• bakın (bkz: devletin resmi dili ingilizce olsun) demiyorum böyle bir şey beklemiyorum. ama bilim dili ingilizce olduğuma göre eğitim öğretim dilinin de ingilizce yapılması gerekiyor. ar-ge yaparken, herhangi bir konu hakkında araştırma yaparken türkçe yazılmış bir iki makaleye, kaynağa ulaşıyorken ingilizce yazılmış yüzlerce kaynağa ulaşıyorsun. bu sistem bize ingilizceyi öğretemediğine göre ingilizceyi birinci türkçeyi ikinci dil yapmak kaçan treni yakalamak babında önemli bir adım olacaktır.
  • olması gerekmeyendir. ingilizceyi çok iyi öğretelim yeter.

adetten: ingilizce öğretmenliği mezunu, eğitimci.
  • zaten kısmen var olan üzerine yapılan bir dilek.

eskiden öyleydi ilkokuldan sonra anadolu lisesini ingilizce okumuş biri olarak o günlerdeki eğitim kalitesiyle şimdikini kıyaslamam bile. o eğitim düzeninin öğrencileri günümüzde sağlam meslek sahibi olmuş durumdalar.

şu an bazı lise ve üniversitelerde ingilizce dilinde eğitim mevcut. bunun öğrenciye katkısı müthiş. bilhassa bu tip okulların mezunları akademinin göz bebeğidirler.
  • okuduğunu anlamama istatistiği daha fazla düşemeyeceğinden, sebep olur. iyi olur.
  • berrak bir zihin ile olaya bakabilenlerin aptalca diyeceği önerme.ne kadar çok insanın sosyal bilimlerde,doğa bilimlerinde,matematikte,ekonomide vb. ülkeye fayda sağlayacakken sırf dil zekası zayıf diye harcanacağını hesaba katmayan insanların hezeyanı.
  • tek dünya devleti , tek dil , tek para , tek başkan. .buda dünyanın rabia si oldu..dur olmadı baştan alalım...kürtaj yapmak yasaklansın. gec geldin be reis. .
  • (bkz: bye bye türkçe) demiş “oktay sinanoğlu”
    bence “dil sadece bir formül değildir, kültürdür” (bkz: ingilizce düşün) (bkz: türkçe düşünme)

en azından uğur mumcu’nun başlık açacaklar bir sözü yıllar önce söylemiş (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)

edit: edat ekleme
  • ama bunun için ingilizce öğretmenlerinin ingilizce konuşabiliyor olması gerekmiyor mu?
  • "bilim dili ingilizce olduğuna göre..." den sonrasını okumadığım girdi zırvası.
    bilim dili ingilizcedir diye bir şey yok. "bilim yapanların kullandığı dil ingilizcedir" diye bir şey vardır en fazla.
    bilim dilinin türkçe olmaması bizim tembelliğimiz, bizim bilim yapmakta yetersiz kaldığımızın sonucudur.
hesabın var mı? giriş yap