şükela:  tümü | bugün
 • turkiye'deki tanimi : insanlara hayatlari boyunca gerekmeyecek, zaten okul bittikten 3 sene sonra unutulcak gereksiz bir suru bilginin ezberletilmesi .
 • bi sene sonra nufusunun degisecegi bi ulkenin nufusunu ezberletmek
 • birburst rabbit nutbestesidir ilk iki dortlukte liseli bir ogrenciden bahseden sarkı (gruptaki herkes o zaman lisede okumaktaydı)sonlarına dogru universiteli abilerini de hatırlar ve iyice protest bir havaya bürünür sozleri sooledir;

  egitim sistemi tam bir gotdeligi
  ogretmen dedi sınıflara haydi
  sabah erkenden karga bokunu yemeden
  okula gittim iyi bok yedim !

  okulda neki? okulda neki?
  okulda neki? tam bir gotdeligi

  necip kapıda herkes sırada
  ben okulun arkasında elimde sigara
  ziller calınca girdim sınıfa
  ders bir iskence nerdesin be manita

  okulda neki? okulda neki?
  okulda neki? tam bir gotdeligi

  paralı egitim paralıya egitim
  parası olmayana nah egitim !!
  okulda neki? okulda neki?
  okulda neki? tam bir gotdeligi
 • "bu benim kedimdir, kimse ona bulaşmaya"
  * ibrahim tatlises
 • türkiyede geçerli olan eğitim sisteminin sırtı kambur, ayağı topaldır.. şöyle ki.. liseden ayrılan öğrenci üniversite eğitimine geçiş yapmaktadır.. üniversite hocaları liseden gelen öğrencilerin yeterli bilgiyle üniversitelere yollanmadığından dem vuruyorlar.. lise öğrencilerini üniversitelerden yararlı bilgi almasına hazır hale getirecek olan kurum milli eğitim denilen kurumdur.. o zaman bu kurum suçludur.. görevini yerine getirememektedir.. üniversitelerdeki bir başka sorun ise girdiği bölüm hakkında fazla bilgisi olmayan bölümü bitirdikten sonra da muhtemelen bilgisi olmayacak öğrencelerin üniversite sıralarına yollanmasıdır.. bunda baş etken öğrencileri mesleki eğitime hazırlamak yerine öss'ye üniversiteye hazırlayan zihniyetin hatasıdır.. oysa ki öğrenciler meslek liselerine teşvik edilse öğrenci sahibi olacağı mesleği tanısa (mesela benim tanıdığım böyle birisi var ve çocuk çok başarılı), mesleğini daha severek, anlayarak yapar kanısındayım.. düz, anadolu,fen ve bilimum liseleri bitiren öğrenciler mesleki açıdan gayet başarısız olmaktadır.. şöyle örnek vereyim; saydığım bu liselerin sıradan bir öğrencisi elektik mühendisliği bölümüne girdiğinde bu bahsettiğimiz bölümün pratik olarak labratuvarını üniversitenin ikinci senesinde görecektir.. ve bunlara yabancı olduğu için çoğu hocanın çok fazla toleransıyla fazla birşey öğrenmeden geçecektir mesleki kısmına hayatının..
 • bu sene yeni sisteme gecilecegini duydugumda hakkaten boyle bir sistemimiz varmiydi diye kendi kendime sorup bir turlu cevap alamadigim ve uzun bir sure alamayacagim olgu. sistem denince insana ulvi seyler cagristiriyor.
  sistem tanimini dikkate aldigimizda aklima gelen butunluk ve uyum. egitim sistemi icerisinde birakin uyumu bir butunlukten bile soz edmez iken yeni sistem tartisilmaya baslandi. pardon tartisilmadan uygulanmaya.
  yeni sistemden ziyada bizde bir butunlugun ve uyumun gerceklestirilmesi gerekir. oyle bir egitim sisteminden bahsediyoruzki her sene gazete basliklarinda su dikkatimi cekiyor. bu sene kayit ucreti alan okullari ve sorumlularini yakariz.
  buradan egitime ne kadar hakim bir yapimiz var belli oluyor. denetim sifir. denetimin olmadigi veya eksik oldugu bir ortamda yeni sistemi ne kadar uygulayabilirsiniz. yaptim oldu mantigi ile herseyi yenileyebilirsiniz. ona soylenecek pek fazla birsey yok
 • okul, öğretmen, dershane, ozel ders ogretmeni, ve okul servisinden oluşan çetelerin ellerindeki rehine*yi kullanarak kaz*lardan azami miktarda para teminine yonelik çabalar butunune denir.
 • türkiye'de 68 kuşağında görülen öğrenci hareketlerinin ya da benzerlerinin tekrarlanmaması için özgür düşünceyi kısıtlayan, öğrencilerin ders çalışmaktan başka bir şey yapamayacak, hatta ders dışındaki konular hakkında düşünemeyecek hale getiren ve asıl amacı eğitim mi yoksa insanları çobanların sözünü sorgulamadan uygulayan koyun sürülerindeki birer koyuna mı çevirmek olduğu sorgulanması gereken ve bu konuda bir an önce bir şey yapılması gereken bir sistemdir.
  aslında bazılarının amacına ulaşması için o kadar güzel düzenlenmiştir ki, insanlar "ilerde en iyi koyun nasıl olunur" eğitimini 7 yaşında almaya başlarlar ve şuan günümüze baktığımızda çok başarılı koyunlar yaratıldığını görürüz.yeme de yanında yat(!)

  türkiye'de geçerli olan eş anlamlısı; (bkz: saçmalık sistemi).
  hatta bunun için çok güzel sloganlar da bulunabilir.
  birkaçı için; "hadi çocuklar sürüye!", "düşünme parçası ol!"..
 • öğrenci ayağı hep eleştiriden uzak tutulan sistemdir. iki sayfa kitabı okumaya üşenip fotokopiye allah ne verdiyse dayanan insanların bulunduğu bir eğitim sisteminde suçu başka mecralara atmak biraz da haksızlık olacak gibi.