şükela:  tümü | bugün
 • ks. eğitim ve bilim emekçileri sendikası. kesk'e bağlı en fazla üyesi olan sendikadır.
 • programında anadilde eğitim istemi bulunduğundan kapatılması için dava açılan sendika. şu sıralar ankara - yüksel caddesi'nde oturma eylemi yapıyorlar. 13 07 2004 tarihinde* ise kapatma davasına karşı ankara'da merkezi bir miting yapacaklar.
 • demokrat ve sol goruslu ogretmenlerin olusturdugu bir sendikadir. zitti olanlarin kurdugu sendikanin adi türk eğitim sen'dir doğal olaraktan.
 • yanılmıyorsam 2002 de hazırladıkları takvimde her ay belirtilen önemli olaylar arasında türkiye cumhuriyeti ile ilgili olaylar ve kişilerle ilgili hiç birşeye yer vermemişlerdi..
 • eğitim-iş ile eğit-sen'in birleşmesiyle oluşmuştur. sonradan öes de kendisine katılmıştır.
 • yargitay genel kurulu oy birligi ile aldigi kararla ankara 2. is mahkemesinin "egitim senin kapatilmamasi" yonundeki kararini esastan bozdu. alaaddin dincer'in genel baskanligini yuruttugu egitim sen "karar duzeltme" isteminde bulunma hakkina sahip. bu istemi de yine yargitay hukuk genel kurulu karara baglayacak. istem reddedilirse dosya yerel mahkemeye intikal edecek.
 • yargıtay hukuk daireleri genel kurulu'nun yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle esastan bozması sonucu kapatılması kesinleşen türkiye'nin an itibarıyla en büyük sendikası. karar üzerine eğitim sen genel başkanı alaaddin dinçer'in açıklaması şöyledir:

  "yargıtay hukuk genel kurulu kararı, karanlık bir geleceğe atılan adımdır!

  çalışma bakanlığı’na, genel kurmay başkanlığı adına gönderilen bir yazı ile başlayan ve başından sonuna bir hukuk komedisi olarak devam eden eğitim sen kapatma istemi bugün sonuçlandı. yargıtay hukuk genel kurulu, ankara 2. iş mahkemesi’nin “kapatma isteminin reddi” kararını esastan bozarak, bir yıldır yaşanan hukuk komedisini türkiye demokrasisi açısından bir trajediye çevirmiştir.

  eğitim sen’e açılan kapatma istemli dava, hukuksal olmaktan çok siyasi bir duruma dönüşmüştür. uluslar arası hukuk normlarını, evrensel insan hakları belgelerini yok sayarak verilen karar türkiye için kara bir leke olmuştur.

  ankara 2. iş mahkemesi, ulusal ve uluslararası yasalar ve insan hakları sözleşmelerine dayanarak eğitim sen’in “kapatılma istemini” iki kez reddetmesine karşın, ankara cumhuriyet başsavcısı kararı iki kez temyiz etmesi ve son olarak yargıtay hukuk genel kurulu’nun yerel mahkemenin kararını “esastan” bozması, eğitim sen’in başından bu yana savunduğu gibi kararın siyasal olduğunu göstermektedir.

  türkiye’nin en büyük ve en yaygın sendikasına karşı verilen bu karar, içinde bulunduğumuz çağdan çok, türkiye’nin ortaçağ karanlığında yaşamayı tercih ettiğini göstermektedir.

  yargıtay hukuk genel kurulu’nun verdiği karar, hukuka, insan haklarına ve demokrasiye meydan okuma anlamına gelmektedir. türkiye, türkiye demokrasisi açısından son derece önemli bir sürece denk gelen bu kararın büyük sıkıntı yaratacağını düşünüyoruz.

  eğitim sen açısından iç hukuk yolları tükenmiştir. eğitim sen, hakkını uluslararası arenada, avrupa insan hakları mahkemesi’nde arayacak ve adaletin geç de olsa yerini bulması için bütün güçlerini seferber edecektir.

  bugün eğitim sen’i kapatmak isteyen zihniyet ve bu zihniyet karşısında sessiz kalan tüm kesimler, türkiye demokrasisinin gelecekte yaşayacağı tüm sıkıntıların bir numaralı sorumlusudur. tarih, nasıl tös’ü ve töb-der’i kapatan zihniyeti mahkum ettiyse, eğitim sen’i kapatmak isteyenler de bir gün mutlaka tarih önünde mahkum olacaktır.

  eğitim işkolunda yetkili sendika olmanın verdiği sorumlulukla örgütlü yaşamımız, hukuksal süreç ve mücadelemiz kesintisiz devam edecektir. başta eğitim sen merkez yönetim kurulu olmak üzere, tüm kurumlarımızla süreci takip edeceğiz. örgütümüze, geleceğimize sahip çıkacağız. mücadelemiz yükselerek devam edecektir.

  buradan bizleri susturmak isteyen güç odaklarına bir kez daha sesleniyoruz; yüz yıllık eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesini engelleyemeyeceksiniz!,

  eğitim emekçilerinin sesini, milyonlarca öğrenci ve velinin umudu olan eğitim sen’i susturamayacaksınız!"
 • devletimizin derinliklerinin, tarihin derinliklerine çekmek istediği türkiye'nin aydınlık yüzlerinden bir tanesi.
 • her yasama yılı başlangıcında hükümete, millete, şuna, buna hak, hukuk, özgürlük, demokrasi dersi vermekten geri kalmayan yargıtayımızın, türkiye'nin en büyük sendikasının, en temel insan haklarından biri olan ana dilde eğitim hakkını savunduğu için, hem de yerel mahkemenin aksi yöndeki ısrarına rağmen "sieee, ben sizin babanızım ben ne dersem o olur" edasıyla kapatılmasına karar vermesi, "aha yargıtayımız da budur" dedirtmektedir, ki şaşırtmamalıdır aslında, zira (bkz: mit mustesari yargitay baskani tartismasi).
 • ilkesel mücadeleyi anlamsız bir inat noktasına vardırmış sendika.

  kamu çalışanlarının sendikal mücadelesinin onuru ve kesk'in amiral gemisi olan eğitim sen böyle harcanmamalıydı.

  anadilde öğrenim temel bir insan hakkıdır. bu hak sadece liberal bir kültürel haklar söylemi içerisinden değil, marksist bir perspektiften de savunulabilir. ne var ki, bir sendikanın görevi öncelikle üyelerinin haklarını en genel anlamıyla savunmaktır. bir mücadele ne kadar önemli olursa olsun eğitim sen gibi bir sendika bunun 'nefer'i haline getirilemez.

  çok yazık.