şükela:  tümü | bugün
  • işin içinden gelen birisi olarak geçilmesinin elzem olduğunu düşündüğüm gereklilik. üç dönem deyince tabii 2+1 şeklinde bir uygulamadan bahsetmiyorum. mevcut olan iki dönemin üçe bölünmesi, buna göre tatil sürelerinde üç parçaya ayrılması olayıdır.

okul, çok eski çağlardan beri insan yaşamanın bölünmez bir parçası, insana gününe ışık tutma, çevresini daha iyi anlama, sorunlar karşısında çözüm bulma, yaratıcı düşünme, anlama-anlatma yönünü geliştirme gibi katkıları olan vazgeçilmez bir yansıtıcı projedir. bilgiyi biriktirmenin en anlamlı yönüdür okul. çünkü biriktirdiğiniz bilgiyi gelecek nesillere aktarmazsanız bu birikimin hiçbir anlamı da olmayacaktır. bu bakımdan tecrübeleri, deneyimleri, kendimizde bulduklarımızı en iyi aktarma organı okuldur. bu bağlamda düşünüldüğü zaman okulun insanın parçası olduğu bir gerçekken mevcut eğitim anlayışımızda iki dönemli eğitim öğrencileri okulun bir parçası, müdavimi olmaktan çok, "gidilmesi gereken yer", "bitirilmesi gereken sene", "alınması gereken karne" gibi tanımlamaların ötesine geçirmemektedir.

öğrenciler tatile girdikleri zaman sırtlarından kocaman bir yük atmışcasına rahatlıyor. bunun temel nedeni tek parça halinde yapılan uzun dönemler ve yoğun öğretim günleridir. yoğunluk ve çaba her yıl bir üst sınıfa başlayan öğrenciyi bir süre sonra "bir an önce tatil gelsin" moduna sokuyor, böylelikle koca dönemde aktarılan, rehberlik edilen öğretiler ne yazık ki öğrenciler tarafından istenilen ilgi ve heyecanla karşılanamıyor. çünkü önünde çarçabucak gelmesi gereken bir tatil vardır ve bu tatil o kadar uzaktır ki o ödüle ulaşmak için sene içerisinde yapılacak aktivitelerin pek bir anlamı kalmamaktadır. daha öz bir deyişle yapılan iş ile alınan maaş arasında kocaman bir zaman farkı vardır. bu fark işi yapan kişinin motivasyonunu kırıp atmaktadır. öğrenciye işçi benzetmesi teşbihte hatayı göstermez.

bahsettiğim durum 15 günlük kış tatili, 30 günlük bahar tatili ve 50-60 günlük bir yaz tatili şeklinde olan bir uygulama. yaz tatili hastası bir millet olduğumuz için onu daha da kısaltmak pek mümkün görünmüyor. kaldı ki 60 gün yazı değerlendirmek için fazlasıyla ideal bir süre. aynı zamanda bu yaz tatili eylül ayının ilk üç haftasını da içine alacak şekilde geliştirilecek bir yaz tatilidir. bunu yapınca ne olacak? öncelikle öğrenci uzun maratonlardan yorulmaktan kurtulacaktır, yaşına ve yapısına uygun dönemlerde eğitim görecektir. aynı şekilde tatil öğrenci için hayallerde süslenen, kavuşulunca "derin bir oh" çektiren yapı olmaktan çıkıp dinlenme, zamanını değerlendirme, tatili anlamlı bulma yolunda bir şemaya oturacaktır. çünkü tatil artık 4 ay gibi kocaman bir süre sonunda gelen ödül değil, 2.5 - 3 aylık maratonlar sonucunda elde edilen bir ödül olacaktır. yani tatil artık gözde büyütülecek bir şey olmaktan çıkacaktır. bu da çocukların kendilerini tatile kilitlemeden okul dönemlerine daha da yoğunlaşabilmelerini sağlayacaktır.
  • öğretmenlerin yarım gün çalışıp 3 ay tatil yapması diye nasıl çemkiricez biz sonra, olmaz öyle şey(: