*

şükela:  tümü | bugün
 • bilgisayar, matematik, fizik.. gibi konularda öğretmen yetiştiren fakülte.
 • artık çoğu bölümleri 5 yıl olup mezunlarına tezsiz yüksek lisans diploması veren fakültelerdir.

  not: biz çalıştık çabaladık 4.5 (1 yıl bilimsel hazırlık) yılda güç bela yüksek lisansı bitirdik. bizden bilmem kaç yaş küçük veledlerle doktoraya başladık. adaletin bu mu dünya!
 • genelini gerici, yobaz kesmin kapladığı ,geleceğinin öğretmenlerini yetiştiren fakültelerdir.içinde barındırdığı öğrencilere bakıldıkça derin bir offf çekerek türkiyenin gittiği yerin daha yakından görülmesini sağlar. hatta öyle ki erkek öğrenciler genellikle bayan öğrencilerle muhattap olmaz ve onların selamını almaktan bile aciz kalırlar.ne yazık ki %70 gibi bir kesmi sözü geçen gruptadır.
  (bkz: bütün genellemeler yanlıştır) **
 • kısmetinizde azıcık bir çizik, azıcık bi bug bile görüyorsanız işinizi sağlama alın. öss tercihlerinizi eğitim fakülteleriyle doldurun. kısmetiniz açılacak, oğlu meendiz olan her teyze sizi listesine ekleyecek. nereden mi biliyorum? daha ilk sömestrda sınıfımdan 7 kişi nişanlandı/sözlendi pırlantalara alyanslara boğuldu, geri kalanı da gümüş yüzüklerle "kendi arasında sözlendi", nerden tümevardım bilmiyorum ama ne oruç baba, ne telli baba türbesi derim. eğitim fakültelerine koşun.
 • kampuste genelde bayan ogrenci nufusunun daha fazla oldugu yerlerden biridir.
 • diğer fakültelere nazaran kolay bölümlerinin olması sebebiyle kimi zaman eğitim fakültesi dinlenme tesisleri olarak tabir edilen fakülte çeşidi. mola süresi 4 yıldır.
 • eski talim terbiye kurulu başkanı prof. dr. galip karagözoğlu, egitim fakuletelerinin son durumunu ozetlemis:

  bir tek profesörün, doçentin bile görev yapmadığı eğitim fakülteleri var: trakya eğitim fakültesi'nde 2 bin 57 öğrenciye karşılık profesör yok, bir doçent var. erzincan eğitim fakültesi'nde 2 bin 414 öğrenciye karşılık bir profesör bile yokken, doçent sayısı birle sınırlı. 1160 öğrencili zonguldak ereğli eğitim fakültesi'nde ve 2 bin 319 öğrencili ağrı eğitim fakültesi'nde bir tek profesör ve doçent yok.

  sinop eğitim fakültesi'nde 419 öğrenciye sadece üç öğretim üyesi düşerken, mersin eğitim fakültesi'nde 1522 öğrenciye karşılık 10, kafkas eğitim fakültesi'nde ise 1337 öğrenciye karşılık 11 öğretim üyesi bulunuyor.

  ereğli eğitim fakültesi'nde bir öğretim elemanının haftada 55 saat, çukurova eğitim fakültesi'nde 50 saat ders yükü var.

  derslik başına düşen öğrenci sayısı kafkas üniversitesi eğitim fakültesi'nde 190, bayburt eğitim fakültesi'nde 186.

  odtü eğitim fakültesi dekanı meral aksu ve ekibinin eğitim fakültelerinde yaptığı araştırmaya göre eğitim fakültelerindeki öğrencilerin yüzde 20'si karma eğitime karşıdır. yüzde 53'ü bilim güncel sorunlara cevap vermede yetersiz kalırsa en güvenilir kaynağın din olduğuna inanıyor. yüzde 72.5'i günümüz dünyasında ancak dinin insanların manevi ihtiyaçlarına yanıt verebileceğini, yüzde 54.4'ü ise toplumda görülen ahlak sorunlarına ancak din sayesinde çözüm bulunabileceğini düşünüyor.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=251987
 • öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulmasına rağmen öğrencilerini sürekli başka yollara yönlendiren fakültedir. kpssde az sayıda öğretmen alınması, özel sektörde çalışma koşullarının zor olması ister istemez bu yönlendirmede etkili oluyor.
 • dersleri arasına "para toplama" konsepti ilen ilgili öğeler yerleştirmedikçe asla ama asla pratikte "işe yarayan" öğretmen yetiştiremeyecek olan fakülte türüdür.
  müfredatlarına "para toplama" dersi koymayan eğitim fakültelerine burdan sesleniyorum:
  öğretmenleri eksik yetiştiriyorsunuz! sonra hiçbir boka yaramayan öğretmen damgası yiyorlar para toplayamadıkları için! tüm emekleri boşa gidiyor, bu duruma bir son verilmeli!
  sınıf yönetiminden, eğitim psikolojisinden, piaget'den; efenime söyleyim lenguistik, alt yapı-üst yapı'dan-metoddan, teknikten-şiirden, kısa hikayeden, romandan bahsedip durdular da; bahsetmediler kendileri inisiyatif almak istemeyen, öğrenciyle veli ile yüzgöz olmak istemeyen idarecilerin her türlü para toplama işini bize yıkıp dönüp gideceğinden... üstelik kimi idarecilerin "iyi öğretmen" kıstasının sadece ve sadece "çok para toplayabilen öğretmen" ilen eş anlamlı olacağından...
  söz etmediler, bazı idarecilerin biz para toplamak için kıçımızı yırtarken-olası veli şikayetlerinden (neüzübillah) bizi bu eyleme iten-zorlayan kendisi değilmiş gibi sıyrılıvereceğinden...
  hiçkimse anlatmadı babası hapiste-annesi çalışmayan, komşuların yardımlarıyla yaşayan bir öğrenciden aidat toplamanın n'için gerekli ve neden bu kadar zorunlu-ve dahi hayati önemli olduğunu bize okulda.
  tüm bunlara hazırlamadılar.
  itiraz ediyorum!!!
  not: ders önerileri: para nedir, para teorisi, para toplamaya giriş, öğretmenlik mesleğinde para toplama olgusu, para toplama becerilerini geliştirme, ileri duygu sömürüsü ve tehdit teknikleri, öğrenci zülf-ü yare dokunmadan nasıl para getirmeye ikna edilir- iki te le resim parası toplamak için atılabilecek takla çeşitleri vs vs....
 • yata yata geçme yeri derler ama o yatışın esasında "o yorum sorularını nasıl cevaplayacağım ben?" yatışı olduğunu hiç farketmezler. bir eğitim öğrencisi yata yata kitap okur. yata yata makale okur. yata yata materyal yapar.. ama eyy insanlık bilmiyorsunuz ki bu yatış beyin büyümesini bir nebze engeller. eğitim öğrencisinin sınav sorularına ayrı bir yorum katmasını tetikler.