şükela:  tümü | bugün
 • eğitim bilimleri alanında yayın yapan akademik hakemli dergilerden bazıları ve indekslendikleri veri tabanları şöyledir:

  1) eurasian journal of educational research (ejer)

  http://www.ejer.com.tr/

  social science citation index (ssci), ebsco host - education research complete, ebsco host - education research index, educational research abstracts online (era), higher education research data collection (herdc), ulakbim tarafından indekslenir. ingilizce yayınlanır. ücretsiz erişimi yoktur.

  2) eğitimde kuram ve uygulama (eku)

  http://eku.comu.edu.tr/

  ebscohost education research complete, era (educational research abstracts), herdc (higher education research data collection), aera (american educational research association), doaj (directory of open access journals), isetl, (international society for exploring teaching and learning), ebsco a-z journals tarafından indekslenir. makaleler hem türkçe hem ingilizce yayınlanır. dergi web sayfası üzerinden ücretsiz erişimi vardır.

  3) ilköğretim online

  http://ilkogretim-online.org.tr/

  doaj, indexcopernicus, aera ejournals in education newjour, ebsco ve ulakbim tarafından indekslenir. makaleler türkçe veya ingilizce yayınlanır. derginin web sayfası üzerinden ücretsiz erişimi vardır.

  4) kuram ve uygulamada eğitim bilimleri dergisi (kuyeb)

  http://www.edam.com.tr/kuyeb

  academic search premier, contents pages in education, educational research abstracts online [era], higher education research data collection [herdc], psycinfo, proquest tubitak sosyal bilimler veritabanı tarafından indekslenir. türkçe yayınlanır. ücretsiz erişimi yoktur.

  5) hacettepe eğitim fakültesi dergisi

  http://www.efdergi.hacettepe.edu.tr/

  ulakbim, the asian education index, ebsco host, index copernicus tarafından indekslenir. makaleler türkçe veya ingilizce yayınlanır. dergi sayfası üzerinden ücretsiz erişimi vardır.

  6) eğitim bilimleri ve uygulama

  http://www.ebuline.com/

  academic abstracts fulltext, academic search premier, australia reference centre, canadian reference centre, contents pages in education, distance learning collection, ebscohost, educational research abstracts, humanities source, masterfile premier, psychology and behavioral sciences collection, religion & philosophy collection, social science source, sociological collection, teacher reference center, topic search tarafından indekslenir. türkçe yayınlanır. ücretsiz erişimi yoktur.

  7) ondokuz mayıs üniversitesi eğitim fakültesi dergisi

  http://efdergisi.omu.edu.tr/

  ulakbim tarafından indekslenir. türkçe yayınlanır. dergi web adresi üzerinden ücretsiz erişimi vardır.

  8) ankara üniversitesi eğitim bilimleri fakültesi dergisi

  http://www.education.ankara.edu.tr/…gi/ebfindex.htm

  ulakbim tarafından indekslenir. makeleler türkçe veya ingilizce yayınlanır. ulakbim üzerinden ücretsiz erişimi vardır.

  9) eğitim ve bilim

  http://www.ted.org.tr/…aa849816b2ef05a79f75456518ca

  ulakbim tarafından indekslenir. makaleler türkçe veya ingilizce yayınlanır.

  güncel gelişmeleri ekleyelim editi: hacettepe eğitim fakültesi dergisi, ejer, kuyeb, tojet ve eğitim ve bilim dergileri ssci'de indeksleniyor. (all that s gold does not glitter'a teşekkürler.)
 • kpss sınavında ögretmen olarak atanabilmek için cevaplanmayı bekleyen 120 adet sorunun genel adı.

  eğitim bilimleri üst başlığı bünyesindeki alt dersleri açmak gerekirse;

  ögrenme psikolojisi:koşullanma,öğrenme gibi kavramları inceler genel olarak.davranışçılık,bilişselcilik gibi kuramları konu edinir.
  gelişim psikolojisi:çeşitli biliminsanlarının insan gelişimi ile alakalı kuramları incelenir.
  ölçme ve degerlendirme:sınav hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahseder kabaca.
  rehberlik:ana hatlarıyla ögrenciye bir ögretmenin nasıl psikolojik destek verebilecegini anlatır.
  ögretim yöntemleri:sınıf içinde ögrencilere bilgi aktarmanın çeşitli yollarında bizleri haberdar eder.
  program geliştirme:türk eğitim felsefesinin genel hatlarını ve eğitim programları çeşitlerini anlatır.

  yazar notu:yukarıda bahsedilen 6 ders hakkında bir ögretmenin en azından genel hatlarıyla bilgi sahibi olması gerekir kanımca.
  özellikle psikoloji bölümleri bir ögretmeni tam anlamıyla ögretmen olmayanlardan eğitime bakış noktasında ayırır.
 • formasyon veya tezsiz yüksek lisans adı altında öğretmenlere verilen hede. henüz meb'e bağlı okullarda basit bir uygulamasına dahi şahit olunmamıştır o ayrı.
 • sadece öğretmenlik nasıl yapılır,öğrenciler nasıl eğitilir gibi ibarelerin dışında bir insana anne karnındaki halinden ölene kadar ki yaşamı boyunca nasıl davranılacağını,size ne gibi tepkiler verebileceğini,sizi nasıl anladığını ve bunun gibi yüzlercesini size öğreten güzel bir derstir.
  aslında sadece eğitim fakültelerinde değil tüm fakültelerde olması gerekmektedir,özellikle bunlar tıp fakülteleri olabilir.böylece doktorlar da hastalara ve hasta yakınlarına insan gibi davranırlar,gerçi benzer bir dersleri var ama etkili değil sanırsam.
 • zor bir alandır.

  " anne ve babasının gözleri kahve olmasına karşın, bülent'in gözleri mavidir "

  bu durumla ilgili zirt zibil vss

  benim daha soruyu tam okumadan zihnimde verdiğim cevap

  - öyleyse çocuk piçtir...

  demek ki bu sınavdan kendi adıma çok da umutlu olmamalıyım
 • hangi yayınevi'nin konu anlatımlı kitabı ve soru bankaları bu sınav için iyidir merak ettiğimdir.
  not:ilk kez milli olacağım ona göre.

  edit: arkadaşın biri oylamış yazayım bari kullandıklarımı.

  ihtiyaç soru bankaları güzel , uzman kariyer kötü , yargı biraz karışık-orta , pegem güzel ,

  denemeler : ihtiyaç tg güzel , pegem güzel.

  program geliştirme ölsün bu arada.
 • dörtte biriyle yarısı arasında bir oranda çöptür.
 • insanların bu alanda ahkam kesmelerini şaşkınlıkla izliyorum uzundur. öğretmenim, alana dair eğitimler aldım, bu alanın hocalarının derslerine katıldım ve üzerine yüksek lisans yaptım.

  ancak halen ben bu konuda bilgi sahibiyim cümlesini kuramıyorum, kurmaktan da imtina ederim.

  sebeplerini yazmak isterim;

  freud, kohlberg, erikson, adler gibi babalar ve dahi kuramcılar hakkında yazılan makalelerden birini kazara
  okuyan pisükoloci uzmanı kesiliyor. "aa tuçee sen öle diosun ama freud bunu şöyle açıklar." gibi bi giriş cümlesiyle de uzmanlığını konuşturuyor.

  lan mankyak mısın? freud halen çözümlenemedi, alanın seçkin hocaları bile freud'un üzerine iki kelamı korkarak ediyor. sen ne g.tüne güvenip masada alanı anlatmaya cüret ediyorsun. üstelik sosyal bilimci bile değilsin!!111

  çok sinirliyim. yıllarını vermeden bu alanda destursuz konuşamazsın, ko nu şa ma yız!

  masada hayatında teyzesinin oğlu dışında çocuk görmemiş hatun çocuk psükolocisi diyor. lan ben 6 yıldır hafta içi her gün o çocuklarla 6 saat geçiriyorum. halen çocuğa dair yorumlar yapamıyorum, yapamazsın. insan o. en fazla sınıf içi davranışlarından ailesine yönelik çıkarımlarda bulunur, notlar alırım. oyundaki, sınıftaki davranışlarını gözlemler eğer normal dışı davranışlara rastlarsam rehberlik ya da psikolojik yardım isterim.

  diyeceğim o ki sözlük kullanıcıları;

  eğer sosyal bilimlerin herhangi bir alanında bu budur gibi net tespitler yapan zevatlara rastlarsan ciddiye alma! al-ma! hocan bile olsa sorgula.

  beni sinirlendirmeyin. o masada bi eğitimci olarak sana sktiri çekmediysem, utancım engel olmuştur. böyle komikliklerle kendinizi küçük düşürmeyin, rica ediyorum. bak rica dedim. rica!
 • egitim konusundaki tum teoriler ve uygulamalar egitim bilimleri kapsaminda ele alinan konulardir. bu nedenle, egitim felsefesi, egitim sosyolojisi, egitim teknolojisi, egitim yonetimi vb. cok sayida alan egitim bilimleri icerisinde yer almaktadir.