şükela:  tümü | bugün
  • ilaç arayışıma hızır gibi yetişen iyi kalpli suser.
  • insanlara yardım etmeyi seven iyi kalpli bir insan ..
  • samimi ve iyi kalpli bir insan. hafiften de çatlak sanki.*

edit; bu kadın gerçekten burada yazdığı gibi bir düşünce yapısına sahipse ilk önce milli eğitim bakanı sonra içişleri sonrasında da cumhurbaşkanı yapılmalıdır.
  • doğal , samimi tatlı bir insan.yazdıklarını okumak da keyifli.
  • (bkz: #87087866)

sözlüğe bir fotoğrafını göndermelidir. bizler de (aynı onun yaptığı gibi) fotoğrafından "gayet de pislik, sapık ve manyağa benziyor"* mu yorumlama hakkına sahibiz.
  • eskiden siddeti savunurken simdi yanildigini farkeden suser (bkz: #100592909).

karma islemis sanki (bkz: #84484945).

edit: turkiye'de egitim cidden icler acisi hale gelmis. ilgili basliga yazdiklarimi editlemeyecegim. hem zaten editlenecek bir sey yok, hem de "laf cevirdin" denilmesin.

bilaller icin tane tane yazalim:

1- suser, bir aldatma olayinda "adam kadini oldurse hakkidir" minvalinde konusmus (hatta, ben ayni seyi yapsam beni de oldursunler yazmis, sanki seriatin recm cezasi gibi)

2- ayni suser tatsiz bir olay yasamis. "kocan adami dovseydi" diyenlere "herif cok iri, hem benim kocamin cok guzel bir kariyeri var, cocuklarimiz var, cezasini adalet versin" demis.

bu suser, hergun kadin cinayetleri islenen ve suclularin cezalandirilmadigi bu ulkede, kadina siddeti savunmus. "kocayi tebrik ederim, olayi siddetle savunmak yerine hakkini hukuki yollardan aramasi ne guzel" diyememis. o kadinin, 3 cocuguna ragmen oldurulme ihtimalini (adamin da hapse girme ihtimali) savunmus.

anlattigina gore, simdi kendisi daha buyuk bir kotulukle karsi karsiya. kocasinin birakin adamin canini almak, bir fiske vurmasina bile karsi (adliyede araya girmis). tabi, kariyerli insanlar ellerini kirletmemeli, hukuk sistemi sadece zenginler icin var!

ilgili basliktaki entry'de yazdigim gibi, bu zihniyetteki birinin boyle bir olay yasayip isini kaybetmesine uzulmedim (siddete ugrasa elbet uzulurum).

karma demem abartili bir laf olabilir (link verdigim entry'deki duanin tutmasina atifta bulunmustum).

not: mal bulmus magribi gibi bu yazdiklarimdan kendine pay bicmeye calisan yaratik muhtemelen elinde sopalarla space odyssey 2001deki maymunlar gibi cigliklar atiyor olmali. kullandigi dil, kendisinin ne oldugunu cok guzel ele veriyor.

edit2: egekuzusu, bana "kotu kalpli" diyene kadar, "bir dakika, acaba o zaman yanlis dusunmus olabilir miyim" diye kendinizi sorgulayin. zira ulkenin su anki halinin sebebi siz ve sizin gibi dusunenler. acikca hukuk karsisinda siddeti bir alternatif olarak savunmussunuz ve simdi de yasadiklarinizdan tecrube etmissiniz ki bu yanlis bir dusunce. "yanlis yapmisim" demek yerine, bu ikilemi gosterene "kotu kalpli" diyorsunuz (siddeti savunan entry'niz 1257 favori almis, bu kadar destek goren bir yanlis olmasaydi kendimi yormazdim).

edit3: kamera olayindaki aciklamanin tutarsiz oldugunu dusunuyorum (olayin gercekligini ya da sehir magandasinin kotulugunu sorgulamiyorum, sadece hikayenin tam anlatildigi gibi oldugu konusunda kuskularim var).

egekuzusu olayi anlatirken soyle demis:
    "sonrasında devam eden bir hafta boyunca adam iş yerinin önüne, karşı kaldırıma kamp kurdu ve sürekli küfür, hakaret etmeye başladı. patronuma “ bu kadın işten çıkmazsa size rahat yok, o kadın işten çıkacak.” demeye başladı. dayanamayıp polise şikayetçi olmaya gittim."

niye kamera goruntusu olmadigini anlatirken de soyle
    "1- eczanedeki kamera görüntülerine ulaşamıyoruz. şahıs da ulaşamadığımızı bildiği için hep bunun üzerinden yürüyor. ben suç duyurusuna yaklaşık üç hafta sonra gittim. o dönemde eczanedeki kameralar 15 gün kayıt yapıyordu. olayın olduğu gün eczaneye gelen polis memurlarına görüntüleri almalarını söyledim ama almadılar. şikayetçi olmamam için mahalleli ve polis baskı yaptıkları için ben de olay kapanır diye düşündüm ama adam sonrasında durmadı. haliyle görüntüler de gitti."

bu olay hic gundemden dusmemis ki, niye 15 gun boyunca goruntulerin silinmesi beklenmis? kamera goruntulerini sadece polis mi alabiliyor?
    olaya en bastan sahit olan polis neden olay yerine gelen polislerin "sikayet etmeyin" mahalle baskisina engel olmamis? ve durusma olduysa neden o polis (ya da nisanlisi) sahitlik yapmamis?

kafaya silah dayama iddiasi muhtemelen yalan, bu durumda polisle mahkemelik olmasi gerekirdi.
  • bir kadin olarak yasadigi magduriyetten bir an evvel kurtulmasini diledigim magdure.

fakat yine sozlukteki meshuuur alamanci kadin dusmani kevasenin nefretine -nasil olduysa- mazhar olmus, magduriyetiyle gundeme geldigi entry'siyle aldigi fav sayisindan olacak; basligindaki tek olumsuz entry'nin de bu kevaseye ait oldugu yazar.

ama sıkıntı etmesin. asagida bu azgin kevasenin, bu tatminsiz kevasenin sardigi diger kadin hesaplari basliklarinda yazdiklarina müsait bir zamaninda goz atsin ve bu kimsenin sikmeye tenezzul etmedigi yasli kevaseyi engellesin.

bu kadinin basina bi felaket gelmis, bu da gelmis karma isliyor diyor. ulan ulkede kadinlar oluyor, nasil bir kadinsin sen? haysiyetsiz!

(bkz: 15 ocak 2020 devletin bana sahip çıkmaması)

(bkz: #100585317)

--- spoiler ---

koskoca adliye binasında bir kişiye bile sesimi duyuramadım. buradan sesimi duyan birileri olur mu? ölmeden bana yardım eden bir devlet yetkilisi sesimi duyar mı? ölmekten asla korkmuyorum, iki küçük çocuğum bensiz uyuyamaz sadece ona üzülüyorum. ses verin lütfen bir şeyler yapın. sosyal medyanın gücüne inanıyorum.
    --- spoiler ---

(bkz: isolde)
    (bkz: calemityceyn)
    (bkz: girdaptaki)
    (bkz: erisaa)

ve simdi de;

(bkz: egekuzusu)

bu seref yoksununun sardigi, yukarda linklerini verdigim bu hesaplarin iki ortak noktasi var esasinda; kadin olmalari ve populer olmalari.

kadinin halinden kadin anlar. burada "karma islemis, oooh canima degsin" diye kina yaktigini hatirlasin mutlaka. karma da ona isliyor, isleyecek. gotune sokar gunu geldiginde artik karmasini.
  • kendi beyanına göre; tartıştığı kişiye doktorun reçete ettiği ve eczanede mevcut olan ilacı vermemiştir.

çalıştığı eczanenin sahibi olsaydım bu yazarı; ihbarsız, tazminatsız işten çıkarırdım. sağlık bakanlığına da bu yapmış olduğu şeyi mutlaka bildirirdim. çünkü devlet bizim için var olduğu kadar; başkaları için de var olmalıdır ve gerekeni yapmalıdır.

anne olması, kadın olması kendisine yönelik şiddet ve diğer konular bir yana... elbette o noktalarda hakkını aramalıdır. şiddetin aması olmaz o da ayrı konu.

ek: bir eczanede sadece güneş kremi satılmıyor. ağır tablosu olan psikiyatri hastaları da gidiyor eczaneye. doktorlar gibi beyaz kod verme imkanı var mı bilmiyorum ama keşke olsaydı. neticede sağlık sektöründe hizmet veren bir yer ve gece nöbetçi eczane oluyorlar.
  • kendisinin entrylerini çokça takip ettiğimi söyleyemeyeceğim, mağduriyet yaşayan birinin sorunun hemen çözülmesinin taraftarıyım. umarım her şey yoluna girer ve çocuklarıyla güzel zaman geçirir, işine geri döner.

bugün gündemden düşmeyen entrysinin editini okuduğumda kendi nick altına girme ihtiyacı duydum. gündemdeki entrysinde ailecek şiddetten yana olmayan insanlar olmalarından bahsederken #84467389 numaralı entrysinde ise şiddeti desteklediğini belirtmiştir. cinnettir demesi bu entryde şiddet savunmasını değiştirmez. niçin? varsayalım ki bir yakınımı tacize uğrarken görüyorum, onu kurtarır ve suçluyu bir şekilde adalete teslim ederim. diyelim ki bunu yapamadım, cinnet geçirdim ve siddet uyguladım ki bunu desteklemiyor ve yalnız o anda yapılan, kendi işlediğim bir suç olarak görürüm. onun entrysinde sorun şuradadır yani, anlık bir kendinden geçmeyle yapılan bir suçu desteklemesi. cinnet (yazarken çok komik geliyor aslında, yalnızca bir seyleri hafifletmek için kullanılan bir kelime.) geçirilerek yapılan öldürme, yaralama suçtur; cinnet geçirmeden yapılan öldürme, yaralama da suçtur. o sırada cinnet geçirmeyen birinin bu suçu, o ruh hali içerisinde değil iken savunması ise suçu övmedir ve tabii ki suçu hafifletme. böyle aptalca kelime oyunları sayesinde bir çok cezai indirim uygulanıyor.

bilhassa kendi öz abimden örnek vermem gerekirse çok fazla psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldım. en son üzerime yürüdü, boynumu o kadar sıkmış ki parmaklarının izi çıkmış. sesimi çıkarmayıp polisi arayarak şikayetçi oldum. sözde cinnet geçirip gece uyurken onu öldürebilirdim fakat yapmadım. yıllarca bunun için şansım oldu, olaylar yaşanırken mutfaktaydık; bıçak alıp öldürebilirdim de. aklımdan karşı bir hareket yapma, şikayet et, sen suçlu olma gecti yalnızca. kısaca cinnet hiçbir olayın hafifletici sebebi değildir, en zor anlarımızda bile insan olarak düşünme yetisine sahibiz.
  • daha önceki #84467389 entry'sinde ne var da bu kadar tatava yapılıyor anlamıyorum. olay özelinde 21 yıllık eşini böyle kandırırsan dayağı da hak edersin demiş..

olay özelinde bak..

hadi siktir et... diyelim ki kadına şiddeti savunmuş... ölsün mü amk bu kadın bu hatayı yaptı diye?

2 gün sonra sizin de başınıza gelince buradaki entry'nizi referans gösterip oh olsun mu diyelim? mal mısınız?