şükela:  tümü | bugün
  • eğitim şart insanları güdülmesi gereken bir sürü, aydınlatılması gereken kara cahiller olarak gören, ideolojik perspektifin ürünüdür. eğitim şarttan kasıt; 'tornadan geçmek şart'dır. böylelikle sistem için makul vatandaşlar yetiştirilir ve devletin doğrusu ve iddiaları topluma dayatılır. böylelikle sistem ayakta kalmayı başarabilir..

(bkz: devlet eliyle eğitimin yanlış olması)
  • iki senelik iş hayatımda bizatihi gördüm bu gerçeği. eğitimli insanlar her zaman daha iyi makamlara sahip olacak, her zaman daha fazla kazanacak diye bir şey olmadığı gibi aksine işi bilen ama eğitimini almamış insanlar her daim aranan kişilerdir.
  • yanlış bir önermedir. ancak ülkemizdeki eğitim sistemi, doğru bireyler yetişmesi konusunda yetersiz kalıyor vesselam..
  • en küçük bir olumsuz hareket veya düşünceye rastlayınca eğitim şart eğitim şart diye götünü yırtan bazı üstten bakışlılar görüyorum zaman zaman çevremde. aslında bunu söylemelerinin altında kendilerini eğitimli ve üstün gösterme çabası veya sizi eziklemeyi başaracağının sinsi inancı yatar. "niye şart lan eğitim?" diye sorunca; ingiliz takımlarının sağlı sollu orta açıp nasıl olsa birisinin kafasına çarpar gol olur taktiğini yaparlar; "sosyal statü ve saygınlık, entellektüel birikim, kişisel gelişim, üniversite hayatının havası" gibi içi boş nesnel sebepleri sıralayıp nasıl olsa birisi kafasına yatar ikna olur diye aptalca düşünürler. üstelik bunu türkiye şartları, türkiye üniversiteleri için iddia ederler düsünün yani.

insan için neyin en önemli olduğuna karar vermek için şu soruya cevap bulmak gerekiyor öncelikle: 'niçin varız?' 'varlığımızın amacı ne?' bu sorunun cevabını bulmadığımız sürece herkesin kendine göre yorumlayacağı binlerce 'önemli' olan konu söz konusu olur ki zaten topluma bakınca bu durum kolayca farkedilebilir. sen eğitim en önemli dersin, ben zenginlik derim, o dini yaşam biçimi der, öteki iktidar olmak der, beriki de dondurmam gaymak der..

niçin varız sorusuna din, ideoloji, pure love, nirvana, totem gibi tüm tinsel konulardan arınıp yaşamı meteryalist ve realist bir gözle gözlemlediğimizde ise en makul ve doğru olan cevap, tüm canlılarda olduğu gibi "üremek için varız"(genlerin bir sonraki nesile aktarımı)olur. aşkın en büyülü, seksin en haz verici duygular olmasının altında yatan sebebin ne olduğunu sanıyordunuz? tabii ki karşı cinsleri birbirlerine yakınlaştırıp cinsel birliktelik yoluyla üremelerini sağlamaktır. buna göre yaşamın en önemli olgusu, amacı üremenin kalitesini, miktarını artırabileceğimiz güven ve konforlu zemin hazırlayıp üremeye en pozitif katkıyı sağlamak olmalı değil mi? şimdi bu zemini kim daha iyi hazırlayabilir? eğitimli olan mı, zengin olan mı, iktidarlı olan mı v.s. v.s.

elbette eğitimi küçümsemiyorum, öneminin farkındayım. ama birincil amacımız oymuş gibi her boka "eğitim şart, önce eğitim aga" diye onu bunu küçümseyip kendisini eğitimli sanan, aldığı italya vizesini elinden gelse götümüze götümüze sokacak olan ama elinden gelmediği için gözümüze gözümüze sokan eflatunlara da ayrıca uyuz oluyorum.