şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu konuda bi fikrim bulunmamaktadır. eğitim sisteminin amacı doğrultusunda bana kattığı da budur.
  • kabiliyeti olmayanların öğretmen olamayacağı gibi, umutsuz vakalar da öğrenci olmasın, belki o zaman bu sistemin ürünleri hakkında daha net bilgilere ulaşabiliriz.

tanım: bu gidişatla daha da kötüye giden sistem.
  • öğretmenlerin görev tanımlarının spesifik bir şekilde yapılması...
    ölçme değerlendirme sistemlerinin hibrit bir yapılanma ile gözden geçirilmesi...
    eğitim fakültelerinin öğretmen yetiştirme işini biraz da arge ile pekiştirmesi ve özele inmesi örneğin: fizik dalgalar konusu yapılandırıcı model öğretim örneği gibi şeyler yayınlamaları
  • resim, müzik, beden eğitimi, din kültürü gibi derslerde not yerine yeterli/yetersiz şekilde değerlendirme olmalı. sonuçta bunlar kişisel yatkınlıkla alakalı, ayrıca daha yüksek not alan öğrenci daha dindar değil.

müspet ilimler notla değerlendirilmeli.
  • evde eğitimin araştırılması, aileleri anlatılması ve desteklenmesi. bizim için çok yabancı bi durum olsa da bi seçenek olarak önümüze konması.
    bekara karı boşamak kolay hesabı belki benim düşüncem ama eğitim sistemimizi görünce 'neden olmasın' diye geçiyor aklımdan. neden olmasın?
  • dusunceden cok revizyon derecesinde dusunulmesi gereken butunlerdir. keza, basbakan erdogan, 1. siniflara mektup yazmis, okula yeni baslamis kucuk kizimiza soruyorlar " basbakan mektup yazmis sizlere?!" kucuk kizimiz soyle bir sagina soluna bakiyor, sonrada mektuba ve donup diyor ki " ama ben okuyamam ki!"

kucuklerimizi laf olsun, dostlar alis veriste gorsun diye dusunulmemeli. bu cok ciddi bir olay.

foziksel yetersizlik ve eksiklikler giderilir bir sekilde zamana ve paraya bakan fereksinimlerin tamamlanmasi kolay da, dusunce sistemi, bakis acisi ve vizyon gerektirenlere ne yapacagiz? soru bu su an!
  • gayet basit bir şekilde bir oynamayın amına koyayım şu sistemle kendimi bildim bileli değişiyor yahu. sistem yok ortada yap-boz var.

mümkünse var olan dandik sistemde fikir sunmayın ne duysa uygulamaya kalkıyor manyaklar.
  • "ben ülkeden ayrılmayı düşünüyorum. çünkü eğitim sistemi korkunç kötü. tarih doğrusuyla yanlışıyla irdelensin"
    coşkun aral

http://sozcu.com.tr/…il-cinli-dizilere-bir-bak.html
  • herkez eleştiriyor ama adam gibi bir eğitim sistemi hala öneren olmadı, işte size allinone farkı ile eğitim sistemi.
    kafamda kurguladıgım eğitim sistemi yeteneklere dayalı bir sistemdir.

-okullar 6 gün olucak ama 6. gün seçmeli (uzmanlık günü) şeklinde olucaktır

-okullarda ilk 4 gün fizik kimya matematik türkçe gibi dersler verilicek

-5.gün öğrenciler farklı bir okula gidicekler çünkü bu gün seçmeli ders günü artık, sabah 4 saat boyunca bilgisayar ve yazılımcılık öğretilicek, artık günümüz dünyasında herkez ucundan kenarından yazılım yazmayı öğrenmeli, hindistan bu yollar milyarlarca dolar kazanıyor, en kolay sermayesiz iş kurulabilen sektör.

-5. gün öğleden sonra öğrenci kendi istediği bir spor yada sanat dalını seçmek zorunda, zaten bu seçmeli dersi seçtiği okulda bilgisayar ve seçmeli dersi görücek. örneğin yüzmeyi seçti, sabah havuzda bir derslik olucak orda bilgisayar dersi alıcak öğleden sonrada yüzücek.

-6. gün dananın kuyruğunun koptuğu gün olucak, 6. gün okula gelmek zorunlu olmucak ama gelen öğrencilere bu geldiği konuda sertifika verilicek ve üniversite sınavına girerken extra puan alıcak. bu gün illa 5. günde seçtiği seçmeli dersi seçmek zorunda değil, burda farklı bir derste de uzmanlaşabilir.

-din dersi okullarda verilmicek, yaz okullarında camilerde 1 aylık bir sürede isteyen öğrenciler normal okulda 8 yılda öğrenemediğinden fazlasını öğrenir.

sistemin ciddi bir yatırım gerektirtiği bir gerçek ama suriye oto boka milyarlarca dolar para gömerken gözümüzde büyümeyen rakamlar burdada büyümesin.