şükela:  tümü | bugün
 • eğitim fakültesinden mezun olup öğretmenlik yapan ve fen edebiyat fakültesinden mezun olup formasyon alıp öğretmenlik yapanların karşılaştırmasıdır.

  eğitim fakültesi mezunu tembeldir, wc'ye gitmek için bile harcırah ister.
  bölüm mezunu çalışkandır, daha kıvrak zekalıdır ve eğitim fakültesi mezunu gibi paraya tapmaz.

  eğitim fakültesi mezunu giyinmeyi bilmez. bölüm mezunu bilir.
 • idealist vs. memur zihniyetli karşılaştırması daha doğrudur.

  nereden mezun olursa olsun, karşısındakine ne katmak istediği, vizyonu ve işine olan aşkı ile değerlendireceğim kişilerdir.

  insanları etiketlemeyin abi nolur. bu kendime de not olsun.
 • üniversitede ev arkadaşlarımdan biri edebiyat bölümündeydi. ağzında hep biz de öğretmen olmayı hak ediyoruz serzenişi vardı.

  diğer arkadaşım kimya bölümünde okuyordu ama ağzından biz niye mühendis olamıyoruz, biz de mühendisliği hak ediyoruz cümlesini hiç duymadım.

  hayat. ne garip vapurlar falan.
 • çok saçma bir karşılaştırma! pedagojik formasyon alan eğitim fakültesi mezunu öğretmendir. bölüm mezunu olanlar öğretmen değil bilim insanı olmak için okumuştur ama ülkemizde bilim insanındaki bolluktan dolayı öğretmenlik mesleğine geçmiştir(!) eğitim fakültesi mezunu öğretmenler, bölüm mezunu eski öğretmenlerden çok daha donanımlıdır.
 • iki taraf da aynı eğitimi aldığından pek bir fark görmediğim durumdur. biri 4 senede mezun olur, biri 4 sene üstüne bir de formasyonla aynı diploma hakkına sahip oluyorlar.

  önemli olan ne mezunu olduğundan çok nasıl bir öğretmen olduğudur. o hepimizin hayalindeki fedakar, bilgili öğretmenleri fakülteler yetiştirmiyor, kişiler kendilerini o şekilde geliştirebiliyor. çok da takılmamak lazım.

  not: annesi babası eğitim fakültesi mezunu öğretmen olan bir mühendisin düşünceleriydi bunlar.
 • bir, bölüm mezunu öğretmen olarak tabiki de bölümün eğitimi daha kapsamlı, daha geniştir. akademi için yetiştirildiğimiz için bizler bir adım öndeyiz eğitim fakültelerinden.
 • zamanında fen fakültesinde okudum. baktım bana göre değil. bilim de yapılmıyor zaten, bıraktım.
  ardından eğitim fakültesine gittim, öğretmen oldum.
  öğretmenin tek yetiştirildiği kurum eğitim fakültesidir. üniversitenin yökün desteğiyle formasyon ve sertifikalar vermesi öğretmenliğin kimin hakkı olduğunu değiştirmez. yapsaydınız yüksek puan kazansaydınız derler. aynı binlik dilimlere girememiş kişilerin aynı sıfatı haketmesi gibi yapılan uygulamalar 20 sene öncesi de vardı. değişen bir şey yok.
  ayrıca iyi bir eğitim fakültesinde okuyorsanız, stajlarınız ve okul hayatınız dolu dolu geçmişse 4 senede öğretilen ve öğrenilenlere 6 ayda ya da 1 ayda sahip olunması kimin ayıbıdır daha iyi bilirsiniz.

  öğretmenliği yanlış biliyorsunuz. öğretmenlik kpss işi değildir. ezber bilgi sınavıyla öğretmen olunmaz. ilk önce kişiliğin, sonra aldığın eğitim uygun olmalı. yanlış eğitim politikaları yüzünden işsizlik az gözüküyor, herkes üniversite mezunu oluyor. alakası olsun olmasın okurken bile kötüleyenler formasyon, sertifika için yarışıyor. akademiye de kırgınım kendi cepleri için böyle saçma uygulamalara devam ettiklerinden.

  bir ülkenin gelişmesini istiyorsanız önce eğitimi düzeltirsiniz. şu an zaten özelleşmiş durumda. nasıl düzlüğe çıkılır bilsek bile gücümüz yetmiyor. çünkü bunları bilenler bile yandaş sendikalara üye oluyor.

  öğretmenlik sadece bilgi aktarmak değil, eğitim işidir. eğitim de insanların ehlileştirilmesidir.
 • eğitim fakültesi döver len.
  şaka şaka:) insanın ne verebileceği kendisiyle alâkalı bir durum. etikete veya bir kalıba sokmaya çalışmak yanlış ayrıca bu genelleme de yanlış. eğitim fakültesinden mezun adamın önceki süreçte sınava hazırlık için döktüğü teri neden hafife alıyorsun? eğitim fakültesini kazandığında tabi ki yatacak sana mı soracak? sonra sen bölüm kazanıyorsun öğretmen bile değilsin devletin bu ucube sisteminin nimetinden faydalanıyorsun ve bozuk olan çarkın içine bir de sen edip sayıyı çoğaltıyorsun. aöf okuyup öğretmenim diye gezinen çok arkadaşım var. bence herkes yerini bilmeli. formasyon alan arkadaşlarıma kardeşlerime sitemim yok devlet böyle bir imkan sunuyorsa elbet de sonuna kadar faydalanacaklar. ama kalkıp işi bölüm mezunları daha mağdur ya da daha zekidir falan deyip çarpıtırsanız ben de buraya gerekli olan cevapları daha uzun tane tane anlatır yanlış olduğunuz bir çok noktayı yazarım altında kalırsınız. insanları sidik yarıştırır gibi neden ayırıp bunlar böyledir şöyledir diyorsunuz?bu genellemeye neden herkesi katıyorsunuz. geçerliliği,güvenirliği ya da kapsamı ne kadar doğru? bence insanları artık ayrıştırmayın kimse kimseye sesini çıkartmıyor siz de çıkartan olmayın karşı tarafın. her iki fakültenin mezunları da kendine göre donanımlı ve avantajı dezavantajı vardır. sevgiler
 • ikisi de atandıktan sonra sarı sendikaya geçip '' aman hocam başımıza bir iş gelmesin , ağzımızın tadı kaçmasın ali rıza bey.'' modunda takılır.

  sonuç:berabere
 • anlamsız bir karşılaştırmadır ve genelleme yapmak çok da doğru değildir. öncelikle, fen-edebiyat mezunlarının formasyon alıp “devşirme öğretmen” olmalarına karşıyım. eğitim fakültelerinde 4 yıla yayılmış kuramsal ve pratik bilgiyi 4-5 ayda kimse öğrenemez, öğretmenlik böyle bir şey değil. ayrıca fen-edebiyat öğrencilerinin üniversite yıllarında eğitim fakültelerini ve öğretmenlik mesleğini küçümseyip mezun olunca formasyon almak için yarışıp öğretmenliği eğitim fakültesi mezunlarından bile fazla sahiplenmeleri -gösteriş yapmaları ifadesi daha doğru- paha biçilemez. her alanın uzmanı kendine, öyle bütün üniversiteler ve öğretmenler aynıymış gibi saçma sapan genellemeler yapmak, üstüne alanın mezun olmayan kişileri mesleğinde daha iyi olarak yansıtmak gerçekten çok komik. teorik bilgi başka, öğretmek başka hele pedagojik bilgi bambaşka, 5 ayda öğrenilmez. meb’deki memur zihniyetindeki öğretmenlere bakıp bu genelleme yapılamaz, çoğu öğretmenlik mezunu dahi değil, böylece genelleme kendi kendini çürütür zaten.

  not: eğitim fakültesi + öğretmen lisesi mezunu

  edit: bence burada asıl göz ardı edilen durum üniversite kalitesi, o yüzden genelleme yapmak doğru değil zaten.