şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bakın (bkz: devletin resmi dili ingilizce olsun) demiyorum böyle bir şey beklemiyorum. ama bilim dili ingilizce olduğuma göre eğitim öğretim dilinin de ingilizce yapılması gerekiyor. ar-ge yaparken, herhangi bir konu hakkında araştırma yaparken türkçe yazılmış bir iki makaleye, kaynağa ulaşıyorken ingilizce yazılmış yüzlerce kaynağa ulaşıyorsun. bu sistem bize ingilizceyi öğretemediğine göre ingilizceyi birinci türkçeyi ikinci dil yapmak kaçan treni yakalamak babında önemli bir adım olacaktır.
 • olması gerekmeyendir. ingilizceyi çok iyi öğretelim yeter.

  adetten: ingilizce öğretmenliği mezunu, eğitimci.
 • zaten kısmen var olan üzerine yapılan bir dilek.

  eskiden öyleydi ilkokuldan sonra anadolu lisesini ingilizce okumuş biri olarak o günlerdeki eğitim kalitesiyle şimdikini kıyaslamam bile. o eğitim düzeninin öğrencileri günümüzde sağlam meslek sahibi olmuş durumdalar.

  şu an bazı lise ve üniversitelerde ingilizce dilinde eğitim mevcut. bunun öğrenciye katkısı müthiş. bilhassa bu tip okulların mezunları akademinin göz bebeğidirler.
 • çok mantıklı.dil dediğin nedir ki..."ülkesini yüksek istiklalini korumasını bilen türk milleti dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır.","öyle istiyorum ki, türk dili bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar." falan demiş biri ama boşverin. konuştuğumuz dil türkçe olmaktan zaten çıktı.5 kelimeden fazla kelimeyle cümle kuramayan ve kurulan cümleyi anlamayan ne kadar insan vardır acaba bir hesap edin.15 senede bir dili konuşturmayı beceremeyen sistemi çok zorlar yalnız ben diyeyim.

  edit:bu yazdığımı da okuyup anlayamamış olanlara; eğitim-öğretim dilinin türkçe olmasıyla ingilizcenin çok iyi öğretilmesi farklı şeylerdir.çözüm ingilizceyi iyi öğretmektir(4 kelime).
 • ingilizce dünya üzerinde geçerli bir dildir. keşke eğitim sisteminde daha çok yer alsa bu konu tatlı su milliyetçiliğine gerek yok. ingilizce bilen insan her zaman bir sıfır öndedir.
 • okuduğunu anlamama istatistiği daha fazla düşemeyeceğinden, sebep olur. iyi olur.
 • (bkz: oktay sinanoğlu)

  bu adamı tanımayanlar varsa araştırsın.
 • berrak bir zihin ile olaya bakabilenlerin aptalca diyeceği önerme.ne kadar çok insanın sosyal bilimlerde,doğa bilimlerinde,matematikte,ekonomide vb. ülkeye fayda sağlayacakken sırf dil zekası zayıf diye harcanacağını hesaba katmayan insanların hezeyanı.
 • ama bunun için ingilizce öğretmenlerinin ingilizce konuşabiliyor olması gerekmiyor mu?