şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 20 yıldır ara ara lafı edilen, en son 2013 civarı adana, kocaeli, aydın, şanlıurfa, erzurum, muğla pilot projeleri çizilen ama bazı sebeplerle tarihimizin proje çöplüğüne terkedilen eğitim projesi. tam da ülkemize göre olan, pek de yüksek sesle söylenemeyen; "aile cahildir, çocuğun özgür birey olması için ailenin etki alanından kurtarılması gerekir" eğitim felsefesine dayanarak liselerin toplanıp şehir dışına çıkarılması ve kampüs şeklinde faliyet göstermesidir.

--- spoiler ---

''tercihen raylı sistemli toplu taşımayla ulaşılabilen, millî eğitim bakanlığına bağlı değişik tür ve derecedeki birden fazla okul 10-15 bin öğrenci, pansiyon, yatakhane, yemekhane, laboratuvar, kütüphane, spor alanı, rehberlik ve sağlık ünitesi, konferans salonu, çok amaçlı salon, botanik parkı, suni şelale ve gölet, yurt ve öğrenci pansiyonları, kojenerasyon-trijenerasyon sistemleri, yağmur ve kullanım suyunun geri kazanımı sistemleri, yeşil çatı sistemleri, güneş enerjisinden sıcak su üretimi, ısı pompaları, sosyal yaşam alanlarının yer aldığı alışveriş merkezleri, kongre ve kültür merkezi, kreşler, havuzlar, şehir mobilyaları, piknik alanları, otopark, yüzme havuzu, tenis kortları, bilardo salonu, masa tenisi, futbol, voleybol, basketbol, hentbol, minder sporları, buz ve paten pisti vb. pek çok spor alanının yapılması öngörülüyor. tesislerde, rasathane, gözlem evi, laboratuvar başta olmak üzere eğitim-öğretime destek sağlayacak sosyal, kültürel birimlerle, ar-ge birimlerinin de yer alması planlanıyor.
    --- spoiler ---

bize eğitimde çağ atlatacak, sadece okul arsalarının satışıyla bile kampüs inşa maliyetini çıkararak gayet uygulanabilir bir proje olmasına rağmen terk edildi.