olun o göçtüğünüz yerlerde de memnun olamayacaksınız. sorunlar da sizlerle, kalabalıklarla birlikte oralara gidecek. işte bu yüzden bulunduğunuz yerleri nasıl imrendiğiniz yerlere dönüştürebilirsiniz onu düşünün. göçerek kaçarak kurtulamazsınız. yaz mevsimi ne hale geliyor cennet memleketler hatırlayın.
  • aydın, karine..
  • günün birinde ülkenin kalan bölgelerine de böyle rahatça yerleşme think-tankleri yapabilirsek, o zaman biraz medeniyet eşiğini aşabilmişiz demektir. şuraya yazanların analarının babalarının köylerine (muş, aksaray, samsun, çorum, diyarbakır, adana, kars vs) de egeliler yerleşmek istese nasıl bir sonuçla karşılaşırlardı acaba? öyle ya ege’de herhangi bir ilin ilçenin köyüne selamın aleyküm deyip girebiliyor, orada mukim yerlinin evinin yanına ev yapabiliyorlar. zaten size göre normal olan da bu değil mi? burada sorun ülkenin diğer bölgelerinin hepsinin ege’ye yerleşebiliyor olup, kendi üslerinde buna uygun ortam yaratmamaları, hatta azılı zenofobik olmaları. vardı ya bir röportaj muğlada geçen, orada muşlu genç şaşırarak anlatıyordu “buranın (datça) insanları bu anlamda çok iyi. muşta komşum benim akrabam olmalı, hadi akrabam olmasa bile aşiretimden biri olmalı, öyle yabancı biri gelip evimin yanına yerleşemez” diye.

bütün ülkenin, 80 milyon nüfusun geri kalanının arzu nesnesi ege oldu. egeliler bundan memnun mu? “onlara mı soracaz?” diyorsan, kendi rizeni muşunu mardinini aksarayını da yabancıya açacaksın. ben gelmem belki ama illa birileri gelip keyfini sürer. düzeninizi bozar, kaynaklarınızı tüketir, sizin yerinizi size bırakmaz. sizin egeye ve egelilere yaptığınız gibi.

başlığı açan bir de sınıflandırmış yok manisa öyle, uşak böyle diye. kendi memleketini de yaz da senin gibiler de terörist misin, liboş musun, solcu görünümlü mikro ırkçı mısın kodlasınlar. gerçi bu hayli zor, zira muhtemel ki senin memleketin benim egem gibi çat diye gelip yerleşmek isteyen yabancıyı kabul etmez, arıza çıkar. imdi, faşizm derken?

edit : manisaya, muğlalıya, çanakkaleliye falan yobaz yazan var. bu saydıkların yobazsa, ülkenin geri kalanı nedir? daha yerleşemiyor bile ülkenin geri kalanına, gelmiş burada ülkenin en nahif, efendi, en az kriminal, kendi hallerinde insanlarına sıfat takıyor. muş ovası hem güzel hem bereketli, mardinin taş evleri, trabzonun yaylaları mükemmel. çat diye gidip taşınsana oralara, görelim maçanı.
  • milasta yaşamayı seçerdim.
hesabın var mı? giriş yap